Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 667.

Zpráva

ústavně-právního výboru

o vládním návrhu tisk 351 ve věci osnovy zákona,

kterým se rozšiřuje platnost předpisů o ochraně vzorků a částečně se mění ustanovení zákona ze dne 24. července 1919, č. 469 Sb. z. a n.

Ústavně-právní výbor jednal ve schůzi dne 9. března 191 o tomto předmětu a usnesl se přepracovati vládní návrh tisk 351, aby podrobná stylisace více odpovídala čl. 311 mírové smlouvy versailleské, i navrhuje, aby senát republiky Československé schválil zákon v tomto znění:

Zákon

ze dne...........................................................

kterým se rozšiřuje platnost předpisů o ochraně vzorků a částečně se mění ustanovení zákona, ze dne 24. července 1919, č. 469 Sb. zák. a nař.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Německý zákon týkající se původského práva k vzorkům a modelům ze dne 11. ledna 1876, ř. z. str. 11., se všemi vedlejšími předpisy se pro území od Německa oddělené zrušuje a platí pro toto území všechny zdejší předpisy týkající se ochrany vzorků.

Ochranné vzorky, jež byly zapsány podlé dosavadních předpisů tam platných, se uznávají a zůstávají v platnosti pro přivtělené území bezpodmínečně (čl. 311. mírové smlouvy versailleské), budou-li ohlášeny ve lhůtě, jež bude stanovena nařízením.

V celém území republiky Československé s původní prioritou avšak v území, kde platnosti dosud neměly, pouze s výhradou práv osob třetích budou vzorky tyto chráněny tehdy, bude-li o to zažádáno za současného splnění podmínek §§ 5 až 7 císařského patentu o ochraně vzorků a modelů ze dne 7. prosince 1858, č. 237 ř. z. resp. § 3 tohoto zákona.

Ohlášku i žádost jest podati u obchodní a živnostenské komory, v jejíž obvodě má majitel ochranného vzorku své sídlo nebo podnik, resp. u obchodní a živnostenské komory v Praze, leží-li toto sídlo nebo podnik mimo oblast republiky Československé.

§ 2.

Lhůta v §u 2 zákona ze dne 24, července 1919, č. 469 Sb. z. a n. stanovená prodlužuje se až do dne, který bude stanoven nařízením.

§ 3.

Císařský patent ze dne 7. prosince 1858, č. 237 ř. z. pozměněný zákonem ze dne 23. května 1865, č. 35 ř. a mění se takto

V § 6 nahrazují se slova "padesáti krejcarů rak. měny "slovy "desíti čsl. korun".

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti čtrnáctý den po vyhlášení.

§ 5.

Provedením jeho pověřuje se ministr pro průmysl, obchod a živnosti a ministr spravedlnosti.

Odůvodnění:

Zákon tento sleduje:

1. úpravu práv z ochranných vzorků založených v území, jež připojeno bylo k republice Československé od bývalé říše Německé, podle zdejšího zákonodárství;

2. přizpůsobení lhůty stanovené zákonem ze dne 24. července 1919, č.469 Sb. z. a n. k uplatnění ochranných vzorků v republice Československé zahraničními chraniteli) lhůtám stanoveným pro obor práva vzorkového, smlouvami mírovými a arrangementem k zachování nebo obnově práv z živnostenského vlastnictví válkou dotčených. Tento zákon jest tudíž také prováděcím zákonem k mírovým smlouvám na poli ochrany vzorků a čl. III. shora zmíněného arrangementu;

3. zvýšení registračního poplatku za ochranné vzorky.

ad §. 1.

V území, jež postoupena byla rep. Československé z bývalé říše Německé, platí až dosud zákonodárství této říše.

K jednotné úpravě zákonodárství v oboru práva vzorkového jest nutno, aby platnost zdejších předpisů, týkajících se ochrany vzorků, byla rozšířena také na území postoupená.

Dle článku 311 mírové smlouvy versailleské podrží obyvatelé území těmito smlouvami od Německa odloučených všechna práva z vlastnictví živnostenského (t. j. patentního, známkového a vzorkového), jež jim náležela v době tohoto odloučení a budou práva ta uznána státem, jemuž řečená území budou postoupena. Toto uznání jest obsaženo v odst. II., ovšem s podmínkou ohlášeni ve stanovené lhůtě.

Ku předepsání takových formalit pro uplatnění těchto práv jsou přirozeně oprávněny státy nově utvořené a jest těchto formalit zapotřebí již z důvodů evidenčních.

Avšak v odst. III. jde zákon ještě dále na prospěch obyvatelů přivtěleného území a dává jim možnost získati ochrany vzorků jejich i v ostatní oblasti republiky, ovšem bez újmy práv osob třetích a když splní podmínky platných zde zákonů.

ad § 2.

Prodloužení lhůt stanovených v § 2 zákona ze dne 24. července 1919; č. 469 Sb. z. a n. stálo se nutným vzhledem k rozsahu lhůt stanovených v článku 307. mírové smlouvy versailleské a v článku 259. mírové smlouvy St. Germainské, jež byty dále prodlouženy článkem II. arrangementu pro zachování nebo obnovu práv z živnostenského vlastnictví válkou dotčených, podepsaného v Bernu dne 30. června 1920, ratifikovaného také republikou Československou dne 29. září 1920.

ad § 3.

K předpisu tohoto paragrafu daly podnět některé obchodní a živnostenské komory, jež upozornily na to, že dosavadní taxa 1 K za jeden rok nehradí ani skutečné výlohy registrační.

V Praze dne 24. března 1921.

Dr Witt v. r.,
předseda.

Dr Jar. Brabec v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP