Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 585.

Interpelace

senátora MUDra. Ondřeje Přikryla a soudr.

na ministra školství a národní osvěty

v záležitosti zřízení školy pro dámské krejčovství při státní škole tkalcovské a krejčovské v Prostějově.

Město Prostějov a jeho okolí jest nejvýznačnějším střediskem krejčovského průmyslu, který jak v republice tak i za hranicemi jest vysoko ceněn. Povznesení jeho jest nejen potřebou nýbrž i příkazem státu. Mezi prostředky ku povznesení jest přirozeně velmi důležitým školství odborné. To uznáno bylo již ministerstvem školství a národní osvěty, které výnosem ze dne 8. srpna 1919, č. 31.101 s platností od 15. září 1919 zřídilo v Prostějově prvou denní státní odbornou školu krejčovskou a přičlenilo ji ke stávající tam odborné státní škole tkalcovské. Škola tato výborně prospívá a činnost její blahodárně působí v krejčovském průmyslu i ve směru aestetickém.

Vedle mužské konfekce rozvíjí se na Prostějovsku velmi značný průmysl pro dámské oděvy, který v samém městě zaměstnává již asi 1000 osob. Aby i toto odvětví krejčovského průmyslu odborně a ku prospěchu státu se mohlo zdokonalovati, podalo ředitelství státní tkalcovské a krejčovské školy žádost za zřízení školy pro dámské krejčovství a navrhlo, aby byla přičleněna ke stávající státní odborné škole v Prostějově.

Žádost svoji odůvodnilo ředitelství mezi jiným také tím, že třeba průmyslu dámských oděvů dodati tvůrčího smyslu a tím docíliti, aby průmyslníci nebyli nuceni kupovati a draze platiti modely v cizině, hlavně v Berlíně. Podle těchto modelů totiž zřizuje se výroba oděvů pro celou saisonu.

Náklad na zřízení a vydržování této školy byl by velmi mírný, poněvadž různé vyučovací předměty, hlavně textilní zbožíznalství, technologické šití, anatomie, nauka občanská, živnostenské počty, písemnosti, směnkářství, účetnictví a němčina byly by přednášeny společně posluchačům obou škol krejčovských. Pro tyto předměty nezvětšil by se ani počet učitelů ani počet vyučovacích hodin, čímž by se docílilo veliké úspory. Pouze pro odlišné předměty bylo by potřebí nových sil učitelských a to učitelská síla pro kreslení střihů a braní míry a jednoho dílovedoucího pro dámské krejčovství. Celkový náklad lze na tuto novou školu odhadnouti ročně na 20.000 K, což zajisté jest obnos velmi malý v poměru k zisku, který by tato škola státu přinesla.

Podepsaní senátoři uznávají zřízení žádané školy za výhodné a dotazují se pana ministra školství a národní osvěty, je-li ochoten žádosti ředitelstva vyhověti a v čas nutné kroky učiniti, aby státní škola pro dámské krejčovství byla v Prostějově co nejdříve zřízena.

V Praze, dne 8. března 1921.

MUDr. Ondřej Přikryl,

dr. Jar. Brabec, Matúš Dula, dr. B. Franta, dr. Mareš, K. St. Sokol, dr. Fáček, Alois Jirásek, dr. Herben, Žďárský, dr. Stránský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP