Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

2. zasedání.

Tisk 457.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci senátora J. Dúrčanského a soudruhů

o gymnasiích náboženského rázu na Slovensku (č. tisku 267).

Náboženské střední školy na Slovensku byly převzaty z větší části do správy státní za tím účelem, aby nadbytečné maďarské střední školy na území slovenském co nejdříve byly odstraněny a přetvořeny ve školy československé. Provedení tohoto úkolu nemohlo býti ve většině případů ponecháno církvím a jejich úřadům, poněvadž neměly potřebných profesorů dokonale znalých vyučovacího jazyka československého. Při tom se vláda a její výkonné orgány na Slovensku přidržovaly zásad národnostní a náboženské snášelivosti a šetřily podle možnosti starých zvyků obyvatelstva a církve. Právo k těmto opatřením obdržel ministr s plnou mocí pro správu Slovenska zákonem ze dne 10. prosince 1918, č. 64 Sb. z. a n. a změny samy byly provedeny podle ustanovení uherského zákonného. článku XXX. z roku 1883.

Že bylo do státní správy převzato nejvíce středních škol římsko-katolických, nemělo zvláštní příčiny. Náhodou totiž v krajích čistě nebo převážně slovenských byla četná gymnasia katolická, z nichž však většina byla katolickou jen podle jména. Ve skutečnosti však byly to ústavy, kde uherský stát měl pravomoc velmi rozsáhlou a které následkem toho působily v duchu protislovenském a byly i po převratu namnoze semeništi protistátního smýšlení, takže v zájmu státním bylo nezbytné změniti je ve školy státní. Tam, kde škola odhodlala se plniti úkol býti školou československou (na př. učitelské ústavy v Trnavě a ve Spišské Kapitule), byla ponechána nebo dokonce nově povolena (katolický učitelský ústav ženský v Levoči) bez ohledu na to, že to byly ústavy katolické.

Jmění církevní, pokud se z něho přispívalo na vydržování středních škol, nebylo církvi odňato; pouze budovy školní a sbírky ústavní byly zatímně zabrány pro účely středních škol státních, ale zůstaly nadále vlastnictvím bývalých vydržovatelů.

Pokud nestátní střední školy nebyly převzatý do správy státní, byly jim státní podpory ponechány a nadále vypláceny.

V Praze dne 15. ledna 1921.

Dr. Šusta v. r.,

ministr školství a národní osvěty.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP