Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 739.

Interpelace.

senátorů Filipínského, Špery, Lorence, Časného, Smetany, dra Witta

a druhů na pana předsedu vlády republiky Československé v příčině oddalovaní vyvlastnění pozemků velkostatku liechtensteinského.

Úřad pro pozemkovou reformu zahájil již svou činnost, zabírá pozemky velkostatků i pozemky velkostatků menších, na nichž namnoze jsou čeští nájemníci, avšak na velký statek Němce Liechtensteina, jehož předkové, jak nám dějiny potvrzují, se svými hordami tak zvaných liechtensteinských dragounů a žoldnéřů páchali nejhorší zvěrstva na českém lidu, se dosud ani nesáhlo.

Nejkrásnější pole kolem Brna, Hustopeče, Podivína, Lednice, Poštorné a Břeclavy patří dosud tomuto zarytému nepříteli českého národa, kdežto tisíce zemědělského dělnictva na těchto pozemcích se plahočícího nemá ani dlaně půdy.

Liechtenstein vlastní na 36.000 ha orné půdy v Čechách, 12.000 ha ve Slezsku a přes 100.000 ha na Moravě, což representuje cenu až 10 miliard korun.

Porovnáme-li bonitu této velkostatkářské půdy a bonitu půdy rolníků a malorolníků jen na Moravě, má Liechtenstein celých 15 % bohatství orné půdy.

Pozemkový úřad podnikl už kroky k převzetí části liechtensteinských statků, avšak správa těchto velkostatků ohražuje se podrobit se zákonům o pozemkové reformě, uvádějíc, že Liechtenstein je suverenním pánem, požívajícím v naší republice zvláštních výsad a proto prý jeho majetek zabrán býti nemůže a hrozí podáním žaloby k Svazu národů. Jaké stanovisko k této troufalosti zpupného aristokrata naše vláda zaujímá, není dosud známo.

Poněvadž tato nejasnost vzbuzuje stále větší roztrpčení mezi malým zemědělským lidem, bydlícím kolem liechtensteinských pozemků, ježto se tímto oddalováním zabrání půdy uvedeného velkostatku oddaluje zmírnění bídy části zemědělského lidu a hromadí se kapitál do kapes člověka republice nepřátelského, táží se podepsaní:

Je vládě republiky známo, že liechtensteinská správa vzpírá podrobiti se platným zákonům naší republiky?

Hodlá vláda dáti Státnímu pozemkovému úřadu kategorický příkaz,, aby přikročil k parcelaci pozemků liechtensteinských, a to co nejdříve?

V Praze, 11. května 1921.

Filipínský, Špera, Lorenc, Časný, Smetana, dr. Witt, Pavel Mudroch, Ecksteinová, dr. Soukup, Štefan Kada, Babka, K. Endlicher, Zitriák, Poliak, Jurko Lažo, Cholek, Zavadil, Štelcl, Švec, Jos. Šada.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP