Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
Tisk 732.
Interpelace.
senátora MUDr. Ondřeje Přikryla a druhů na pana ministra školství a národní osvěty
v záležitosti zrušení německého státního gymnasia v Hranicích.
Ministerstvo školství uznalo zbytečnost německého státního gymnasia v Hranicích a zrušilo 1920/21 I. a VIII. třídu jeho. Podle počtu žáků, kteří zbyli ve třídě II. -VII. se všeobecně očekávalo, že příštím školním rokem bude zrušen celý ústav, avšak mimo nadání bylo během roku povoleno otevříti v březnu 1921 třídu VIII. pro 5 žáků. V letošním školním roce, bylo na ústavě zapsáno ve II. tř. 12, ve III. tř. 16, ve IV. tř. 11, v V. tř. 9, v VI. tř. 9 a v VII. tř. 15, celkem 72 žáci a pro ně vydržován jest statisícovými náklady profesorský sbor o 12 členech, nákladná budova a drahý inventář i sbírky pomůcek vyučovacích. Pří tom jest české státní gymnasium odkázáno na obecní budovu školní, která nevyhovuje potřebě školy střední a vyžaduje tolik adaptací, že je ani stát ani obec nebudou moci podniknouti. Mimo to obec potřebuje budovy té pro své účely kulturní (veřejnou knihovnu, veřejnou čítárnu, hudební školu a j.) a čeká na rychlé zrušení německého státního gymnasia, do jehož budovy by se české státní gymnasium přestěhovalo a obecní školní budovu uvolnilo.
Německé kruhy počítají se zrušením německého státního gymnasia a připravují kroky, aby jeho inventář a sbírky pomůcek vyučovacích byly věnovány blízkému německému gymnasiu v Novém Jičíně, které zařizují jako ústav soukromý (dosud má ve třídách I. - III. 75 žáků), ač tamtéž jest již německá státní reálka.
Podepsaní uznávají za potřebno, aby zrušení německého státního gymnasia v Hranicích bylo urychleno tak, aby počátkem příštího školního roku 1921/22 přestalo existovati a aby jeho budova i s celým zařízením a školními pomůckami byla předána pro účely českého státního gymnasia v Hranicích a dotazují se pana ministra školství a národní osvěty, je-li ochoten v tomto smyslu potřebné zaříditi.
V Praze dne 11. května 1921.
MUDr. Ondřej Přikryl,
dr Brabec, Josef Žďárský, Matuš Dula, dr Stránský, dr Fáček, Alois Jirásek, Felix Časný, dr Mareš, Sokol, dr Herben, dr Franta.