Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 608.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti okresního soudu v Táboře, aby senátor Josef Šáda byl vydán ke stíhání pro přestupek § 13 zákona z 15. listopadu 1867 číslo 135 ř. z. (Čís. 1693 Předs.).

Státní zastupitelstvo v Táboře podalo 6. ledna 1921 u okres. soudu v Táboře návrh na stíhání senátora Šády pro přestupek § 13 zákona shromažďovacího, ježto prý mluvil na shromáždění lidu v Táboře na náměstí konaném 13. prosince 1920, ačkoli toto shromáždění nebylo řádně svoláno. Toho dne totiž vypukla v Táboře částečná stávka, a dělníci i dělnice v počtu 558 osob přitáhli s rudým praporem na náměstí táborské a stanuli před balkonem radnice. Shromáždění vzrostlo po chvíli na 1000 osob. Promluvilo k nim několik řečníků, mezi nimi senátor Šáda, který je zároveň starostou města i členem Národního shromáždění za město Tábor.

Imunitní výbor soudí, že senátor Šáda k tomuto shromáždění pod šírým nebem nedal žádného podnětu a nebyl tudíž jeho svolavatelem. O trestní skutek nemohlo by se však jednati ani tenkráte, kdyby byl spolučinným býval na svolání onoho shromáždění; neboť v okamžicích tak choulostivých nebývá času, aby si svolavatelé mohli zjednati povolení úřadu ke konání schůze pod šírým nebem. Poněvadž senátor Šáda je starostou města, byl povolán chvátat na místo schůze a mluvit dle osobního uvážení a znalosti místních potřeb. Vrchní četnický strážmistr Svačina ve své relaci na okresní politickou správu v Táboře sám doznává, že shromáždění stávkujících trvalo od 1/210, do 1/212. dopoledne, načež rozešlo se v klidu. Také stávka ještě toho dne skončila.

Imunitní výbor tedy z těchto důvodů navrhuje slavnému senátu, aby senátor Josef Šáda ke stíhání soudnímu vydán nebyl.

V Praze dne 3. března 1921.

Dr. Jan Herben v. r.,
předseda.

Josef Kouša v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP