Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 511.

Zpráva

I. výboru živnost.-obchodního a

II. výboru národo-hospodářského

o dodatečném schválení podle § 3 zák. z 15. dubna 1920, čís. 337 Sb. z. a n. vládního nařízení z 28. září 1920, čís. 570 Sb. z. a n.,

kterým se upravuje obchod olejnatými plodinami a výrobky z těchto plodin.

Nařízením vlády republiky Československé ze dne 28. září upravuje se obchod olejnatými plodinami a výrobky z těchto plodin. Současně stanoveny jsou také nejvyšší ceny přejímací jakož i ceny olejnatých výrobků. V důsledku toho, že bylo zde značné nebezpečí z prodlení, aby žeň olejnatých výrobků nebyla zašantročena, použito bylo výhody nařízení č. 357 Sb. z. a n. ze dne 15. dubna 1920.

Výbor živnostensko-obchodní navrhuje, aby nařízení toto bylo schváleno dodatečně.

V Praze dne 19. ledna 1921.

Dr. Ant. Cyr. Stojan v. r.,

předseda.

Josef Štelcl v. r.,

zpravodaj.

Výbor národohospodářský jednal ve schůzi dne 9. února 1921 o tomto nařízení a připojuje se k usnesení výboru živnostensko-obchodního.

V Praze dne 9. února 1921.

Vinc. Ševčík v. r.,

místopředseda.

K. Sáblík v. r.,

zpravodaj.

Nařízení vlády

republiky Československé

ze dne 28. září 1920

o úpravě obchodu olejnatými plodinami a výrobky z těchto plodin.

Na základě zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 337 Sb. zák. a nař. nařizuje se vzhledem k ustanovení §u 6 a 7 nařízení vlády republiky Československé ze dne 11. června 1920, č. 390 Sb. zák. a nař. a se zřetelem na ustanovení §u 4 nařízení vlády republiky Československé ze dne 25. června 1920, č. 404 Sb. zák. a nař. toto:

§ 1.

Státní obilní ústav a příslušné Zemské obilní ústavy v Praze, Brně, Opavě, Bratislavě a Užhorodě pověřují se výkupem veškerých zabavených olejnatých plodin, jich evidencí a případným skladováním. Podřízeny jsou v tomto směru zvláštnímu oddělení ministerstva pro zásobování lidu.

Distribuci těchto olejnatých plodin továrnám ku zpracování prováděti bude ministerstvo pro zásobování lidu v dohodě s ministerstvem obchodu za součinnosti Sdružení československých továrníků rostlinných olejů v Praze. Podrobný postup výkupu i zpracování bude stanoven současně vydaným prováděcím nařízením.

§ 2.

Olejny jsou povinny převzíti suroviny a proplatiti je Státnímu obilnímu ústavu co nejrychleji v cenách uvedených v §u 4 nařízení vlády republiky Československé ze dne 25. června 1920, č. 404 Sb. zák. a. nař. s přirážkou Kč 15.- za každých 100 kg čisté váhy bez rozdílu druhu olejnatých plodin. Cena tato rozumí se franko stanice nakládací.

§ 3.

Množství olejů vyrobených z těchto plodin, jakož i množství pokrutin při výrobě olejů zbylých jsou výrobci povinni hlásiti ministerstvu pro zásobování lidu. Dále jsou povinni zpracovati olejnaté plodiny způsobem racionelním a pokud možno nejrychlejším a vyhražuje si ministerstvo pro zásobování lidu, kdyby se tak nestalo, na útraty výrobce olejů plodiny jemu k zpracování svěřené do jiného závodu umístniti.

Olejny, o kterých bude zjištěno, že zpracovávají jakékoliv jiné olejnaté plodiny, než ty, které jim byly k zpracování ministerstvem pro zásobování lidu přiděleny, budou uzavřeny a odňato jim bude živnostenské oprávnění k výrobě.

§ 4.

Olejny jsou povinny přidělené suroviny zpracovati tak, že odevzdají veškeré oleje i pokrutiny při zpracování olejnatých semen získané, nejméně však při výrobě lisováním:

při řepce a řepici

36% oleje surového a

54% pokrutin

při hořčici

20% oleje surového a

70% pokrutin

při lněném semenu

27% oleje surového a

63% pokrutin

při máku

35% oleje surového a

55% pokrutin

při zpracování řepky extrakcí

41% oleje surového a

50% drtě.

Pokrutiny nesmějí obsahovati více než 81/2% oleje, při výrobě extrakcí ne více než 21/2% oleje. Různé druhy olejů ani pokrutin nesměji býti navzájem míseny, nýbrž každý druh musí býti v zaručeně čisté jakosti dán k disposici ministerstvu pro zásobování lidu.

Továrny jsou povinny dodati olej na příkaz ministerstva pro zásobování lidu ve vlastních sudech za přejímací cenu:

 

za 1 kg čisté váhy

surového oleje řepkového

Kč 12.40

surového oleje lněného

" 19.-

surového oleje makového

" 15.50

surového oleje hořčicového

" 16.-

§ 5.

Ministerstvo pro zásobování lidu ve společné dohodě s ministerstvem obchodu a veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy stanoví jednak kvotu vyrobených olejů, která má sloužiti k výrobě tuků jedlých a jednak kvotu, která bude určena pro účely průmyslové. Distribuci oleje pěstiteli, t. j. 1 kg surového oleje z každých 100 kg čisté váhy odvedené řepky a 1/2 kg surového oleje lněného u každých 100 kg čisté váhy odvedeného lněného semene provede ministerstvo pro zásobování lidu.

Distribuci olejů určených k výrobě tuků jedlých provede ministerstvo pro zásobování lidu v dohodě s ministerstvem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, olejů určených k účelům průmyslovým ministerstvo obchodu v dohodě s ministerstvem železnic, pokrutin tak zv. povinných a olejů určených co příděl pro pěstitele plodin olejnatých ministerstvo pro zásobování lidu.

Pokrutiny volné z letošní i loňské sklizně rozděleny budou dle distribučního plánu ministerstva zemědělství.

§ 6.

Nejvyšší ceny pokrutin stanoví se:

 

za 100 kg čisté váhy

řepkových

Kč 90.-

lněných

Kč 135.-

makových

Kč 140.-

hořčicových

Kč 75.-

Pěstitelům řepky a lněného semene dostane se té výhody, že obdrží z každých 100 kg čisté váhy odvedené řepky 45 kg, z odvedeného lněného semene 30 kg pokrutin za ceny následující:

 

za 100 kg čisté váhy

pokrutin řepkových

Kč 60.-

pokrutin lněných

Kč 100.-

Doprava pokrutin vázána jest dopravním osvědčením, které vydává ministerstvo pro zásobování lidu.

§ 7.

Dodatkem k nařízení vlády republiky Československé č. 390 Sb. zák. a nař. ze dne 11. června 1920, § 1 zabavuje se také konopné semeno v celé oblasti republiky Československé za cenu Kč 300,- za 100 kg čisté váhy.

§ 8.

Nákup a zpracování olejnatých semen cizozemské provenience k výrobě tuků jedlých potřebných povolí jednotlivým olejnárnám na odůvodněnou žádost ministerstvo pro zásobování lidu v dohodě s ministerstvem obchodu, financí, veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a úřadu pro zahraniční obchod.

§ 9.

Ceny detailní stanoví pro tuky jedlé ministerstvo pro zásobování lidu, pro oleje k účelům průmyslovým ministerstvo obchodu, pro olej k přidělení pěstiteli olejnatých plodin ministerstvo pro zásobování lidu po dohodě s ministerstvem zemědělství. Veškeré ceny takto upravené budou stanoveny v dohodě s ministerstvem financí a oznámeny zvláštní vyhláškou.

§ 10.

Kdo jakkoliv jedná proti ustanovení tohoto nařízení, bude, pokud trestní čin nepodléhá přísnějším ustanovením trestním, potrestán politickými úřady, na území dříve uherském administrativními policejními vrchnostmi peněžitou pokutou do Kč 20.000,- nebo vězením do 6 měsíců. Odvolání pokud se týče peněžitých trestů nemá odkladného účinku.

Byl-li přestupek spáchán při provozování živnosti, možno rozhodnouti na ztrátu živnostenského oprávnění buď na čas nebo navždy.

Zboží prohlášené za propadlé připadne ve prospěch státu bez náhrady.

§ 11.

Nařízení toto nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedením jeho pověřují se: ministr pro zásobování lidu, ministr obchodu a ministr zemědělství.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP