Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

2. zasedání.

 

Tisk 391.

Zpráva

ústavně-právního výboru

o nařízení vlády republiky Československé ze dne 4. května 1920, Sb. z. a n. č. 344, jímž se zřizuje Zemský hospodářský úřad pro Podkarpatskou Rus na základě zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 337 Sb. z. a n.

Jako všecky země republiky, tak i Podkarpatská Rus a ta obzvláště, trpí nedostatky zásobovacími. Loňské zimy panoval v hornatých částech země docela i hlad a z toho vznikající nemoce.

Tamní zemědělský lid jest hodně zaostalý, neboť vláda maďarská nepečovala o jeho kulturní a hospodářské povznesení, nýbrž o jeho maďarisaci. Země jest z větší části hornatá a málo úrodná. Jen jižní část župy Užhorodské a Berežské jest zemědělsky soběstačná. Celé tři čtvrtiny území Podkarp. Rusi jsou hornaté; daří se tam jen zemáky, oves a pohanka. Obyvatelstvo hornatých částí země živí se jen chovem dobytka a prací v lesích. Za vlády maďarské chodili na žně do Uher a tam "zarobili" tolik obilí, že mohli přes zimu při své skromnosti žíti. Nyní to přestalo, takže trpí velkým nedostatkem chleba.

Mimo to kvete v zemi podloudnictví, které značné množství obilnin vyváží do Maďarie a do Polska.

Jelikož domácí výroba obilnin, včetně ovsa, kukuřice a ječmene (asi 5778 vagonů), stačí pouze k zásobení asi 169.560 příslušníků zemědělství, kdežto pro zásobení ostatních 451.618 osob zbývá pouze asi 400 vagonů pšenice, jeví se dočasné zřízení Zemského hospodářského úřadu pro Podk. Rus potřebným, aby řídil opatření a dovoz kukuřice a ušlechtilého obilí z ciziny, hlavně z Rumunska. Toto zřízení Zem. hospodářského úřadu jest také proto oprávněným přes všecky námitky, že jeho zřízení a podřízení ministerstvu pro zásobování lidu v Praze odporuje smlouvě Saint Germainské, § 3 ústavní listiny generálnímu statutu Podkarpatské Rusi č. 26536/19 a vládnímu nařízení ze dne 26. dubna 1920, č. 356 Sb. z. a n., jelikož autonomní sněm Podk. Rusi ještě nefunguje, ano nebyl ani zvolen, jelikož Podkarpatská Rus nemá samostatné měny, ani samostatného hospodářství finančního a železničního, takže jest nutno scházející chleboviny opatřiti pomocí finančních a železničních prostředků státních.

Ústavně-právní výbor proto navrhuje:

Senáte račiž se usnésti:

I. Schváliti nařízení vlády ze dne 4. května 1920, č. 344 Sb. z. a nař.

II. Schváliti tyto resoluce

1. Vláda se vyzývá, aby zmocňovacího zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 337 Sb. z. a nař. užívala jen v nezbytných a naléhavých případech.

2. Vláda se vyzývá, aby působnost nařízení vlády republiky Československé ze dne 4. května 1920, č. 344 Sb. z. a n. omezila až do další úpravy za součinnosti sněmu Podkarpatské Rusi nejdéle do konce měsíce září 1922.

V Praze dne 18. ledna 1921.

Dr. Witt v. r.,

předseda.

Otm. Hrejsa v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP