Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
Tisk 715.
Dodatek k odpovědi
ministra sociální péče
na interpelaci senátora Karla Folbra a soudruhů
stran zajištění československých válečných poškozenců žijících v cizině (tisk 262).
Ministr sociální péče sděluje dodatečně výsledek šetření týkajícího se provádění péče o válečné poškozence našimi zastupitelskými úřady v cizině a jednotlivých případů nesprávností uváděných v interpelaci:
Ministerstvo zahraničních věcí nemohlo ze zpráv zastupitelských úřadů v Německu konstatovati nesprávnosti v interpelaci uvedené, až na případ konsulární agencie v Bremách.
Dle zprávy konsulární agencie v Bremách nebyly sice posílány vdovy po válečných poškozencích k lékařským prohlídkám za účelem výplaty vyživovacích příspěvků, nýbrž aby zjištěna byla jejich neschopnost k výdělku v mylném domnění, že jest toho třeba k přiznání vdovského důchodu, neboť v § 16 zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. o požitcích válečných poškozenců, jest ponecháno ministru sociální péče nařízením odstupňovati vdovský důchod podle snížení výdělečné schopnosti. Tohoto zmocnění však dosud použito nebylo.
Závada tato bude ihned odstraněna.
V případech, kdy některá vyživovací komise nařídila šetření výdělkových poměrů, byly zastupitelským úřadem vypláceny zálohy po dobu, kdy o věci rozhodovaly vnitrozemské úřady.
Ze zprávy zastupitelského úřadu v Mnichově rovněž nevychází najevo, že by jednotlivci byli k prohlídce povoláváni až 4 krát. Opětná prohlídka požadována jest pouze v tom případě, kdy formulář byl vyplněn poškozencem samým, ač měl býti vyplněn lékařem.
Rovněž nebyly vybírány poplatky za prohlídku od osob jí podléhajících, nýbrž výlohy hrazeny konsuláty, jak plyne ze zprávy konsulátu v Mnichově i v Norimberku.
V Praze dne 19. dubna 1921.
Dr. Šusta v. r.,
ministr školství v zastoupení nepřítomného
ministra sociální péči.