Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

2. zasedání.

Tisk 378.

Odpověď

správce ministerstva financí

na interpelaci senátorů Jana Jílka, Vincence Ševčíka a soudruhů

o zdlouhavém vyřizování žádostí invalidů za přidělování trafik. (Tisk 270)

Na základě usnesení ministerské rady z 19. srpna 1919, bylo vynesením ministerstva financí z 30. srpna 1919, č. 65.838 nařízeno všem finančním úřadům I. stolice, aby provedly revisi všech tabákových prodejů a v těch případech, kde bude zjištěno, že obstaravatel není svojí existencí na výnos odkázán, prodeje vypověděly a vypsaly za účelem obsazení s předností pro válečné poškozence.

Dalším vynesením z 21. března 1920. č. 13541 nařídilo ministerstvo financí všem finančním úřadům důtklivě, aby veškerá šetření prováděna byla s největším urychlením, jakož i s největší zevrubností a nejpřísnější nestranností.

Proti rozhodnutím finančních úřadů I. stolice, jímž dána výpověď tabákového prodeje, mají obstaravatelé právo odvolati se k zemskému finančního úřadu, který rozhoduje - ovšem po případném novém šetření - v konečné instanci.

Práva toho používají skoro všichni vypovězení, čímž se celé jednání valně prodlužuje.

Dle zpráv podřízených úřadů děje se šetření o hospodářské situaci majitelů tabákových prodejů vždy se zevrubností co možno největší a to jak osobním šetřením zřízenců důchodkové kontroly na místě samém, tak i dotazy u obecních úřadů a příslušných berních správ.

Ministerstvu financí není známo, že by žádostí válečných poškozenců byly finančními úřady zdlouhavě vyřizovány, naopak bylo z případů, jež až dosud z jakýchkoliv důvodů byly u ministerstva financí přezkoumány, zjištěno, že úřady podřízené počínaly si správně vycházejíce oprávněným žádostem potřebných invalidů ochotně vstříc a vypovídajíce obchody, při nichž zjištěno bylo, že majitelé nejsou na výnos jich existenčně odkázáni.

Pokud jde o sklady tabákové, dlužno ovšem finanční správě postupovati obezřetně, ježto sklady tyto jsou důležitou složkou v provozu tabákového monopolu, a musí tudíž býti svěřovány jen kvalifikovaným silám, které vládnou samy dostatečnými prostředky, poněvadž se tím svěřuje státní majetek vysoké ceny a musí tudíž poskytovati zaň dostatečné záruky.

V případech, kde se to srovnává se zájmy státního monopolu, povoluje ministerstvo financí oddělení skladní trafiky od příslušného skladu tabáku, aby buďto samostatným vypsáním obou obchodů mohlo býti více válečných poškozenců zaopatřeno, nebo ponecháním skladu dosavadnímu obstaravateli aspoň skladní trafika byla zadána válečným poškozencům.

Pokud jde o případ v interpelaci uvedený, týkající se hlavního skladu v Bučovicích, nemohl tento sklad býti vypsán, poněvadž o jeho propůjčení z volné ruky zadal syn zemřelého skladníka, vrátivší se legionář ze Sibiře, na základě § 44 předpisu o obsazování tabákových prodejen. Tato žádost byla zdejším vynesením z 20. října 1920, č. 98801 zamítnuta, poněvadž žadatel podle konaného šetření není svojí existencí na výnos skladu odkázán.

O zamítnutí žádosti byl žadatel vyrozuměn důchodkovým kontrolním úřadem ve Slavkově dne 13. listopadu 1920.

Podanou interpelací oddálilo se vypsání skladu, poněvadž ministerstvo financí vyžádalo si za účelem zodpovědění spisy věci se týkající a teprve po vrácení spisu nařídilo okamžité vypsání.

Pokud jde o případ hlavního skladu tabáku ve Vyškově, nelze rovněž vytýkati finančním úřadům průtah věcí. Skladník Alt jest dle souhlasného vyjádření důchodkové kontroly a okresní politické správy svoji existencí na výnos skladu a trafiky odkázán, pročež okresní finanční ředitelství v Brně rozhodlo již 2. února 1920, že sklad se jemu ponechává.

Na základě nové žádosti zemského sekretariatu družiny čs. válečných poškozenců konáno nové šetření, jež mělo týž výsledek.

Na návrh zemského finančního ředitelství v Brně povolilo ministerstvo financí oddělení skladní trafiky, aby aspoň tato mohla býti pro válečné poškozence uvolněna a k obsazení vypsána.

V Praze dne 12. ledna 1921.

Správce ministerstva financí:

Dr. Engliš v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP