Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 688.

Interpelace

senátorů Karla Sáblíka, O. Hrejsy a soudruhů

na pana ministra železnic

v záležitosti úpravy železničního spojení Velkého Meziříčí s pražskými rychlíky v Okříškách.

Není třeba zajisté rozšiřovati se o nedostatečném železničním spojení Velkého Meziříčí hlavně s Prahou. Tímto žalostným stavem trpí dnes celý kout naší západní Moravy, odkázaný na malou odbočku ze Studence do Velkého Meziříčí, tím více trpí, ježto nejen že jím neprobíhá z Velkého Meziříčí ke Křižanovu a dále do Novoměstska žádná železniční trať, a ještě asi dlouho nebude probíhati, ale i dosavadní jízdní řády jsou sestavovány zdá se úplně bez ohledu na tento opomíjený kraj.

Je nutno hledati odpomoc a učiniti aspoň trochu snesitelnými dnešní nedostatečné železniční poměry, aby aspoň trochu odpovídaly skutečným potřebám kraje.

V první řadě spatřujeme nutnost splnění kardinálního dnes takřka požadavku v oboru železničním, totiž: aby bylo lze i z Velkého Meziříčí učiniti cestu do Prahy a zpět v jednom dni.

Do Prahy odjíždí dnes, jakožto do hlavního města říše, řada a to jistě velká řada lidí k úřadům republiky, za účelem obchodním atd. Dnes je to pro ně velikou obětí vzhledem na fakt, že za dnešních mizerných poměrů, jaké jsou v železničním spojení Velkého Meziříčí s Prahou, cestu za jeden den vykonati nemohou, musí zůstati v Praze přes noc, anebo dvě noci projeti ve vlaku, a zůstanou-li v Praze, pakliže nejsou s to fysicky zmoci noční cestování, setkávají se s neznámými dříve potížemi při opatřování si noclehu následkem hotelové nouze atd.

Je proto jistě morální povinností železniční správy, aby vzala tyto okolnosti v úvahu nejbenevolentnější a vyšla aspoň tomuto požadavku západo-moravského kraje vstříc a upravila spojení železniční aspoň v tomto směru uspokojivě.

Že se to dá provésti, je na snadě. A snad bylo by lze od nedávna zavedený vlak, ale jezdící jen mezi Okříškami a Třebíčí, použíti k této úpravě.

Vlak tento jede v noci, před 11. hodinou z Okříšek, aby odvezl cestující z pražského rychlíku č. 102 do Třebíče, odkudž se zase vrací do Okříšek, a jede pak zase až rána po 4. hodině do Třebíče, aby přivezl odtud cestující k pražskému rychlíku č. 101.

Jistě by se nesmírně pomohlo i Velkomeziříčsku, Křižanovsku a vůbec kraji přiléhajícímu na zmíněnou její odbočku ze Studence do Velkého Meziříčí, kdyby uvedený právě noční vlak z Okříšek od rychlíku č. 102 byl veden až do Velkého Meziříčí, odkudž pak by se mohl zase ráno vrátiti, aby odvezl cestující do Okříšek k rychlíku č. 101.

Z těchto doložených důvodů se táží podepsaní:

Je pan ministr železnic ochoten vzíti zřetel na přednesené oprávněné stesky západomoravského obyvatelstva, a je ochoten pracovati k tomu, aby železniční správa vzala zřetel na potřeby takřka životního rázu celého rozsáhlého kraje západní Moravy a upravila železniční spojení Velkého Meziříčí s Prahou, respektive s Okříškami v naznačeném směru a umožnila tak přečetným interessentům zmoci cestu do Prahy a zpět v jednom dni?

Je pan ministr železnic ochoten zaříditi vše potřebné, aby zmíněná právě úprava nastala, ne-li neprodleně, aspoň od 1. června t. r.?

V Praze dne 31. března 1921.

K. Sáblík, O. Hrejsa,
Fr. Hybš, dr Horáček, Smrtka, Roháček, Hucl, Fr. Pánek, Duchaj, Ružiak, Križko, Hrubý.

 


Související odkazy