Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

Tisk 149.

Odpověď

ministra pověřeného správou ministerstva zemědělství

na interpelaci členů senátu Národního shromáždění R. Č. Šachla, Šabaty a soudruhů

v příčině dodávání umělých hnojiv pro zemědělskou výrobu (tisk č. 38).

Hospodařením strojenými hnojivy v republice Československé pověřena jest komise pro strojená hnojiva, která byla zřízena nařízením ministrů zemědělství a obchodu ze dne 23. listopadu 1918, č. 48 sb. zák. a nař. Veřejné hospodaření strojenými hnojivy převzato bylo se systémem státního veřejného hospodaření jiných látek a výrobků, zvláště zemědělských, po býv. Rakousku a spočívá v podstatě na nařízení býv. ministra orby ze dne 26. dubna 1918, č. 153.

Strojená hnojiva nejsou v Československé republice přidělována zemědělcům jenom Ústřední Jednotou českých hospodářských společenstev, nýbrž několika rozdělovnami. Rozdělovny tyto, které neustanovilo ministerstvo zemědělství, nýbrž podle znění § 3, odst. 1. nařízení býv. ministerstva orby ze dne 26. dubna 1918, č. 153 hlavní zemědělské korporace (zemědělské rady), jsou: Ústřední Jednota českých hospodářských společenstev, Zentral-Verband d. deut. landw. Genos. v Čechách, Ústřední Svaz českých hospodářských spol., Ústřední Jednota čes. hospodářských spol. úvěrních a Zentral-Verband na Moravě, Ústřední hospodářské skladiště a Zentral-Verband ve Slezsku, na Slovensku pak Ústredné družstvo v Bratislavě, Rozdělovny tyto přidělují zemědělcům strojená hnojiva podle disposic daných komisí pro strojená hnojiva, podle přihlášek sestavovaných v každém období u obecních úřadů.

Menší počet rozděloven, takže na příklad v Čechách připadá po jedné na českou a německou oblast, má své výhody a poskytuje záruku, že rozdělování prováděno jest účelné s úsporou finanční a s úsporou času a železničních vagonů. Proto nemohlo se ministerstvo zemědělství stotožniti s názory již dříve projevovanými, žádajícími ustanovení nových rozděloven, při čemž nemalou úlohu hrála politická příslušnost jednotlivých zemědělců.

Jest jistě výhodnější obstarává-li příděl strojených hnojiv pro obec jedna k tomu způsobilá družstevní organisace, než-li kdyby tak činiti měly dva, případně větší počet orgánů.

Ministerstvo zemědělství nepřipustilo by, aby do hospodaření se strojenými hnojivy a jich rozdělování zanášeny byly vlivy jiné, než hospodářské, a bude vždy trvati na tom, aby rozdělování se dálo věcně a ku prospěchu zemědělství.

Pokud se týče otázky uvolnění obchodu strojenými hnojivy, má ministerstvo zemědělství v úmyslu uvolniti obchod, jakmile to jenom poměry dovolí. Ministerstvo zemědělství jest si vědomo, že veřejné hospodaření strojenými hnojivy ve všech směrech neuspokojuje, avšak za trvajícího nedostatku strojených hnojiv znamenalo by uvolnění obchodu jimi těžké poškození právě oněch vrstev zemědělských, které látek těchto nejvíce potřebují, to jest středních a drobných zemědělců.

Jest více než jisto, že pří uvolnění obchodu strojenými hnojivy dostal by je jen malý počet zemědělců, kteří mají jednak staré styky s továrnami na strojená hnojiva, jednak včasné informace. Všichni druzí zůstali by bez hnojiv. Státní hospodaření strojenými hnojivy sleduje naproti tomu dvojí cíl:

1. zabezpečení celé tuzemské výroby strojených hnojiv domácímu zemědělství,

2. stejnoměrné rozdělení pohotového zboží všem zemědělcům a oblastem republiky.

Uvážiti též dlužno, že není vyloučeno, v případě uvolnění i lichvaření strojenými hnojivy a veliké stoupnutí jich ceny. Počátkem letošního roku schválen byl vládou návrh ministerstva zemědělství, týkající se opatření strojených hnojiv fosforečných a dusíkatých pro podzim letošního roku a rok 1921.

Následkem mnohých překážek neuspokojují řešení tohoto plánu k podzimu, značné však zlepšení v zásobování strojenými hnojivy lze očekávati v roce příštím zvláště na jaře. Veškeré akce spočívají na vládním nařízení ze dne 24. února 1920, čís. 90 sb. z. a nař. a nařízení o použití cukrovky ze sklizně 1920 ze dne 26. března 1920. Až dosud bylo v rámci prvé akce zakoupeno cca 25.000 tun surových fosfátů afrických ve Francii. Dodávka jejich jest však ohrožena, takže jen stěží na dodržení úmluv lze počítati. Činí se opatření, by v každém případě aspoň 10.000 tun bylo dodáno. Množství toto odpovídalo by výrobě as 18.000 tun superfosfátu a bylo by toto hnojivo k disposici pro jaro 1921. Další potřebná množství budou musiti býti zakoupena v cizině co hotový superfosfát. Pomýšlí se dále na opatření dusíkatých hnojiv, zvláště ledku chilského, opět podle potřeby a ve smyslu vládního nařízení ze dne 24. února 1920.

Pro kulturu cukrovky v roce 1921 bude opatřeno 40.000 tun superfosfátu a 20.000 tun dusíkatých hnojiv zvláště ledku chilského. Pracuje k tomu zvláštní komise za účasti zástupců ministerstva zemědělství.

Pro podzim t. r. bylo z cizozemských hnojiv dodány konsumentům 7000 tun superfosfátu z americké suroviny vyrobeného v tuzemských továrnách a as 4000 tun superfosfátu z Dánska a jiných zemí dovezeného.

Dusíkatých hnojiv bylo v roce 1920 dovezeno as 10.000 tun po většině ledku chilského. Hnojiva draselná jsou dovážena na základě smluv uzavřených s Německem resp. Kalisyndikátem v dostatečném množství. Letošního roku opatřeno bylo na příklad 100.000 tun.

V Praze dne 27. srpna 1920.

Ministr pověřený správou ministerstva zemědělství:

Sonntág, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP