Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 512.

Odpověď

ministra vnitra a ministra spravedlnosti

na interpelaci senátorů dra. Karasa, Kadlčáka a soudruhů

v záležitosti stržení sloupu Nejsv. Trojice ve Slaném (čís. tisku 126).

Dne 5. července 1920 konala se o 7. hod. večer na náměstí ve Slaném oslava Husova. Krátce před tím přitáhl od závodu Akciové strojírny dříve Breitfeld, Daněk a spol. dav asi 500 lidí s nástroji, kteří sloup Nejsv. Trojice, postavený na náměstí ve Slaném strhli.

Preventivní opatření v podobných případech, které nastávají z pravidla bez předchozích známek, nejsou obyčejně možna, zejména stala-li se, jako patrně v tomto případu, předem úmluva k tomu v dílnách, tak že úřad bezpečnostní musí se omeziti na činnost represivní. Nad to událo se stržení sloupu tak rychle, že sebe rychleji přivolaní bezpečnostní orgánové byli by přišli pozdě, než aby byli mohli stržení sloupu zabrániti.

Na rozkaz okresní správy politické zjistilo četnictvo 9 osob, které spolupůsobily při stržení sloupu, a učinilo proti nim dne 8. července 1920 trestní oznámení u okresního soudu ve Slaném. Dne 15. července podal ještě v téže věci státní památkový úřad a dne 1. srpna 1920 obec města Slaného trestní oznámení. V posledním oznámení obviněno bylo šestnáct osob, že se tohoto stržení dne 5. července 1920 činně účastnily a na jednu osobu, že koupila olovo odcizené ze strženého sloupu.

Vyhledávání bylo ihned zavedeno. Obvinění skutek jim za vinu kladený celkem doznali a státní zastupitelství v Praze podá na ně co nejdříve obžalobu zejména pro zločin zlomyslného poškození cizího majetku.

V Praze dne 25. ledna 1921.

Černý v. r.,
ministr vnitra.

Dr. Popelka v. r.,
ministr spravedlnosti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP