Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 629.

Zpráva

I. výboru branného a

II. výboru rozpočtového

o usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona a o návrhu poslance H. Jokla a soudruhů, kterým se vydávají předpisy o poskytování vyživovacího příspěvku rodinám osob vykonávajících činnou službu vojenskou (tisk 534).

I.

Důvodová zpráva.

Naše republika jest prvním státem, který zavádí vyživovací příspěvky pro příslušníky vojínů v presenční službě, pokud podle ustanovení všeobecného občanského zákona mají proti povolanému právo na alimenty. Podle dosavadního právního stavu poskytoval se dosud v míru zákonem z 21. července 1908, č. 141 ř. z. státní příspěvek příslušníkům osob, které byly povolány ke cvičení ve zbrani, a to ještě neplatilo na území bývalého Uherska, a pak mobilisovaným.

Před rokem přijatý nový branný zákon pamatoval na tuto mezeru a zrušiv osobní výhody, jež dosud příslušely při výkonu služby vojenské živitelům rodin, slíbil v § 39 zákonnou úpravu vyživovacího příspěvku rodinám, závislým na výdělku povolaného brance.

Otázku tuto řeší přítomná předloha, jež byla předložena poslanecké sněmovně a tou přijata po několika změnách doporučených jejím výborem branným.

Vzhledem k značné naléhavosti zákonné úpravy, kterou se nyní snímá v nejtěžších případech vyživovací břemeno s branců již v říjnu nastoupivších, s platností teprve od 1. ledna -, dále v uvážení okolností, že podle předpisu § 7 pozbude zákon účinnosti dnem 31. prosince 1921, takže má ráz provisoria, jež bude dle získaných zkušeností a zejména materiálu statistického nahraženo osnovou zákona, kterým bude státní vyživovací příspěvek upraven znovu a jednotně, - rozhodl se branný výbor doporučiti předlohu k přijetí bez průtahů, jež by snad vznikly pozměňováním jednotlivých předpisů.

Co se týče finančního nákladu, bude podle předpokladů vlády podporována více než třetina rodin všech povolaných branců, průměrně vždy dvěma členům rodiny částkou průměrně 4 Kč denně, takže celkový effekt vyjde na 130 milionů korun.

V Praze dne 15. března 1921.

K. Dědic v. r.,
místopředseda.

V. Klofáč v. r.,
zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor ve schůzi, konané dne 16. března 1921, plně připojil se k usnesení branného výboru.

V Praze dne 15. března 1921.

Kadlčák v. r.,
místopředseda.

Jos. V. Klečák v. r.,
zpravodaj.

Zákon

ze dne ...............................................................................................,

kterým se vydávají předpisy o poskytování vyživovacího příspěvku rodinám osob vykonávajících činnou službu vojenskou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Rodinám občanů, podléhajících branné povinnosti ve smyslu ustanovení branného zákona ze dne 19. března 1920, čís. 193 Sb. z. a n., kteří v československé branné moci mimo případ mobilisace:

1. konají presenční službu vojenskou nebo vykonávají v době přechodné činnou nebo další činnou službu vojenskou podle § 61 branného zákona,

2. jsou povoláni k výjimečné činné službě vojenské podle § 27 branného zákona,

3. jsou povoláni k vojenskému výcviku podle § 20 a § 62 odst. 2. nebo ke cvičení ve zbrani podle § 22 zákona branného, pokud nenáležejí k vojenskému stavu z povolání, poskytuje se státní vyživovací příspěvek podle dalších ustanovení tohoto zákona.

§ 2.

Za členy rodiny ve smyslu § 1 pokládají se osoby, které mají podle ustanovení všeobecného občanského zákona proti povolanému nárok na alimenty.

§ 3.

Nárok na vyživovací příspěvek nepřísluší manželce a manželským dětem, osob uvedených v § 1 bod 1, t. z., byl-li sňatek uzavřen bez úředního povolení potřebného podle § 36 branného zákona, nebo vzdala-li se manželka se souhlasem manželovým nároku tohoto před uzavřením sňatku prohlášením řádně ověřeným.

§ 4.

Nárok na vyživovací příspěvek přísluší členům rodiny k vojenské službě povolaného jen tehdy, byli-liv době, kdy povolaný nastoupil službu vojenskou nemajetní a k výdělku nezpůsobilí, a byla-li výživa jejich podstatně závislá na pracovním příjmu povolaného a povoláním tím je ohrožena.

§ 5.

Ustanovení §§ 3 až 9 zákona ze dne 23. září 1919, čís. 530 Sb. zák. a nař., a § 40 zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. zák. a nař., platí obdobně i ve příčině tohoto příspěvku.

§ 6.

Zákon ze dne 21. července 1908, čís. 141 ř. z. o státním vyživovacím příspěvku příslušníkům osob, které byly povolány ke cvičení ve zbrani, pokud se týče k vojenskému výcviku, a ustanovení § 1 čís. 1. zákona ze dne 23. září 1919, číš. 530 Sb. zák. a nař. o státním příspěvku vyživovacím, pokud se jim nepřiznává nárok na vyživovací příspěvek příslušníkům osob, konajících zákonnou službu presenční, se zrušují.

§ 7.

Zákon má účinnost od 1. ledna 1921 a pozbude účinnosti dne 31. prosince 1921.

Provede jej ministr vnitra ve shodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP