Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

2. zasedání.

Tisk 421.

Zpráva

I. výboru sociálně-politického

II. výboru zahraničního

o vládním návrhu (tisk 861),

aby republika Československá přistoupila k mezinárodní smlouvě dané v Bernu dne 16. září 1906 o zákazu používati bílého (žlutého) fosforu při výrobě zápalek. (Usnesení poslanecké sněmovny tisk 363.)

Ratifikační usnesení.

1. Schvaluje se, aby republika Československá přistoupila k mezinárodní smlouvě podepsané dne 26. září 1906 v Bernu o zákazu používati bílého fosforu při výrobě zápalek, kterážto smlouva současně rovněž se schvaluje;

2. svoluje se, aby toto přistoupení k mezinárodní smlouvě a tím uzavřená smlouva sama byla presidentem republiky ratifikována jménem státu Československého;

3. vládě se ukládá, aby smlouvu tuto publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu Československého a

4. ministru věcí zahraničních se ukládá, aby v dohodě se zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba ku provedení této smlouvy.

 

Důvodová zpráva.

Škodlivost bílého (žlutého) fosforu zdraví lidskému, jakož i ztráty na zdraví a lidských životech při výrobě zápalek s použitím fosforu jest dostatečně známa. Proto Dánsko, Francie, Italie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko a Švýcarsko uzavřely Mezinárodní smlouvu o zákazu používati bílého (žlutého) fosforu k výrobě zápalek, která byla podepsána 26. září 1906 v Bernu. Rakousko vydalo zákonem ze dne 13. července 1909, č. 119 ř. z. zákaz používání fosforu k výrobě zápalného zboží. Rovněž v Uhrách byl zákonným článkem V. ř. z. 1911 podobný zákaz vydán. Formálně stát Rakousko-uherský k mezinárodní smlouvě nepřistoupil. Pro území republiky Československé byla platnost rakouského zmíněného zákona uznána zákonem z 28. října 1918, č. 11 Sb. z. a n., pro Slovensko platnost zákonného článku V. zákonem z 10. prosince 1918, č. 64 Sb. z. a n.

Mezinárodní konference práce, konaná r. 1919 ve Washingtoně usnesla se odporučiti všem členům mezinárodní organisace, aby pokud se tak nestalo, přistoupili k mezinárodní smlouvě ze dne 26. září 1906 v Bernu uzavřené. Podle čl. 350 mírové smlouvy St. Germainské jest každý stát, náležející ke Spolku národů, povinen předložiti toto usnesení svým zákonodárným činitelům k rozhodnutí. Republika Československá se kromě toho v mírové smlouvě, uzavřené s Čelnými mocnostmi, spojenými a sdruženými v čl. 20 zavázala, že k bernské mezinárodní smlouvě o zákazu fosforu během 12ti měsíců přistoupí.

Jelikož zákaz užívání fosforu jest z důvodů hygienických věcně odůvodněn, a jelikož jde vlastně pouze o formální splnění převzatého závazku, navrhuje sociálně-politický výbor:

Senáte, račiž usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu, aby republika Československá přistoupila k mezinárodní smlouvě, dané v Bernu dne 26. září 1906 o zákazu používati bílého (žlutého) fosforu při výrobě zápalek, dáti ústavní schválení.

V Praze dne 25. ledna 1921.

Jaroš v. r.,

předseda.

Otm. Hrejsa v. r.,

zpravodaj.

Zahraniční výbor senátu Národního shromáždění připojuje se k usnesení sociálně-politického výboru.

Praze dne 25. ledna 1921.

Ant. Svěcený v. r.,

předseda.

Karel Folber v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP