Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 601.

Zpráva

sociálně-politického výboru

o vládním návrhu tisk 414 ve věci osnovy zákona

o zřízení aktuárských úředníků u báňských úřadů.

Sociálně-politický výbor jednal ve své schůzi dne 8. března 1921 o tomto předmětu a usnesl se, schváliti vládní návrh tisk 414 s některými změnami i navrhuje, aby senát rep. Čsl. přijal zákon v tomto znění:

Zákon

ze dne.................... 1921

o zřízení aktuárských úředníků u báňských úřadů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

U báňských úřadů mohou býti ustanoveni pro pomocnou. službu konceptní báňští aktuárští úředníci.

Čekatelé na taková místa mohou býti připuštěni v potřebném počtu jako báňští praktikanti aktuárští do služební praxe, musí však prokázati, že vykonali zkoušku dospělosti na úplné střední škole veřejné neb právem veřejnosti nadané nebo na jiném ústavě vyučovacím, který těmto středním školám bude nařízením o předběžném vzdělání pro službu aktuárskou na roveň postaven.

Aktuárští praktikanti báňští vykonávajíce službu mají postavení státních úředníků.

Aktuárští praktikanti báňští, kteří jednoroční zkušební praxi úspěšně vykonali a odborné zkoušce s dobrým prospěchem se podrobili, jmenují se definitivními báňskými úředníky aktuárskými podle čl. V. § 2 zákona ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. z. a n.

Podrobnější ustanovení o báňské aktuárské zkoušce v odstavci 4. uvedené budou vydána nařízením.

§ 2.

Aktuárští úředníci báňští slují v XI. hodn. tř. báňskými asistenty, v X. hodn. tř. báňskými adjunkty aktuárskými, v IX. hodn. tř. báňskými aktuáry, v VIII. hodn. tř. vrchními báňskými aktuáry a v VII. hodn. tř. báňskými aktuárskými řediteli.

§ 3.

Ministerstvo veřejných prací jest zmocněno, aby do 1 roku, počínajíc od působnosti tohoto zákona, mezi pomocné konceptní úředníky zařadilo na žádost kancelářské úředníky báňských úřadů, kteří vychodili s dobrým prospěchem aspoň nižší střední školu nebo ústav jí na roveň postavený a byli aspoň po 5 let u revírního báňského úřadu nebo báňského hejtmanství (báňského komisariátu po případě báňského kapitanátu) výhradně nebo převážně v pomocné konceptní službě s dobrým prospěchem zaměstnáni.

Podrobnější určení, jak se má prováděti toto ustanovení, budou vydána nařízením.

§ 4.

Zákon nabývá účinností dnem vyhlášení.

§ 5.

Provedením zákona pověřuje se ministr veřejných prací.

Odůvodnění:

Kancelářští úředníci báňských úřadů 1. a 2. instance (revírních báňských úřadů a báňských hejtmanství) musí býti používáni k výše kvalifikovaným kancelářským výkonům, jako k vedení knih o horním majetku knih kutacích, záznamů pro předpisování poplatků, vyřizování obsáhlých statistických prací, jakož i obstarávání pomocných prací konceptních, takže zcela oprávněně poukazují na výhodu poskytnutou úředníkům aktuárským, ustanoveným dle § 4 B zákona ze dne 15. května 1919, č. 262 Sb. z. a n. při úřadech politických a policejních a zařazeným do skupiny >C<, s nimiž zaujímají obdobné postavení.

Ježto pak při naprostém nedostatku konceptních sil s kvalifikací právnickou a báňsko-technickou u správních báňských úřadů a s povlovným, ale stálým jich ubýváním, jest nutno ještě ve značnější míře než dosud svěřovati kancelářským úředníkům služební úkony výše kvalifikované, jest spravedlivo, aby se oněm z nich, kteří jsou výlučně nebo převážně zaměstnáni v konceptní službě anebo budou příště pro takovou službu přijati, pokud by vyhovovali také všem ostatním podmínkám, přiznaly stejné výhody jako stejně kvalifikovaným úředníkům ve službě politické a policejní, t. j. aby jim byla poskytnuta možnost státi se aktuárskými úředníky dle obdoby citovaného zákona.

Z toho důvodu předkládá se za souhlasu příslušných ministerstev tato osnova zákona, která se v podstatě kryje se zákonem zřizujícím aktuárské úředníky ve službě politické a policejní. Provedené změny podmíněny jsou buď povahou věci nebo mezitím nastalou změnou zákonných předpisů.

Finanční efekt tohoto opatření bude nepatrný a nebude pro první léta vůbec znatelný, ježto přeřazení by bylo provedeno dle analogie ustanovení § 4 odst. 1. vládního nařízení ze dne 17. července 1919, č. 467 Sb. z. a n., t. j. zásadně do té třídy hodnostní a té stupnice platové, ve které kancelářští úředníci se nacházejí.

Naproti tomu jest toto opatření v zájmu služebním nutné, nemá-li snad u mnohého dosud snaživého kancelářského úředníka pominouti dosavadní zájem na výkonnosti.

V Praze dne 8. března 1921.

Jílek v. r.,
místopředseda.

Dr. Jar. Brabec v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP