Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 266.

Interpelace

senátorů dra. Zikmunda Witta, Antonína Smetany a soudr.

na pana ministra spravedlnosti

v záležitosti stanovení ušlého zisku pro dělníky porotce v obvodu krajského soudu v Novém Jičíně.

Pane ministře!

Výměrem ze dne 30. srpna 1920, čís. Nc VI 77/20 vyměřil krajský soud v Novém Jičíně Františku Bekovi horníku v Mar. Horách čís. 119 jako porotci náhradu za ušlou mzdu ve výši 20 K, ačkoliv František Bek prokázal, že jeho denní mzda obnáší 64 K 20 h. Byl tudíž František Bek zkrácen denně o 44 K 20 h a jeho úhrnná škoda za 27 dnů činí 1.193 K 40 h. František Bek podal stížnost, která byla taktéž vrchním zemským soudem v Brně rozhodnutím ze dne 22. října 1920 zamítnuta. Oba soudy poukazují v důvodech na to, že náhrada tato byla po slyšení politických úřadů presidentem sborového soudu ve smyslu § 26 zákona ze dne 23. května 1919 čís. 278 ustanovena a je tudíž každá stížnost pro ní nepřípustna.

Stejným způsobem jako František Bek byli postiženi četní jiní horníci, kteří v minulém období zastávali úřad porotců v Novém Jičíně. Obrovská většina dělníku má větší mzdu než 20 K denně, za kterýžto obnos nemůže v revíru ostravském žíti ani svobodný člověk, tím méně celá rodina a jest těmto dělníkům přímo znemožněno vykonávati funkce porotce. Tím jest také zdrcující většina obyvatelstva z vykonávání tohoto úřadu přímo vyloučena.

Tento postup krajského soudu neodpovídá jistě zákonu o sestavování seznamu porotců, neboť tento zákon byl právě vydán k tomu, aby nejširší vrstvy a tudíž i vrstvy dělnické byly v porotě zastoupeny.

Jest proto naprosto nepochopitelné, že oproti těmto zřejmým a vyloženým intencím zákona byla tato mzda stanovena v takové výši aby žádný dělník jako porotce fungovati nemohl. Ostatně zákon o sestavování porotců v § 26 mluví výslovně o tom, že dělníci mají nárok na náhradu za ušlý výdělek. I když zákon ukládá presidentu sborového soudu I. stolice, aby tuto výši předem stanovil, jest přece hranice této výše výslovným zněním zákona vytčena slovy: "náhrada za ušlý výdělek", což jistě znamená, že tato výše nesmí býti stanovena níže, než je skutečný výdělek. A na výši tohoto výdělku krajský soud v Novém Jičíně, jak patrno, nevzal žádného ohledu.

Vzhledem k tomu, že postupem krajského soudu v Novém Jičíně jest dotčeno zákonem zaručené právo dělnictva, vznášejí podepsaní na pana ministra spravedlnosti tento dotaz:

1. Jest pan ministr ochoten postarati se o to, aby krajský soud v Novém Jičíně stanovil dělníkům vykonávajícím úřad porotce náhradu za ušlý výdělek v takové výši, která odpovídá skutečnému jejich výdělku?

2. Jest pan ministr ochoten postarati se o to, aby těm dělníkům, kteří dosud byli zkráceni, dostala se dodatečně přiměřená náhrada?

Praze, dne 7. prosince 1920.

Dr. Zikmund Witt, Antonín Smetana,

Švec Václav, Teodor Matuščák, Jurko Lažo, Zavadil, Jos. Průša, Josef Petřík, Lorenc Jan, Měchura Alois, Jos. Ackermann, Jan Procházka, Josef Štelcl, K. Dědic.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP