Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

2. zasedání.

Tisk 449.

Odpověď

ministra veřejných prací

na interpelaci člena senátu Em. Hrubého a soudruhů

stran nezákonného postupu při vyvlastňování akumulátorů a neplnění převzatých závazků firmy Tudor (č. tisku 289).

Ministerstvo veřejných prací, vedeno snahou zmírniti hospodářské škody vzniklé zabráním akumulátorových baterií pro účely bývalé rakouské vojenské správy a současně podporovati interesenty poškozené za války postupem firmy "Tudor", která v dohodě s vojenskou správou zabrání provedla, uvažovalo po vydání vládního nařízení ze dne 23. září 1919, č. 522 Sb. z. a n. O opatřeních, jichž bylo by na základě téhož nařízení použíti ve prospěch poškozených.

Podle uvedeného nařízení nemůže však ministerstvo opatření takové libovolně zvoliti, nýbrž musí při jeho výběru zkoumati vhodnost a účelnost opatření v konkrétním případě a podle toho volbu zaříditi.

Ministerským opatřením může býti v daném případě postižen pouze onen jediný podnik firmy "Tudor", jejž má na území republiky Československé, totiž, nehledíc k technické kanceláři firmy na Král. Vinohradech, její továrna akkumulátorů v Ml. Boleslavi. Je však zjištěno, že technické zařízení této továrny pro fabrikaci akkumulátorů v normálním rozsahu nepostačuje a že by, měla-li by v ní býti zahájena výroba v plném rozsahu, výrobní investice by vyžadovaly tah značného nákladu, že by za dnešních poměrů několikanásobně přesahovaly výši kmenového kapitálu podniku 500.000 K, nehledě k sumám; jež by musily býti opatřeny jako kapitál provozovací. Opatření takovýchto značných investičních kapitálů šlo by daleko přes rámec vnucené správy, a nebyly ani se strany interesentů v tomto směru podány návrhy, na jichž základě by ministerstvo, své rozhodnutí mohlo učiniti.

Ministerstvo veřejných prací nenabyvši přesvědčení, že by vnucenou správou továrního podniku Mladoboleslavského docílilo se lepších výsledků, jak toho vyžaduje citované nařízení, uvažovalo o možnosti a účelnosti jiného opatření, jež by vyhovělo veřejnému zájmu, ohledně vedení podniku firmy "Tudor", a potřebě, býti o poměrech podniku stále informován, i pojat byl záměr, podrobiti podnik vnucenému dozoru za přibrání zástupce poškozených interesentů.

V tomto směru učiněna nutná opatření.

Provedení záměru zdrženo bylo tím, že nebylo lze docíliti dohody o osobách vnucených dozorců.

Ministerstvo veřejných prací nevymyká se nikterak tomu, nahradíte uvedené opatření prostředkem jiným, tedy i vnucenou správou, kdyby se zjistily okolnosti odůvodňující vhodnost a účelnost takového opatření, pokud pak jde o vnucenou správu, i možnost dosíci lepších výsledků, při čemž bude vždy přihlížeti k tomu, aby se zabránilo jakýmkoli transakcím, které by směřovaly ke zkrácení interesentů. Tito byli opětně vyzváni, aby sdělili svoje nároky proti firmě "Tudor" resp. proti býv. státu rakouskému a uherskému u ministerstva veřejných prací, které bude je uplatňovati u reparační komise ve Vídni.

V Praze dne 22. ledna 1921.

Dr. Kovařík v. r.,

ministr veřejných prací.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP