Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 559.

Zpráva

výboru národohospodářského

o dodatečném schválení ve smyslu § 3 zák. z 15./IV. 1920, čís. 337 Sb. z. a n. vládního nařízení ze dne 2. září 1920, č. 499 Sb. z. a n. o úpravě spotřeby obilí, mlýnských výrobků, luštěnin a máku (čís. 1282 Předs.).

Vláda Čsl. republiky vydala nařízení o úpravě a úhradě cen mlýnských výrobků, jež také Stálý výbor schválil dne 25. srpna 1920, č. 494 Sbír. z. a nař. Nařízení toto, jež v celé republice vyvolalo všude veliký nepokoj a neobyčejné vzrušení, zvláště mezi producenty a zaměstnavateli, jest patrným důsledkem státního hospodaření a obchodu obilím, luštěninami, olejnatými plodinami a výrobky z nich, jež vyžaduje režijních nákladů na sta milionů Kč. Jest nesporno, že stát musí odpovídati za důsledky, jež státní hospodaření v zápětí má, a že tudíž musí náklady a výlohy s ním spojené sám uhraditi a nelze připustiti, aby tato odiosní břemena všemožným způsobem svalovala také na bedra stísněného a hospodářsky slabšího občanstva.

Platí-li stát režijní výlohy za obilí a mouku v cizině koupené, pak má i zvýšené ceny za obilí a mouku od domácích producentů koupené sám platiti.

Zároveň se shora uvedeným nařízením vydala vláda nařízení o úpravě spotřeby obilí, mlýnských výrobků, luštěnin a máku (ze dne 2. září 1920, č. 499), jež jest v naprosté a nerozlučné spojitosti, jak s nařízením o státním hospodaření, tak i s nařízením o úpravě a úhradě cen mlýnských výrobků. A proto všechna tato nařízení měla se najednou projednati a o nich se usnésti, buď Národní shromáždění, nebo Stálý výbor.

Než nestalo se tak. A proto předkládá toto neprojednané nařízení ze dne 2. září m. r. ve Stálém výboru vláda oběma sněmovnám dodatečně ke schválení. Dříve však, než by bylo možno národohospodářskému výboru rozhodnutí učiniti o zmíněném nařízení, doporučovalo by se vyčkati, jak bude rozhodnuta otázka státního vázaného hospodářství a obchodu s obilními výrobky a hospodářskými plodinami ještě pro tento rok.

Jest však patrno, že vzhledem k pokročilé době a vzhledem k tomu, že vláda opět zameškala zavčas ve vhodném okamžiku potřebné kvantum obilnin a potravin zakoupiti v cizině, nelze pomýšleti na to, že by ještě v tomto roce úplně státní hospodaření, jakož i obchodování se zemědělskými plodinami mohlo býti odstraněno a novou organisací vyživovací nahraženo.

Proto nezbývá, než aby toto nařízení vládní bylo dodatečně schváleno. Třeba však s největším důrazem žádati, aby otázka tak eminentní důležitosti, jako je otázka vyživovací, nebyla ponechána nařizovací akci vládní, nýbrž aby samo Národní shromáždění potřebná rozhodnutí a přiměřená usnesení učinilo.

Z té příčiny národohospodářský výbor navrhuje:

Slavný senáte račiž se usnésti:

1. Nařízení vládní o úpravě spotřeby obilí, mlýnských výrobků a luštěnin a máku ze dne 2. září 1920, č. 499 se schvaluje.

2. Vládě se ukládá, aby vždy ve všech otázkách výživy obyvatelstva se týkajících, příslušné zákonné osnovy nejprve Národnímu shromáždění k projednání předkládala.

V Praze, dne 24. února 1921.

Ferd. Jirásek v. r.,

místopředseda.

Vinc. Ševčík v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP