Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 741.

Interpelace

senátora dr Adolfa Procházky a druhu na pana ministra školství a národní osvěty ohledně tak zvané církve československé.

Vyhláškou pana ministra školství a národní osvěty ze dne 15. září 1920, čís. 542 Sb. z. a n. prohlásila vláda republiky Československé dne 15. září 1920 ve smyslu § 2 zákona ze dne 20. května 187 č. 68 ř. z. církev československou za církev státem uznanou.

Podepsaní se táží:

1. Vyslovila toto uznání vláda republiky Československé (§ 70 ústavní listiny) anebo jenom pan ministr školství a národní osvěty k tomuto uznání příslušný, jakož i proč bylo o této záležitosti rozhodnuto vládou ve sboru (§ 80. ústavní listiny).

2. Zda a kde byla uveřejněna ústava církve československé aneb její statuty, jakož i zda statuty jednotlivých náboženských obcí před jejich zřízením byly schváleny státem?

3. Zda vzhledem k tomu, že jednotlivé náboženské obce církve československé nezákonně zabírají chrámy a fary církve římsko-katolické jako v Chudobíně atd., čímž prozrazují, že neměly a nemají nutných prostředků pro své bohoslužebné ústavy, bylo zřízení těchto náboženských obcí státem schváleno teprve po provedeném průkazu, že obec i náboženská má dostatečné prostředky nebo je může zjednati způsobem zákonitě dovoleným, aby zajistila, nutné bohoslužebné ústavy, vydržování řádného správce duchovního a udělování pravidelného vyučování náboženského.

4. Jakým způsobem děje se dle statut opatření prostředků náležitých pro ekonomické potřeby obcí?

5. Jakým způsobem hodlá pan ministr nad tím bdíti, aby církev československá, její náboženské obce a orgány nepřekračovaly svých mezí působnosti zejména protizákonným, ba zločinným zabíráním kostelů a far církve římsko-katolické a aby vyhověly ustanovením zákona ze dne 20. května 187 čís. 68 ř. z., jakož i nařízením státních úřadů a každému státnímu požadavku dle zákona tohoto.

6. Zda ministerstvem bylo potvrzeno dosazení v úřadu náboženských služebníků (kněží), jejichž působnost má se vztahovati na více nežli jednu obec náboženskou.

V Praze dne 11. května 1921

Dr. Adolf Procházka,
dr, Krupka, Ant. Šachl, A, Šabata, dr. Karas, Valoušek, Zavoral, dr. Kovalík, Th. Walló, J. Dúrčanský, Dr. Mudroň, Jozef Barinka, Ševčík, dr. Reyl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP