Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

2. zasedání.

Tisk 351.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...................................................,

kterým se rozšiřuje platnost předpisů o ochraně vzorků a částečně se mění ustanovení zákona ze dne 24. července 1919, č. 469 Sb. z. a n.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Německý zákon týkající se původského práva k vzorkům a modelům ze dne 11. ledna 1876, ř. z. str. 11., se všemi vedlejšími předpisy se pro území od Německa oddělená zrušuje a platí pro tato území všechny tuzemské předpisy týkající se ochrany vzorků.

Práva vzorková založená na dosavadních předpisech tam platných nutno uplatniti u příslušné obchodní a živnostenské komory tuzemské resp. práva z ochranných vzorků zapsaných pro podnik mimo území republiky Československé ležící u obchodní a živnostenské komory v Praze nejpozději do uplynutí tří měsíců po dnu, který bude nařízením stanoven. Práva takto uplatněná budou chráněna v celém území republiky Československé, avšak v území, kde dosud platna nebyla, pouze s výhradou práv osob třetích.

§ 2.

Lhůta v §u 2 zákona ze dne 24. července 1919, č. 469 Sb. z. a n. stanovená prodlužuje se až do uplynutí tří měsíců po dnu, který nařízením bude stanoven.

§ 3.

Císařský patent ze dne 7. prosince 1858, č. 237 ř. z., pozměněný zákonem ze dne 23. května 1865, č. 35 ř. z. mění se takto:

V §u 6 nahražují se slova "padesáti krejcarů rak. měny" slovy "desíti čsl. korun".

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti čtrnáctý den po vyhlášení.

§ 5.

Provedením jeho pověřuje se ministr pro průmysl, obchod a živnosti a ministr spravedlnosti.

 

Důvodová zpráva.

Zákon tento sleduje

1. úpravu práv z ochranných vzorků založených v územích, jež připojena byla nebo připojena budou k republice Československé od bývalé říše Německé, dle tuzemského zákonodárství;

2. přizpůsobení lhůty stanovené zákonem ze dne 24. července 1919, č. 469 Sb. z. a n. (k uplatnění ochranných vzorků v republice Československé zahraničními chraniteli) lhůtám stanoveným pro obor práva známkového smlouvami mírovými a arrangementem k zachování nebo obnově práv z živnostenského vlastnictví válkou dotčených. Tento zákon jest tudíž také prováděcím zákonem k mírovým smlouvám na poli ochrany známek a čl. III. shora zmíněného arrangementu;

3. zvýšení registračního poplatku za ochranné vzorky.

ad § 1.

V území, jež postoupena byla rep. Československé z bývalé říše Německé platí až dosud zákonodárství této říše.

K jednotné úpravě zákonodárství v oboru práva vzorkového jest nutno, aby platnost tuzemských předpisů, týkajících se ochrany vzorků, byla rozšířena také na území postoupená.

Dle článku 311. mírové smlouvy versaillské podrží obyvatelé území těmito smlouvami od Německa odloučených všechna práva z vlastnictví živnostenského (t. j, patentního, známkového a vzorkového), jež jim náležela v době tohoto odloučení a budou práva ta uznána státem, jemuž řečená území budou postoupena.

Ku předepsání formalit pro uplatnění těchto práv jsou přirozeně oprávněny státy nově utvořené a jest těchto formalit zapotřebí již z důvodů evidenčních.

ad § 2.

Prodloužení lhůt stanovených v § 2 zákona ze dne 24. července 1919, č. 469 Sb. z. a n. stalo se nutným vzhledem k rozsahu lhůt stanovených v článku 307. mírové smlouvy versaillské a v článku 259. mírové smlouvy St. Germainské, jež byly dále prodlouženy článkem II. arrangementu pro zachování nebo obnovu práv z živnostenského vlastnictví válkou dotčených, podepsaného v Bernu dne 30. června 1920, ratifikovaného také republikou Československou dne 29. září 1920.

ad § 3.

K předpisu tohoto paragrafu daly podnět některé obchodní a živnostenské komory, jež upozornily na to, že dosavadní taxa 1 K za jeden rok nehradí ani skutečné výlohy registrační.

Ve formálním směru se navrhuje, aby osnova byla Národním shromážděním projednána a schválena a za tím účelem přikázána v senátě výboru ústavně-právnímu a po přijetí jejím touto sněmovnou v poslanecké sněmovně výboru právnímu k podání zprávy vždy ve lhůtě 4 nedělní.

V Praze dne 30. prosince 1920.

Ministr obchodu:

Dr. Hotowetz v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP