Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 668.

Odpověď

předsedy vlády

na interpelaci senátora dra. Fáčka a soudr.

ohledně pořízení statistiky cen jako podkladu pro řešení otázek mzdových

(č. tisku 522).

Opatření řádné statistiky cenové jest úkolem Státního úřadu statistického, vybaveného potřebnými k tomu prostředky osobními i věcnými. Potřeba statistiky cenově projevila se však již v době, v níž Státní úřad statistický nebyl ještě organisován. A tu uchopilo se úkolu toho, pokud jde o ceny životních potřeb ministerstvo pro zásobování lidu, jsouc si dobře toho vědomo, že výsledky jim zjištěné při nedostatku kvalifikovaných sil a neochotě dobrovolných zpravodajů mohou býti jen náhražkou toho, co na Státním úřadě statistickém definitivně se požaduje. Výkazy cen, které občas uveřejňuje ministerstvo pro zásobování lidu, jsou sdělávány v podstatě na podkladě cen v Praze placených. Vzhledem však k tomu, že Praha je střediskem hospodářského života, kde soustřeďuje se nabídka i poptávka, vystihuje pohyb cen z těchto výkazů vyplývající v podstatě pohyb hladiny cenové v celé republice. Zkušenost ukázala, že materiál sebraný ministerstvem pro zásobování lidu jest při sjednávání pohyblivých stupnic mzdových pomůckou velmi cennou.

Státní úřad statistický jsa si vědom významu řádné a spolehlivé statistiky cenové, zvláště pokud jde o nejdůležitější potřeby životní, pokládal za jeden ze svých nejpřednějších úkolů organisovati statistiku cen takových, předmětů na podkladě co nejširším. Za tím účelem předložil Statistické radě státní návrh, aby byla statistika cen některých nejdůležitějších potravin, látek, obuvi a jiných hlavních předmětů lidské spotřeby, a to cen v drobném prodeji, vybudována na pravidelných zprávách větších městských obcí v obvodu celého státu. Tento návrh byl také přijat příslušným výborem Statistické rady státní, ku konečnému usnesení touto radou zmocněným. Usnesení tohoto výboru bylo Státním úřadem statistickým provedeno, takže bylo možno již v říjnu právě uplynuvšího roku započiti se zpracováním cenových zpráv, jednak týdenních a jednak měsíčních, městských úřadů oněch měst, v nichž se nalézá sídlo politických úřadů první stolice.

Ačkoliv se Státní úřad statistický obrátil ve věci na všecka taková města v území celé republiky a snažil se získati jejich účast na cenovém šetření patřičným poučením o hospodářském a sociálním významu této práce, nepodařilo se mu dosud zabezpečiti si účast v míře žádoucí. Celá řada i význačných měst se nedovedla odhodlati k součinnosti ve věci důležitosti tak očividné a bylo potřebí opětovných a naléhavých žádostí, něž byla vybudována alespoň taková zpravodajská síť, která by byla zárukou, že celkový výsledek jejích cenových zpráv bude s to podati aspoň poněkud spolehlivý obraz cenové hladiny dříve již zmíněných životních potřeb. Státní úřad statistický obrátil se také na ústřední svazy zaměstnanců se žádostí, aby mu jmenovaly cenové zpravodaje, jejichž zprávy by doplňovaly zprávy městských úřadů. Ústřední svazy zaměstnanců také skutečně více takových zpravodajů pověřily, dotyčným úkolem.

Jest pochopitelno, že cenové zprávy, které Státního úřadu statistického docházejí, nebyly hned z počátku prosty i velmi podstatných nedostatků a omylů, které bylo nutno novým poučením zpravodajských míst postupně odstraňovati. Tyto práce byly prováděny s největším urychlením, čímž se podařilo vystříbiti cenové zprávy posud docházející tak, že mohou býti pokládány nyní za spolehlivý poklad statistického zpracování. Státní úřad statistický se však i nadále snaží rozšířiti cenové zpravodajství i na ostatní města, která sice nejsou sídlem okresní politické správy, jejichž význam hospodářský jest však tak značný, že jest jejich účast na tomto zpravodajství velmi žádoucí.

Státní úřad statistický sděluje již po delší dobu výsledky svých posavadních prací v oboru cenové statistiky pravidelně všem obchodním a živnostenským komorám, ústředním odborovým svazům průmyslníků a zaměstnanců, svazům bank, generální paritní komisi v Bratislavě a jiným hospodářským zájemníkům. Tyto výsledky budou také pravidelně uveřejňovány. První taková zpráva vyšla počátkem března ve Věstníku Státního úřadu statistického.

Aby bylo umožněno srovnání dnešní cenové hladiny nejdůležitějších životních potřeb s cenovou hladinou předválečnou, koná Státní úřad statistický za účasti měst shora naznačených součašné šetření o cenách zmíněných potřeb v červenci 1914. Na základě tohoto šetření hodlá Státní úřad statistický vybudovati v nejbližší době řádný systém indexových čísel (index numbers), obdobný systému v Anglii obvyklému. Tato indexová čísla budou pravidelně každého měsíce za měsíc předchozí uveřejňována. Vláda doufá, že tím bude vyhověno v patřičné míře naléhavé potřebě našeho hospodářského a sociálního života. Dlužno ovšem, zvláště zdůrazniti, že urychlení celého pracovního programu v oboru cenové statistiky závisí v podstatné míře na podpoře, které se dostane Státnímu úřadu statistickému od městských úřadů oněch měst, jichž účast jest pro plný zdar těchto prací rozhodující.

V Praze, dne 23. března 1921.

Černý v. r.,
předseda vlády.


Související odkazy