Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
Tisk 555.
Zpráva
I. výboru zahraničního a
II. výboru národohospodářského
o usnesení poslanecké sněmovny
o vládním návrhu (tisk 423),
kterým se předkládá ku schválení Národnímu shromáždění obchodní a celní úmluva mezi Československem a Švýcarskem, sjednaná v Bernu dne 6. března 1920 (tisk 489).
Senát Národního shromáždění republiky Československé učinil toto usnesení:
Národní shromáždění se usnáší:
1. Smlouva sjednaná v Bernu dne 6. března 1920 připojenými notami, jimiž se zavádějí mezi Československem a Švýcarskem ustanovení obchodní smlouvy uzavřené mezi Švýcarskem a bývalým mocnářstvím Rakousko-Uherským ze dne 9. března 1906, čís. 156 ř. z. ex 1906, a uvedená v prozatímní platnost na základě § 2 zmocňovacího zákona ze dne 25. listopadu 1919, čís. 637 Sb. z. a n., nařízením vlády republiky Československé ze dne 18. května 1920, čís. 378 Sb. z. a n., se schvaluje.
2. Svoluje se, aby tato smlouva byla presidentem republiky ratifikována jménem státu československého.
3. Ministru průmyslu, obchodu a živností a ministru financí se ukládá, aby v dohodě se zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba ku provedení této smlouvy.
I.
Zákonem ze dne 25. listopadu 1919, č. 637 Sb. z. a n. byla vláda zmocněna, aby zatímně upravila obchodní styky s cizinou na základě největších výhod dle stavu ze dne 1. července 1914, kteréž nemají přesahovati výhod rak.-uher. celním tarifem z r. 1906 stanovených s náležitým zřetelem k zákonu ze dne 20. února 1919, č. 97 Sb. z. a n., kterýmž ministr financí v dohadě s ministrem obchodu a zemědělství zmocněn byl, pro určité druhy zboží nezbytně potřebného, clo dočasně snížiti anebo i zrušiti.
Vedle prvnějšího zmocnění uvádí se dnem 6. března 1920 v prozatímní platnost obchodní a celní úmluva dto. v Bernu dne 6. března 1920, ježto původní smlouva mezi Švýcarskem a Rakousko-Uherskem dne 6. března 1906 uzavřená dnem 9. března 1919 dle § 16 na rok byla vypovězena, takže smlouva tato skončiti měla dne 6. března 1920 a osamostatnění československého státu vyžadovalo zvláštní úpravy.
Úprava tato spočívá v tom, že vzhledem k nejistým poměrům hospodářským obnovena byla původní tato smlouva z r. 1906 se stejným obsahem pouze provisorně na 3 měsíce s výpovědní lhůtou jednoměsíční, takže nebyla-li v této lhůtě vypovězena, obnovuje se automaticky vždy zase na další 3 měsíce. Prvá lhůta počala dnem 6. března 1920 a trvati měla až do 6. června 1920 do půlnoci.
Takto automaticky prodloužena vždy smlouva zmíněná od 6. června až do 6. září a odtud do 6. prosince 1920 a dále do 6. března 1921 do půlnoci.
Obsah této smlouvy obchodní jest úplně účelně upraven, neodchyluje se podstatně od obchodních smluv obyčejně uzavíraných a sestává z vlastní smlouvy, dodatečných článků, závěrečného protokolu a prohlášení ze dne 28. června 1906 pod č. 156, 157 a 158 v bývalém říšském zákoníku r. 1906 uveřejněných.
V podstatě obsahuje v 17 článcích ustanovení o největších výhodách nejen v době uzavření úmluvy, ale též budoucně oběma smluvními stranami poskytovaných tak na př. zápověď dovozních, průvozních a vývozních cel, opatření v příčině poškozování zemědělství, pravidelné sproštění od výkazu původnosti zboží, různé úlevy při dovozu i vývozu zboží na trhy druhého kontrahenta jakož i při označování zboží a převozu dobytka, používání pozemních i vodních drah, ustanovování konsulátů za stejných přítomných i budoucích podmínek, jak to platí u třetích států smluvních, ustanovení o rozhodčích soudech v případech sporného výkladu smlouvy této atd.
Další ustanovení co do pohraničního obchodu, kteráž zejména došla bližší a podrobnější úpravy v článcích dodatečných, nemá pro náš stát, jenž se Švýcarskem nehraničí bezprostředně, valného významu.
Závěrečný protokol pojednává pak blíže o jednotlivých předmětech vzájemného obchodu, zabezpečení ohledně identity zboží v řízení zušlechťovacím, o bližších podmínkách formálních různých úlev, jakož i výkladu různých ustanovení smlouvy hlavní a bližší postup pokud se týče řízení rozhodčího. Vyloučeny pak zůstávají úmluvy co do ochrany vzájemných vynálezů, vzorků, modelů, známek a firem, jež ponechány zvláštní úmluvě.
Prohlášení tvořící další část úmluvy týká se počátečného termínu smlouvy a nemá pro nás významu.
V Praze dne 22. února 1921.
Ant. Svěcený v. r.,
předseda.
Dr. Luděk Krupka v. r.,
zpravodaj.
II.
Výbor národohospodářský ve schůzi dne 8. března 1921, souhlasí s vývody výboru zahraničního a navrhuje, aby celní úmluva mezi Československem a Švýcarskem sjednaná v Bernu dne 6. března 1920 byla schválena.
V Praze dne 8. března 1921.
Vinc. Ševčík v. r.,
místopředseda.
Jos. Hucl v. r.,
zpravodaj.