Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání

Tisk 271.

Interpelace

senátorů dra Adolfa Procházky, dra Jana Kovalika, dra. Josefa Karase a dalších členů senátu

na pana předsedu vlády a na pana ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy

ohledně provedení zákona o zřízení poradního sboru pro tělesnou výchovu.

Nařízením vlády republiky Československé ze dne 12. listopadu 1920, č. 616 Sb. z. a n. proveden zákon ze dne 30. března 1920, 228 Sb. z. a n. o zřízení poradního sboru pro tělesnou výchovu.

Stanoveno v § 1, že poradní sbor pro tělesnou výchovu má 20 členů, že však ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy může tento počet podle potřeby (při vzniku nových organisací tělovýchovných a pod.) rozmnožiti.

Podle § 2 jsou členy poradního sboru pro tělesnou výchovu zástupcové ministerstev, profesorských sborů atd. a též zástupci československé obce sokolské, československé obce sportovní, svazu dělnických tělocvičných jednot československých a české eugenické společnosti.

Vláda ve svém prováděcím nařízení však úplně opomenula ustanoviti členem poradního sboru pro tělesnou výchovu zástupce tělovýchovné organisace Československý Orel, jehož ústředním orgánem jest Ústřední Rada Orla Československého se sídlem v Brně.

Československý Orel má nyní v celé republice 630 místních organisací (Jednot) a v nich přes 60.000 organisovaných příslušníků, má svých vlastních neb bratrským organisacím místním netělocvičným právně náležejících tělocvičen (budov, sálů) na 50, používá přes 100 tělocvičen školních vedle několika set místností nouzových, prozatímních.

Toto opomenutí ustanoviti členem poradního sboru zástupce Československého Orla nedá se vysvětliti tím, že by snad nedopatřením byla přehlédnuta tak silná tělovýchovná organisace, jakou jest Československý Orel, který jest rovnocenou organisací s ostatními tělovýchovnými sdruženími v republice a má tudíž dobré právo na rovném zastoupení v poradním sboru.

Takovým přezíráním tělovýchovné organisace politické strany, která při volbách do poslanecké sněmovny Národního shromáždění republiky Československé soustředila na sebe 699.459 hlasů a dosáhla takto druhého místa ze všech politických stran co do počtu hlasů, zbytečně vnáší se do význačné části českého národa roztrpčení nad nerovným nedemokratickým zacházením s jeho organisací tělovýchovnou a nad snižováním jejího významu a její důležitosti pro tělovýchovu státních občanů oproti tělocvičným organisacím jiných politických stran.

Táží se proto podepsaní:

1. jest pan předseda vlády ochoten způsobiti, aby novým nařízením vládním změněn byl § 2 nařízení ze dne 12. listopadu 1920, č. 616 Sb. z. a n. na ten způsob, že členem sboru poradního jest též zástupce tělocvičné organisace Československý Orel;

2. jest pan ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy ochoten vysvětliti, proč opomenuto bylo v nařízení citovaném za člena poradního sboru ustanoviti též zástupce Československého Orla a jest dále ochoten ve smyslu § 1, odst. 2 citovaného nařízení již nyní rozmnožiti počet členů poradního sboru povoláním zástupce Československého Orla?

V Praze dne 7. prosince 1920.

Dr. Adolf Procházka, dr. Jan Kovalik, dr. Josef Karas,

Jílek, F. Šabata, Šachl, dr. Ján Mudroň, dr. Krupka, Ševčík, dr. Reyl, J. Dúrčansky, Theodor Walló, Valoušek, dr. Stojan.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP