Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

Tisk 669.

Odpověď

ministra pošt a telegrafů

na interpelaci senátora Jílka, Ševčíka, dra. Stojana a soudruhů 

o nedostatečných a tmavých místnostech poštovního úřadu v Třebíči (č. tisku 463).

Místnosti poštovního úřadu v Třebíči má erár najmuty v obecním domě čp. 2, 3 a 4 v Třebíči. Nacházejí se v přízemí a rozloženy jsou v jihozápadním a severo-západním traktu jeho. Poloha tohoto domu, hloubka místností a chyba stavitelova, resp. plánů zaviňují, že některé místnosti - zvláště se zřetelem k službě přepážkové - neskytají dostatek světla, jak by bylo žádoucno. Tento nedostatek zvláště nepříznivě působí na službu u přepážek. Přepážky tyto, od oken 7 m vzdálené, postrádají dostatečného světla; zvláště v ranních a večerních hodinách úředních; doba zimní, anebo pošmourné počasí zvyšuje ještě tento nedostatek, takže nutno u některé přepážky (resp. v místnosti dotyčné) svítiti buďto celý den anebo v určité hodiny denní. Po celý den svítiti třeba v severozápadním traktu v místnosti pošty povozné u přepážky cenných zásilek a u váhy - u této jen po dobu potřeby. Částečně musí se svítiti v jihozápadním traktu v místnosti pokladní u přepážek peněžní a šekové a v místnosti listovní u přepážky listovní. Největším nedostatkem světla ovšem je stížena místnost pro strany, kteráž nemajíc světlíků a jsouc ze čtyř stran obklopena místnostmi, jest i za slunného dne úplně tmavá.

Z ostatních místností jsou některé velice světlé - telegraf, telefon a výpravna, jiné sice nemohou se honositi touto předností, avšak zde nepadá tento nedostatek tak na váhu, poněvadž úředníci zde mohou úřadovati poblíže okna, nejsouce vázáni na přepážky. Tak je tomu u přednosty úřadu, listonošů, skladiště a úředníka pro dodání balíků.

Vadám těchto místností zamýšlí se odpomoci jednak přibráním velice světlých místností v I. poschodí (roh severo- a jihozápadního traktu), čímž se zvětší výměra plochy místností o 48, 72 m2, jednak vhodnějším uspořádáním dosavadních místností a konečně osvětlením elektrickým.

Místnost pokladní a přednosty úřadu bude přeložena do 1. poschodí, kde se nyní nalézá byt přednostův. V nynější místnosti pokladní v přízemí posunuta bude přepážka o 2 m blíže k oknům, v čímž se získá světla a do místnosti této přijde z nynější listovní místnosti okénko (přepážka) cenných zásilek. Z listovní místnosti (nyní) přeloží se zástupce přednosty úřadu do nynější jeho úřadovny a místnost listovní bude použita pro listonoše. Skladiště nynějšího nebude pro poštovní účely používáno, nýbrž postoupí se obci k umístění četnictva.

Místnost pro strany v přízemí budě po celou dobu úředních hodin osvětlována, což dosud z důvodů šetrnosti se dělo jen v ranních a večerních hodinách úředních. Místo pro strany v I. poschodí v místnosti peněžních přepážek bude zabezpečeno světlem (denním) pomocí průhledného skla přepážky.

Ovšem k provedení toho bude zapotřebí získati místnosti v témže domě v I. poschodí, jež obývá dosud rodina místodrž. rady Nováka a jež bude potřebí dáti v náhradu přednostovi úřadu za jeho byt. I jednáno bylo proto v záležitosti té se starostou města Třebíče a předsedou bytové komise tamní, jíž oba přislíbili účinnou pomoc v jednání, jež bude musit býti provedeno v jejich sborech, jichž jsou předsedy jednání toto pak s obcí zahájeno písemně dopisem ministerstva pošt ze dne 23. února 1921.

Obsazení místností v případě příznivého výsledku jednání s obcí a bytovou komisí bude moci býti provedeno po vystěhování se rodiny míst. rady Nováka, jemuž podle informací byt je přikázán v Brně, ale dosud neuprázdněn pro tamní bytovou krisi.

V Praze, dne 16. března 1921.

Dr. Fatka v. r.,
ministr pošt a telegrafů.


Související odkazy