Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 277.

Interpelace

senátora Jáchyma Havleny a soudruhů

na ministra financí

ohledně odmítání českých dělníků a dělnic v továrně na tabákové výrobky v Lanškrouně.

V továrně na tabákové výrobky v Lanškrouně je zaměstnáno na 1200 osob, ponejvíce dělnic. V celkovém tomto počtu je zaměstnáno pouze na 140 dělnic české národnosti. Ostatní dělnictvo, úřednictvo a zřízenci pak vůbec všichni, jsou národnosti německé, což neodpovídá nijak složení obyvatelstva okresu, které je nyní ze 40% národnosti české.

Jest to důsledek zúmyslného a plánovitého postupu správy továrny, podléhající místním německonacionálním vlivům, už z dávných let předválečných.

Nežli tyto vlivy počaly se uplatňovati, bývalo v továrně zaměstnáno několik set českých dělnic z okolních, chudých, českých obcí Bystrce, Čermné, Petrovic, Nepomuku, Výprachtic, Koburku, Horních a Dol. Heřmanic, Herbotic, Cokytle a z mnoha obcí jazykově smíšených. České dělnice docházely do Lanškrouna, za výdělkem dosti nepatrným, ze vzdálenosti 2 hodin cesty i více, konajíce tuto cestu denně do práce i zpět. Už z toho je patrno, jak nepostrádatelným zaměstnáním a zdrojem výdělku bylo už tehdy pro dělnice z jmenovaných obcí zaměstnání v tabákové továrně lanškrounské.

Pojednou bylo však přijímání nových dělnic české národnosti správou továrny vůbec zastaveno a po dlouhá léta, až do dnešní doby, přijímány jsou pouze dělnice národnosti německé. Na počtu českých dělnic pak neustále ubývalo nemocemi, úmrtím, provdáním, propuštěním a dáváním resp. přestupováním do pense, takže dnes je v továrně zaměstnáno pouze 10-12%, ačkoliv českého obyvatelstva bude nyní, jak výše uvedeno, v soudním okresu lanškrounském na 40%.

K zjednání nápravy byly už činěny příslušné kroky a náprava byla ústředním ředitelstvím tabákové režie v Praze slíbena. Dosud však podstatná náprava nijak patrnou není. Bylo sice už započato s přijímáním českých dělnic, ale v nespravedlivém poměru 8:2 v neprospěch dělnic českých.

Vzhledem k tomu, že jedná se v tomto případě o naléhavý zájem chudého dělnického lidu českých obcí na Lanškrounsku a tamního českého dělnictva vůbec, s ohledem na to, že v tamním horském kraji jiného výdělku není a lid tamní má zaměstnání nanejvýše zapotřebí, konečně pak z toho důvodu, že jedná se o napravení těžké křivdy v ohledu národním, aby český dělník ve svém státě z příčin nacionální zaujatosti nebyl - dokonce úředníky státu - při hledání práce odstrkován, táží se podepsaní:

1. Hodlá pan ministr financí učiniti opatření, aby obsah interpelace byl řádně vyšetřen?

2. Jest ochoten zjednati nápravu a působiti k tomu, aby vedle německých zaměstnanců - ve spravedlivém poměru - přijímány byly do zaměstnání v tabákové továrně v Lanškrouně i zaměstnanci národnosti české?

V Praze dne 8. prosince 1920.

Jáchym Havlena,

Špera, Teodor Matuščák, Václav Chlumecký, Št. Kada, Blaho, Felix Časný, J. Kouša, Štelcl Josef, Švec Václav, Svěcený, Jan Procházka, Ant. Smetana.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP