Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 278.

Návrh

senátora Ferd. Šťastného a spol.

na změnu neřízení vlády republiky Československé čís. 633 ze dne 2. prosince 1919, kterým se upravuje obchod výrobky železářských hutí.

Na základě zákona ze dne 24. července 1917, č. 307 ř. z. a uher. z. čl. LXIII. z roku 1912 a L. z roku 1914, se nařizuje:

§ 1.

Hutím železářským a válcovnám se ukládá aby nejposléze čtrnáctým dnem před uplynutím každého kalendářního čtvrtletí oznámily, po případě odůvodnily ministerstvu obchodu prostřednictvím Odborového sdružení cenového pro kovoprůmysl v Praze II, Vodičkova ulice 41, které nejvyšší základní ceny a nejvyšší přirážky rozměrové, kvalitativní a kvantitativní hodlají po celé příští čtvrtletí účtovati za dodávky v tomto čtvrtletí provedené. Ministerstvu obchodu přísluší oznámené základní ceny a nejvyšší přirážky zkoumati a schvalovati. Ceny takto stanovené mají platnost pro celé čtvrtletí, pokud nenastane pronikavá změna výrobních nákladů; v případě takovém může ministerstvo obchodu po slyšení Odborového sdružení cenového pro kovoprůmysl stanoviti příslušné změny cen. Stanovené ceny i jejich změny budou uveřejňovány ve Věstníku ministerstva průmyslu, obchodu a živností a ve správách veřejné služby technické.

Nárok na hutní ceny mají všichni spotřebitelé i obchodníci, kteří vyhoví minimálním odběrním podmínkám hutí. Podmínky tyto oznamují hutě a válcovny současně a stejným způsobem jako nejvyšší základní ceny a schvalovány jsou tyto tímtéž pochodem jako ceny základní.

§ 2.

Obchodníci nesmějí k cenám, které účtují výrobci (§ 1), připočítávati větších přirážek než tyto:

a) pro surové železo všech druhů a všech jakostí při dodávce přímo z hutí spotřebiteli za 100 kg Kč 2,-

b) pro válcované polotovary plávkové obchodní jakosti, pro tyčové i údobné železo, včetně kolejnic, plávkové nebo svářkové obchodní jakosti, pro válcované nosiče a U-železa plávkové neb svářkové obchodní jakosti, pro páskové železo za tepla válené plávkové neb svářkové obchodní jakosti, pro válcovaný drát plávkové obchodní jakosti, pro hrubé plechy (nádržkové plechy) při dodávkách z hutí bezprostředně spotřebiteli za 100 kg Kč 6,-,

při dodávkách ze skladu obchodníka spotřebiteli za 100 kg Kč 17,-

c) pro páskové železo za studena válené plávkové obchodní jakosti, pro jemné plechy (obyčejné, černé, nemořené), při dodávkách z huti bezprostředně spotřebiteli za 100 kg Kč 8,-,

při dodávkách ze skladu obchodníka spotřebiteli za 100 kg Kč 25,- na průměrnou hutní cenu nákupní.

d) pro pozinkované plechy, v žáru elektroliticky zinkované, pro pocínované plechy (bílé plechy), při dodávkách z hutí bezprostředně spotřebiteli za 100 kg Kč 10,-,

při dodávkách ze skladu obchodníka spotřebiteli za 100 kg Kč 25,- na průměrnou hutní cenu nákupní.

§ 3.

Při odebírce menších než v § 2 a 3 uvedených množství válcovaných výrobků ze skladu obchodníka přímo spotřebiteli, mohou býti ještě následující přirážky účtovány:

při odebírce pod 500 kg včetně do 100 kg Kč 5,-,

při odebírce do 100 kg Kč 10,-.

§ 4.

Průměrnou hutní nákupní cenu jest obchodníku vypočítati za každý běžný měsíc z průměru prodejních cen výrobců ze všech množství, došlých do jeho skladu v předcházejícím měsíci. K této průměrné ceně může býti připočítáno průměrné dovozné až do nádražní neb lodní stanice skladu, jakož i ostatní prokazatelné výlohy.

§ 5.

Veškeré přirážky platí pro souhrnné množství najednou odebrané a nikoliv pro množství jednotlivých druhů a rozměrů.

Za obchody ze skladu jsou považovány pouze ony, při nichž zboží bylo vydáno ze skladových zásob obchodníka.

§ 6.

Prodejní ceny obchodníků vypočítané podle ustanovení tohoto nařízení jsou konečnými nejvyššími cenami prodejními. Zahrnují v sobě zisk veškerého obchodu.

§ 7.

Přirážky obchodníků nesmějí býti překročeny ani při prodeji výrobků dovezených z ciziny.

§ 8.

Překročení nejvyšších prodejních cen trestá se dle § 6 zákona ze dne 17. října 1919, č. 568 Sb. z. a n. Jinaké přestupky tohoto nařízení a každé spolupůsobení při zmaru závazků v tomto nařízení stanovených budou trestány, pokud nepodléhají přísnějšímu trestu, politickým úřadem první instance peněžitými pokutami až do 10.000 Kč nebo vězením až do 3 měsíců.

§ 9.

Nařízení toto nabývá účinnosti dnem vyhlášení; tímtéž dnem pozbývají účinnosti nařízení vlády republiky Československé ze dne 2. dubna 1919, č. 176 Sb. z. a n., a ze dne 21. července 1919, č. 411 Sb. z. a n. a ze dne 2. prosince 1919, č. 633 Sb. z. a n. s výjimkou § 1 nařízení č. 633 ze dne 2. prosince 1919, jehož předpisy zůstávají v platnosti ještě po kalendářním čtvrtletí, v němž nařízení toto bylo vydáno. Po uplynutí tohoto čtvrtletí zůstává v účinnosti plné znění tohoto nařízení.

Výkonem nařízení jest pověřen ministr pro správu průmyslu, obchodu a živností.

Odůvodnění:

Zněním odstavce druhého a třetího v § 1 vyřazeni jsou všichni čeští obchodníci železem z výhod vyplývajících z přímých hutních dodávek a nebude jim ani v budoucnu možno výhod těchto dosáhnouti. Jediné české firmy, výhody této požívající jsou Ferra dříve L. G. Bondy a Živnobanka. Ostatní čeští obchodníci nemohou v důsledku zákona č. 633 dostati železo z hutí laciněji, než-li s příplatky stanovenými v § 2.

Za spotřebitele považovány jsou podle zákona čís. 633 ony firmy, které odebírají v přímých hutních dodávkách 20.000 q. Tímto způsobem znemožňována jest konkurence výrobků z továren železo spracujících, jelikož výrobny s menším odběrem musí platiti železo velkoobchodníkům podle ustanovení § 2. Důsledky tohoto zdražování pociťuje též stát, především ministerstvo železnic, ministerstvo národní obrany a ministerstvo veřejných prací.

V Praze dne 8. prosince 1920.

Ferd. Šťastný,

dr. Krejčí, Č. J. Lisý, dr. Klouda, Rud. Pánek, Al. Konečný, dr. Veselý, Jos. V. Klečák, dr. Krouský, Klofáč, Svěcený.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP