Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 494.

Odpověď

ministra sociální péče

na interpelaci senátora Karla Folbra a soudruhů

stran zajištění československých válečných poškozenců, žijících v cizině

(čís. tisku 262).

Pan senátor se táže:

1. zda je ministr ochoten učiniti okamžité opatření, aby válečným poškozencům žijícím v cizině, hlavně v Německu, byly zákonem zaručené požitky v době co možná nejkratší správně vypláceny;

2. zda byl již proveden soupis všech československých válečných poškozenců v cizině žijících a jak velký jest jejich počet;

3. jaké opatření hodlá ministerstvo sociální péče učiniti, aby pro příští dobu bylo zajištěno správné vyplácení všech zákonem stanovených požitků všem válečným poškozencům v cizině žijícím.

Na dotazy tyto podává ministr sociální péče odpověď prozatím, pokud se týkají opatření spadajících v pravomoc ministerstva sociální péče a ministerstva vnitra; ohledně opatření spadajících v pravomoc ministerstva věcí zahraničních, bylo zavedeno šetření a výsledek bude sdělen dodatečně.

Zemský úřad pro péči o válečné poškozence v Praze, u něhož je soustředěna veškerá péče o naše válečné poškozence v cizině bydlící, obdržel podle výkazu ze dne 31. prosince 1920 dosud 4.800 dotazníků s lékařskými posudky o invalidech a 235 přihlášek o důchod pro 627 pozůstalých od našich zastupitelských úřadů v cizině. V číslech těch jsou obsažena mezi jinými tato zastupitelstva

Berlín

Dortmund

Drážďany

Frankfurt a/M.

Hamburg

Kolín n /R.

Mnichov

Saská Kamenice

Vratislav

Vídeň

348 inval.

185

378

530

9

130

854

760

130

1444

13 pozůstal.

81

2

8

2

5

62

239

1

1

Zemská prohlídková komise sociálně-lékařská zřízena podle § 3 vlád. nařízení ze dne 29. října 1919, č. 575 Sb. z. a n. jejíž ustavení se protáhlo pozdním jmenováním zástupců některých ministerstev, zahájí činnost v nejbližší době.

Do té doby, než bude takto provedena péče zákonná, nařídilo ministerstvo sociální péče, aby byly v případě potřeby poskytovány individuelní podpory a vypláceny zálohy na očekávaný důchod zejména v obvodech zastupitelských úřadů, v nichž bydlí velký počet válečných poškozenců a kde byla situace válečných poškozenců zvlášť neutěšená, jako v obvodech konsulátu drážďanského, mnichovského a saskokamenického.

Pokud se týká dalšího vyplácení vyživovacích příspěvků na základě § 40 zákona o požitcích válečných poškozenců, o jichž domnělém zastavení se interpelace zmiňuje, sdělilo ministerstvo vnitra na zdejší dotaz, že došlé zprávy nepotvrzují obsahu této interpelace, jež konkrétních případů neuvádí. Podle zmíněných zpráv vyplácejí se i nadále vyživovací příspěvky vdovám a sirotkům na účet důchodu, předpokládajíc, že i nadále jsou splněný předpoklady pro další výplatu vyživovacího příspěvku, zejména když v úvahu přicházející percipienti nemají takového příjmu neb výdělku, jenž by výživu jejich zajišťoval.

Rodinám invalidů zastavují se vyživovací příspěvky pouze v těch případech, kde dotyční invalidé jako živitelé rodiny mají výdělek dostačující ke krytí výživy jejich rodin.

Toliko ze zprávy zemské vyživovací komise v Brně vychází najevo, že tato komise zastavuje další výplatu vyživovacího příspěvku i manželkám válečných invalidů domnívajíc se, že osoby tyto nemají nároku na důchod. (Tento nesprávný postup bude ministerstvem vnitra změněn).

Ministerstvo vnitra podotýká, že jako dozorčí úřad nemělo příležitosti konstatovati nesprávnosti v interpelaci uváděné; jedná se pravděpodobně o prozatímní zastavení dalších výplat vyživovacích příspěvků vyplácejícími pokladnami samými v případech § 8 odst. 16 vládního nařízení ze dne 20. října 1919, č. 582 Sb. z. a n., podle něhož, doví-li se zastupitelský úřad o některé okolnosti, z níž nepochybně jde najevo, že nárok zcela neb částečně zanikne, oznámí to - zastavě současně prozatimně výplaty - neprodleně příslušné vyživovací komisi.

Stran výplaty důchodů podle zákona ze dne 20. února č. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců naváže československý poštovní šekový úřad v nejbližší době styky s poštovním úřadem šekovým v Berlíně, aby byl umožněn rychlý poukaz a výplata všech zdejších státních plateb do Německa. Obdobné kroky byly již zahájeny za stejným účelem s poštovní spořitelnou vídeňskou.

Ministerstvo sociální péče neopomene dohlédnouti na rychlé vyřízení všech otázek, jež se týkají péče o československé válečné poškozence bydlící v cizině a poukázalo již také v tomto směru Zemský úřad pro péči o válečné poškozence v Praze.

Praze, dne 5. února 1921.

Dr. Gruber v. r.,

ministr sociální péče.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP