Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 285.

Návrh

senátora Folbra Karla a soudruhů

na snížení daně z uhlí.

Zákonem ze dne 9. dubna 1920 o úpravě uhelného hospodářství, část II., uhelná dávka se stanoví, že z vytěženého uhlí jest podnikatel povinen odvésti finanční pokladně 30 procent z prodejní ceny uhlí. Uvalením 30% daně na uhlí bez ohledu na jeho jakost, postiženy jsou malé kamenouhelné doly v revíru Rakovnicko-slánském a to v takové míře, že provoz těchto podniků může býti do budoucnosti vážně ohrožen.

Jelikož podle prohlášení pana ministra financí zamýšlí vládá předstoupiti před zákonodárné sbory s návrhem na změnu uhelné daně, považujeme za naléhavě nutné, aby při této příležitosti odstraněna byla křivda, která se při zdanění uhlí z revíru Rakovnicko-slánského stala.

Uhlí z tohoto revíru ač má menší výhřevnost, ? as 4000 kalorií, proti 6000 kalorií uhlí kladenského ? jest vzhledem k jeho dražší těžbě mnohem více zdaněno, než uhlí jakosti lepší, z pánve kladenské. Tím jest možno, že konsument, který obdrží uhlí z dolů z Rakovnicka, musí platiti uhlí mnohem dráže, než ten, kdo obdrží uhlí z dolů z Kladenska. Příklad: Na Kladně stojí uhlí K 36,?, v čemž zahrnuto daně K 10,80. Uhlí z dolu "Ludvik" na Rakovnicku stojí K 66,?, v čemž zahrnuto daně K 19,80. Na jednotlivých dolech je sice cena o něco menší, ale pod K 46,? neklesá.

Dolování uhlí v revíru Rakovnicko-slánském nedá se s poměry v jiných dolech nijak porovnati. Předně jedná se zde o samé malodoly a kutiště, vrstva uhle jest zde nízká, doprava na nádraží stížená, podniky a způsob dolování jest zde ve stavu ještě primitivním. Přes to zde vzhledem ku nedostatku a poptávce po uhlí vzniklo v době války více malodolů, kde jest dosud zaměstnáno přes 3000 dělníků.

Zavedením daně z uhlí ohrozilo však vážně dolování v malodolech vůbec, jelikož cena uhlí značně stoupla. Následek toho jest, že některé doly nemají vzhledem k drahotě uhlí odběr uhlí a když se jím státně disponuje, často se dolům vrací a důsledek toho jest, že dochází na mnohých dolech k propouštění dělnictva. Nenastane-li brzo určitá radikální náprava, může dojíti v celém revíru ku krisi v provozu a nezaměstnanosti dělnictva, která by v této době měla neblahé následky.

Právě nyní jest zde situace krajně kritická. Výdělky horníků jsou zde, vzhledem k všeobecné drahotě, nízké, a dělnictvo prostřednictvím své organisace domáhá se zvýšení mezd. Přes to, že jest zřejmo, že horníkům musí se vyjíti vstříc, není možno pomýšleti na zvýšeni ceny uhlí, neb tím by byl provoz okamžitě úplně ohrožen. Východisko jest jedno: Odstraniti, nebo snížiti nespravedlivou daň a snížení daně použiti jednak k úpravě mezd horníků a pak ku sníženi ceny uhlí. Uváží-li se, že na Rakovnicku dobývá se jen as 15.000 tun uhlí, nebyla by to pro stát velká ztráta na dani, a naproti tomu předešlo by se nezaměstnanosti dělnictva.

Z těch důvodů podepsaní navrhují:

Vláda se vyzývá, aby při změně zákona ze dne 9. dubna o úpravě uhelného hospodářství a daně z uhlí, byl vzat zřetel na malodoly v revíru Rakovnicko-slánském a sice:

1. a) Aby uhlí z tohoto revíru bylo daně zproštěno,

b) aby v tom případě, kdyby to z důvodů fiskálních okamžitě nebyto možno, daň na toto uhlí byla menší a aby se neurčovala podle prodejní ceny, stanovené podle výrobních nákladů, nýbrž podle hodnoty a výhřevnosti uhlí.

2. Od dávky daňové budiž osvobozeno taktéž deputátní uhlí, které se poskytuje provisionistům.


V Praze,
dne 8. prosince 1920.

Folber Karel,
Smetana, Blaho, Poliak, Krepenhofer, Jan Procházka, dr. Soukup, Mudroch, Kada, Štelcl Josef, Filipinský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP