Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

2. zasedání.

Tisk 398.

Zpráva

I. sociálně-politického výboru,

II. branného výboru a

III. rozpočtového výboru

o usnesení poslanecké sněmovny ohledně vládního návrhu zákona, kterým se zvyšují zaopatřovací požitky vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, invalidním poddůstojníkům z povolání, jejich vdovám a sirotkům, invalidním ze stavu mužstva neb jejich pozůstalým - vyjímajíc válečné poškozence neb jejich pozůstalé, pro něž platí zákon ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. - a patentálním invalidům, jimž jsou vyměřeny požitky zaopatřovací podle dosud platných vojenských zaopatřovacích zákonů a nařízení (tisk 324).

Při úpravě služebních požitků aktivních státních zaměstnanců zákonem ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. z. a n., objevila se nutnost pozměniti také dosud platný pensijní system státních zaměstnanců na odpočinku, jakož i podrobiti revisi vdovské a sirotčí pense a to tím spíše, poněvadž od roku 1919 nestalo se v této příčině nic podstatného, kdežto aktivním státním zaměstnancům byly od této doby služební požitky několikráte upraveny.

K opravě zaopatřovacích požitků civilních státních úředníků (státních učitelů) a sluhů, jakož i jejich vdov a sirotků (staropensistů) došlo zákonem ze dne 17. prosince 1919, čís. 3 Sb. z. a n. na rok 1920, a tato osnova má za účel, aby také vojenským pensistům a pozůstalým po vojenských osobách upraveny byly zaopatřovací požitky dle zásad stanovených svrchu uvedeným zákonem platným pro civilní staropensisty.

Bývalé Národní shromáždění usneslo se ve schůzi dne 19. března 1920 na tom, aby k této rozpravě došlo, neboť nelze upříti, že drahotní poměry stejně krutě tísní i vojenské pensisty a pozůstalé po vojenských osobách a proto jest to akt prosté spravedlnosti, aby i výše uvedeným osobám výslužební požitky byly přiměřeně zvýšeny.

Jak bylo již svrchu řečeno, řídí se tato osnova přesně zásadami, platnými pro přípravu zaopatřovacích požitků civilních státních pensistů a případné odchylky, jež bylo tu nutno stanovit, dějí se proto, aby zlepšení vojenských pensí nepřestoupilo míru určenou pro pense civilní, po případě pod ní nekleslo.

Z toho důvodu nesmí zvýšení výslužného vojenských osob činiti více jak 2400 Kč.

Naproti tomu bylo nutno zvýšiti pozůstalým po gážistech zaopatřovací požitky o 100% (oproti 80% dle zákona pro civilní staropensisty), poněvadž výměra vojenských zaopatřovacích požitků byla dosud nižší než u osob civilních.

Odbytné pro pozůstalé po gážistech mimo hodnostní třídu a poddůstojnících bylo nutno zvýšiti o 100%, poněvadž toto odbytné, které u nich zastupuje úmrtné, jest stanoveno pevnými částkami a zvýšením výslužného nedoznává tudíž žádné změny, kdežto u gážistů v hodnostních třídách současně se zvýšením výslužného zvyšuje se též úmrtné.

V osnově jsou též vyznačeny ony mimořádné důchody (na př. osobní přídavky za zranění, starobní přídavek, příspěvek na byt a p.), jež jsou ze zvýšení vyloučeny.

Také invalidním poddůstojníkům a invalidům ze stavu mužstva a pozůstalým po nich zvyšují se zaopatřovací požitky o 100%, zvýšení to jest však zcela nepatrné, neboť např. u invalidy nebo vdovy činí nejmenší pense 420 Kč ročně a u sirotků bez otce zvyšuje se na 192 Kč ročně. (Dosud požíval invalida nebo vdova 72 Kč roční pense.)

Váleční poškozenci a jejich pozůstalí jsou z tohoto zvýšení vyloučeni, poněvadž požitky jejich byly upraveny zákonem ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., a jsou mnohem vyšší než zvýšené požitky svrchu uvedených invalidů.

Náklad s touto osnovou spojený má přibližně činiti 15,200.000 Kč u jest naň pamatováno v rozpočtu na r. 1920, neboť zákon nabývá zpětné účinnosti 1. lednem 1920.

V Praze dne 18. ledna 1921.

R. Jaroš v. r.,

předseda.

 

R. Pánek v. r.,

zpravodaj.

Z uvedených důvodů doporučuje sociálně - politický výbor ku schválení tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne...............

o zvýšení zaopatřovacích požitků vojenských gážistům a čekatelům ve výslužbě, invalidním poddůstojníkům z povolání, jejich vdovám a sirotkům, invalidům ze stavu mužstva neb jejich pozůstalým - vyjímajíc válečné poškozence neb jejich pozůstalé, pro něž platí zákon ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. - a patentálním invalidům, jimž jsou vyměřeny požitky zaopatřovací podle dosud platných vojenských zaopatřovacích zákonův a nařízení.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vojenským gážistům a čekatelům ve výslužbě, počítaje v to i ty, jimž bylo po složení hodnosti povoleno požívati na dále výslužného, zvyšuje se výslužné (invalidní služné), vyměřené jim dle dosud platných vojenských zaopatřovacích zákonův a nařízení a na základě požitků plativších dne 28. října 1918 v bývalé rakousko-uherské říši, o 80%.

Zvýšení to však nesmí činiti ročně méně než 1000 Kč a více než 2400 Kč.

Do tohoto zvýšení započtou se veškeré dary z milosti a přídavky osobní, vyjímajíc osobní přídavky na místo přídavku za zranění nebo za starobní přídavek nebo za dobu započitatelnou dle, mimořádných ustanovení.

Gážistům, jimž přináleží pouze příplatek k civilnímu výslužnému dle posledního odstavce § 6 zákona ze dne 27. prosince 1875, č. 158 ř. z., pokud se týče § 6 uherského zák. čl. LI: 1875, zvyšuje se tento příplatek celkem o 80%, přičemž zvýšení civilního odpočivného a toho příplatku nesmí přesahovati částku 2400 Kč.

Při místním zaopatření v invalidovně ztrácí se nárok na příspěvek na bytné; při invalidovním zaopatření s volným bydlištěm pozbývá vojenský gážista v. v. - požíval-li dvou příspěvků na bytné - příspěvku vyměřeného částkou nižší.

§ 2.

Invalidním poddůstojníkům z povolání jakož i invalidům ze stavu mužstva - vyjímajíc válené poškozence pro něž platí zákon ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a n., - a patentálním invalidům zvyšuje se pense invalidní (patentální plat), vyměřená jim dle dosud platných vojenských zaopatřovacích zákonů a nařízení, o 100%, nejméně však na částku ročních 420 Kč.

Invalidním důstojnickým zástupcům započítá se do tohoto zvýšení částka, která převyšuje invalidní pensi vyměřenou dle služební doby a základny 1680 Kč.

§ 3.

Vdovám a sirotkům po vojenských gážistech, čekatelích a po bývalých gážistech, jimž bylo povoleno po složení hodnosti požívati na dále výslužného, jakož i příslušníkům nezvěstných gážistů a čekatelů zvyšují se požitky zaopatřovací, vyměřené jim dle dosud platných vojenských zaopatřovacích zákonů a nařízení, o 100%.

Toto zvýšení nesmí však činiti ročně u vdov méně než 700 Kč a více než 2000 Kč, u sirotků úplně osiřelých dohromady ne méně než 300 Kč a ne více než 2000 Kč, u sirotků bez otce pro každého ne méně než 140 Kč a ne více než 400 Kč, u všech těchto sirotků dohromady pak ne více než 2000 Kč.

Zvýšení pro všechny sirotky dohromady nesmí přesahovati zvýšení, jež náleží nebo by náleželo matce.

Do tohoto zvýšení započtou se dary a přídavky z milosti povolené k požitkům zaopatřovacím.

Nárok na příspěvek na výchovu (důchod sirotčí) u sirotků pohlaví mužského pomíjí nejpozději dovršeným 21. rokem věku, studují-li však na učilištích s řádným prospěchem, dovršeným 24. rokem věku, leč teprve posledním dnem měsíce, v němž byl tento zákon vyhlášen.

§ 4.

Vdovám a sirotkům po invalidních poddůstojnicích z povolání jakož i po invalidech ze stavu mužstva - vyjímajíc pozůstalé po padlých a válečných poškozencích s nároky na zaopatřovací požitky dle zákona že dne 20. února 1920 čís. 142 Sb. z. a n. - zvyšují se dosavadní zaopatřovací požitky takto;

vdovská pense o 100% nejméně však na roční částku ........... 420 Kč,

výchovné pro sirotky bez otce na roční částku ................ 192 Kč

výchovné pro sirotky úplně osiřelé na roční částku .............. 252 Kč.

Součet výchovného pro všechny úplně osiřelé sirotky dohromady nesmí přesahovati roční částky 1260 Kč.

Součet vdovské pense a výchovného pro sirotky bez otce nesmí přesahovati roční částky 1560 Kč.

§ 5.

Ze zvýšení dle tohoto zákona jsou vyloučeny tyto požitky, které ponechávají se na dále příslušným percipientům v dosavadní výši, a to:

a) přídavek za zranění;

b) osobní přídavek na místě přídavku za zranění;

c) osobní přídavek za starobní přídavek;

d) osobní přídavek za dobu započítatelnou dle ustanovení mimořádných;

e) příspěvek na bytné dle § 56 zákona ze dne 27. prosince 1875, č. 158 ř. z., pokud se týče § 56 uherského zák. čl. LI:1875;

f) příbytečné z pojišťovacího fondu příbytečného;

g) 50%ní přídavek k normální vdovské pensi vdovám po gážistech, čekatelích a osobách ze stavu mužstva jakož i částky odpovídající 50%nímu přídavku k pensi vdovám po gážistech a čekatelích pro jich sirotky dle §§ 5 a 24 zákona ze dne 27. dubna 1887, čís. 41 ř. z., pokud se týče §§ 5 a 24 uhersk. zák. čl. XX.: 1887:

h) příspěvek (96 Kč) pro vdovy po mužstvu, nemajetné a výdělku zcela neschopné, dle § 24 zákona ze dne 27. dubna 1887. č. 41 ř. z., pokud se týče § 24 uhersk. zák. čl. XX.:1887.

Ustanovení tohoto § netýká se subsistenčního přídavku z milosti, přiznaného vojenským gážistům v. v. vstoupivším do výslužby před lednem 1900.

§ 6.

Odbytné pro pozůstalé po gážistech mimo hodnostní třídy a poddůstojnících dle §§ 26, 59 a 108 zákona ze dne 27. prosince 1875, č. 158 ř. z., pokud se týče §§ 26, 59 a 108 uhersk. zákon. čl. LI.:1875, zvyšuje se o 100%.

§ 7.

Zákonu tomuto přiznává se zpětná účinnost dnem 1. lednem 1920.

§ 8.

Provedením zákona pověřuje se ministr národní obrany v dohodě s ministrem financí.

Branný výbor ve schůzi dne 18. ledna se připojuje k této zprávě.

Praze dne 18. ledna 1921.

V. Klofáč v. r.,

předseda.

K. Dědic v. r.,

zpravodaj.

Rozpočtový výbor připojil se ve schůzi dne 20. ledna 1921 k usnesení výboru branného.

Praze dne 20. ledna 1921.

Ferd. Jirásek v. r.,

předseda.

 

Jos. V. Klečák v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP