Senát národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 176.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci senátora dra Karasa, Šabaty, Šachla, dra Procházky a soudruhů

o násilném zabírání církevního majetku. (Tisk č. 67.)

Církev československá v Přepeřích (v politickém okresu turnovském) ustanovila místním československým duchovním správcem Františka Hoffera. Dne 1. května měl býti tento funkcionář uveden v úřad. Před římskokatolickou farou v Přepeřích shromáždil se toho dne zástup několika set osob a vyslal na faru deputaci, se starostou obce Přepeř Masopustem v čele, která uvedla Františka Hoffera do fary a měla vyjednati s administrátorem fary Františkem Reindlem ubytování Hoffera na faře a převzetí všeho příslušenství.

Administrátor Reindl deputaci dvéře u fary sám otevřel a odevzdal jí z obavy před hrozbami venku stojícího zástupu klíče od jednoho bytu v I. poschodí farní budovy i od kostela. Zatím jeho sestra Božena uzavřela se v kuchyni, kde visely ostatní klíče.

Členové deputace násilně se vtlačili do kuchyně a pak dobyli se i do komory, kam sestra administrátorova z kuchyně unikla a klíče si osvojila.

Dvéře do těchto místností byly tlakem porouchány.

Zástup před farou čekající do fary nevnikl, nýbrž setrval před farou, očekávaje výsledek jednání deputace. Administrátoru Reindlovi, ani jeho sestře tělesně ublíženo nebylo.

Četnictvo vyšetřilo násilnosti na faře spáchané a učinilo trestní udání u státního zastupitelství v Ml. Boleslavi.

Tak se věci mají podle úředního šetření.

Pokud se týče poznámky v interpelaci, že politický úřad v Turnově úřední pomoci neposkytl, ač požádán byl o ni včas a útok byl předvídán, že se vymlouval, že nemá od vyšších úřadů instrukcí, podotýkám, že ministerstvo vnitra, vedeno jsouc snahou, aby v mezidobí, než vzájemný poměr obou církví bude postaven na pevný základ, zabráněno bylo opakujícím se případům násilí a rušení veřejného klidu, uvedlo na paměť podřízeným úřadům předpisy, kterých při tom mají dbáti, jakožto úřady bezpečnostní a dala jim rozkaz, aby v podobných případech učinily všechna opatření, kterých je třeba na zabezpečení veřejného klidu a pořádku a proti těm, kdo by se dopustili činů spadajících pod trestní zákon, zakročily podle ustanovení trestního řádu.

Okresní politická správa v Turnově upozornila dne 29. dubna telegraficky četnickou stanici v Podolí, že se na 1. května 1920 chystá v Přepeřích příslušníky čs. církve zabrání církevních objektů a současně jí nařídila, aby poskytla ochranu. Podobně byl okresní správou politickou vyrozuměn též obecní starosta v Přepeřích a požádán, aby působil k udržení klidu a pořádku.

Dne 1. května 1920 dostavil se však na okresní četnickou stanici v Turnově starosta obce Přepeř Masopust a žádal, aby asistence do obce posílána nebyla, ježto přejímá záruku za udržení klidu a pořádku.

Události, ke kterým dne 1. května 1920 v Přepeřích došlo, nelze schvalovati a od vyšetřování, které bylo zavedeno, lze očekávati, že vinníky odhalí a přivede zaslouženému trestu.

V Praze, dne 13. října 1920.

Ministr vnitra:
Černý v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP