Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 325.

Odpověď

na interpcelaci senátora dra. Z. Witta a soudr.

v záležitosti zabraňování poklesu cen a zastavování výroby se strany továrníků

a z toho vznikající nezaměstnanost dělnictva

(čís. tisku 48).

Že nedošlo také u nás k očekávanému poklesu cen nejnutnějších životních potřeb, jaký hlásaly noviny o poklesu cen v Americe a v západní Evropě, jest odůvodněno tím, že výrobky na domácím trhu se nalézající vyrobeny jsou vesměs, nebo z valné části ze surovin v cizině nakoupených za značně pokleslého kursu naší valuty. Než suroviny tyto za nízkého kursu naší valuty k nám dovezené úplně byly zpracovány, počal se kurs naší valuty vydatně lepšiti, což zase nepříznivě působilo na možnost soutěže na světovém trhu a tím na náš vývoz. Továrny byly nuceny pro nedostatek odbytu pracovati na sklad.

Došlo k zlevnění některých životních potřeb, avšak přes to konsum nejevil velké chuti k nákupům, ježto očekával náhlý a zejména značný pokles cen, poněvadž novinářské zprávy konsum od nákupu varovaly. Důsledek této odbytové krise měl za následek, že továrny pozvolna omezovaly po případě vůbec zastavovaly provoz továren, čímž vznikala nezaměstnanost dělnictva.

Tato stagnace jest rázu přechodného a brzy opět dostaví se koupěchtivost, jak konsumentů tuzemských, tak i cizích.

Očekávaný pokles cen, zejména pokud výrobků textilního průmyslu se týče, nastane v plné míře v době, až prodány, resp. vyvezeny budou výrobky zpracované z drahých surovin a až průmysl bude moci v dáti na trh výrobky zpracované ze suroviny levněji nakoupené.

Také stálé stoupání cen pomocných předmětů při výrobě bylo příčinou, že nemohlo dojíti ke zmíněnému poklesu cen nejnutnějších životních potřeb. Uvésti zde sluší především železniční tarify a ceny uhlí.

Nezaměstnanosti dělnictva možno čeliti větší výrobou. Většina továrníků má zájem na prospěchu závodu a na úplném jeho provozování, vždyť tím klesá režie a v důsledku toho i cena výrobků. K nezaměstnanosti došlo a dochází v určitém průmyslovém odvětví tenkráte, když není odbytu. Jen intensivní export může zajistiti stabilitu v průmyslu a našemu dělnictvu trvalé zaměstnání. Důvody proto mluvící jeví se v té okolnosti, že průmysl náš jest z valné části průmyslem na export odkázaným. Z celého průmyslu býv. říše rak.-uherské nalézá se většina na půdě republiky Československé (to platí zejména o průmyslu textilním a kožedělném), čímž domácí odbyt zajisté obmezen na menší počet konsumentů.

Jakmile si bude moci náš průmysl zajistiti nutný a nerušený vývoz s ohledem na domácí potřebu, pak budou dány podmínky nezbytně nutné k provozování továrny a tím bude rozřešena i otázka zaměstnání dělnictva.

Při částečné zaměstnanosti musí zaměstnavatel nésti tutéž režii, jakou při plném chodu závodu, čímž vysvětluje se proč výrobky průmyslu textilního a kožedělného se zdražují.

Nezaměstnanost vzniká také do jisté míry nedostatkem uhlí. Průmysl pracuje s velikými obtížemi. Vedle vysoké ceny uhlí, jak již shora uvedeno, stoupají také ceny technických potřeb.

V poslední době nastal již poněkud obrat k lepšímu a jest snahou ministerstva obchodu získati našemu průmyslu uzavíráním výhodných obchodních smluv lepší podmínky odbytové, což přispěje ku větší zaměstnanosti závodů a tím i k postupné úpravě cen.

Ministerstvo pro zásobování lidu hledělo mylnému názoru, propagovanému v občanstvu denním tiskem, že nastane náhlý a značný pokles cen, čeliti informacemi udělovanými tisku a intervenujícím stranám, jakož i na schůzích a různých poradách v tom směru, že varovalo před neoprávněnými nadějemi, kladenými v náhlý pokles: cen a doporučovalo, aby se konsumenti nezříkali nutných nákupů, nýbrž opatřovali si nutnou potřebu bez váhání, aby si však nedělali zásob, jichž v nejbližší době nezbytně nepotřebují.

Stagnaci odbytu a nezaměstnanosti dělnictva hledělo ministerstvo pro zásobování lidu pomoci tím, že pořádalo v červnu t. r. vzorkový trh pro lidové ošacení, jejž nyní opakuje, a to z toho důvodu, aby si jednak mohli konsumenti opatřiti levné zboží přímým stykem s výrobci, a jednak, aby výrobcům, kteří požadavkům lidového ošacení co do ceny a co do kvality bylí ochotni vyhověti, byla dána možnost svým skladům poněkud uleviti a získaným takto kapitálem udržovati další provoz a zaručiti dělnictvu další zaměstnání.

Vláda předloží v nejbližší době k potření nezaměstnanosti u nás dalekosáhlé osnovy zákonů, na nichž se v ministerstvu sociální péče pracuje a jejichž tendencí jest povzbuditi a rozvinouti stavební ruch v celém státě, kterážto cena asi značně přispěje k odstranění nynější mimořádné nezaměstnanosti.

V Praze, dne 11. prosince 1920.

Předseda vlády:
Černý v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP