Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 166.

Interpelace

senátorů Otm. Hrejsy, K. Sáblíka, J. Rozkošného a soudruhů

na ministerstvo zemědělství

ve příčině udržování melioračních prací na Moravě.

Podle meliorač. zákona ze dne 4. ledna 1900 ř. z. č. 4 mohly býti příspěvky na podniky meliorační ze státního fondu melioračního poskytovány pouze cestou zvláštních zákonů zemských.

Jelikož usnášení takovýchto zákonů zemskými sněmy a udělení sankce usnesených osnov vyžadovalo v každém případě mnoho času, bylo zemědělskými kruhy usilováno o to, aby tento způsob poskytování podpor z řečeného fondu byl odstraněn a nahrazen pouhou úmluvou mezi státní správou, zemským výborem a vodním družstvem, ve kterémžto úmluvě měly býti všechny otázky, vztahující se na dotčený podnik, upraveny.

Rakouská vláda byla po dlouhém váhání ochotna přání tomu vyhověti ; následkem politického převratu však ku provedení této reformy nedošlo. Stejná přání byla pak uplatněna v Národním shromáždění a vedla k tomu, že byl usnesen zákon ze dne 21. prosince 1919 č. 21. sb. z. a n. r. 1920, kterým vydávání zvláštních zákonů při poskytování zmíněných příspěvků bylo odstraněno a nahrazeno pouhou úmluvou. (Par. 3.) Národní shromáždění bylo při usnesení tohoto zákona vedeno snahou urychliti a zjednodušiti ve prospěch zemědělství dosavadní postup při poskytování zmíněných příspěvků.

Tato snaha byla však úplně zmařena tím, že ministerstvo zemědělství zavádí nový vzorec úmluvy, která má býti při provádění jednotlivých podniků melioračních uzavřena. Podle tohoto vzorce je postup při poskytování příspěvků tak složitý a zdlouhavý, že by provádění jednotlivých podniků se stalo téměř nemožným.

Při každém jednotlivém melioračním neb regulačním projektu vypracovaném zemědělsko-technickými úřady muselo by býti vyjednáváno prostřednictvím zemských správ s ministerstvem zemědělství postupně za sebou nesčíslněkráte a to při

  1. předchozím technickém přezkoušení projektů,
  2. vymáhání státní subvence,
  3. sestavování a schvalování státní úmluvy,
  4. usnesení vodních družstev, zdaž se má podnik zadati nebo provésti ve vlastní režii (článek úmluvy 8/1),
  5. posouzení zadávání stavby 8 (2)
  6. schválení smlouvy (8),
  7. při pracích v režii prováděných vyhrazuje si ministerstvo zemědělství zadati určité stavby podnikateli (8/3),
  8. při ustanovení stavebního správce 10 (2)
  9. při změnách projektu během stavby (5/3), bylo by potřeba několikráte žádati ministerstva zemědělství o schválení.
  10. podporování vyšších nákladů 5 (5 a 5/7),
  11. vyplácení subvenčních splátek 6 (1) několikráte během stavby,
  12. prodloužení stavební doby (9/3),
  13. podávání zpráv o stavbách pro vykonávání inspekcí (10/13),
  14. částečných kolaudacích (11/2)
  15. konečné kolaudaci (11/1),
  16. schválení výsledku kolaudací i když je k nim vyslán zástupce ministerstva zemědělství (11/9),
  17. použití 40% z udržovacího fondu, (12/9),
  18. podávání zpráv o revisích provedených podniků (13/12).

Tedy nejméně osmnáctkráte by musela vodní družstva při každém jednotlivém podniku vyjednávati prostřednictvím zemědělsko-technických úřadů, zemských správ a ministerstvem zemědělství. Co by s tím bylo práce spojeno, jaká to ztráta času a přerušování prací, jakého personálu a s ním spojeného nákladu by bylo třeba oproti dnešní době!

Snahou všech rozhodujících a zodpovědných činitelů na poli melioračním musí býti přece zjednodušení, urychlení a zvýšení melioračního ruchu a podnikání za účelem zvýšení zemědělské produkce, čehož vyžadují životní zájmy naší republiky, nikoliv však stěžování a zdržování prací zbytečnými formalitami k nenahraditelné škodě národohospodářské.

Jelikož by tímto postupem byla meliorační činnost, která se na Moravě v poslední době vyvinula způsobem velmi potěšitelným, téměř úplně znemožněna, čímž by byla způsobena škoda ze stanoviska národohospodářského přímo nedozírná, jelikož by tímto postupem t. zv. byrokratism ve špatném toho slova smyslu byl stupňován, táží se podepsaní:

Je ministestvo zemědělství ochotno navrhnouti vládě:

  1. aby bylo zrušeno prováděcí nařízení vlády ze dne 30./3. 1920 č. 199 sb. z a n. a aby bylo nahrazeno novým nařízením, vydaným ve shodě se zemskými autonomními správami?
  2. je pan ministr zemědělství ochoten dáti vypracovati rovněž ve shodě se zemskými autonomními správami nový návrh vzorce úmluvy shora zmíněné?
  3. je ministerstvo zemědělství ochotno vysloviti souhlas s tím, aby prozatím byly zmíněné úmluvy vypracovány podle dosavadního osvědčeného vzorce, který by mohl býti doplněn ustanovením o udržovacích fondech?

V Praze, dne 26. října 1920.

Otm. Hrejsa, K. Sáblík, J. Rozkošný,

Šimon Roháček, V. Sehnal, Em. Hrubý, Fr. Pánek, Frant. Jan Kroiher, Lukeš, J. Hucl, Hyrš, M. Križko, Ján Duchaj, Jos. Smrtka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP