Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 783.

Zpráva

komise Národního shromáždění pro kontrolu dávky z majetku a z přírůstku na majetku.

Dle § 1 zákona o dávce z majetku a z přírůstku na majetku ze dne 8. dubna 1920, č. 309 Sb. z. a n. jest dávka tato určena v prvé řadě jako předpoklad pro příští nápravu měny k vyrovnání břemen převzatých po rak.-uherské bance výměnou státovek za složené bankovky zadržením bankovek a převzetím žírových účtů a pokladničních poukázek. Přebytků užije se k úhradě nejtísnivějších břemen, vzešlých ze založení a uhájení samostatnosti státu Československého, avšak z vyloučením běžných schodků hospodářství státního; ku kterému účelu se přebytku dávky v tomto rámci smí použíti, bude stanoveno zvláštním zákonem. Finanční správa jest povinna platby na dávku účetnicky i pokladničně spravovati odděleně od ostatních příjmů státních. Nejvyšší účetní kontrolní úřad bdí nad přesným dodržením ustanovení těchto v rámci své působnosti a jest povinen nejdéle do 6 měsíců po uplynutí každého pololetí podati zvláštní komisi Národního shromáždění řádně doloženou zprávu o výtěžku dávky, jeho použití a případných dalších opatřeních s přiměřeným návrhem, komise tato předloží svou zprávu s návrhy oběma sněmovnám a její zpráva bude uveřejněna v úředních novinách.

Ve smyslu těchto ustanovení předložil nejvyšší účetní kontrolní úřad dne 12. ledna t. r. svou první zprávu o této dávce za dobu od působnosti zákona až do 31. prosince 1920 komisi z obou sněmoven zvolené, jež se byla ustavila a na svém jednacím řádě se byla usnesla.

Zpráva tato v příloze připojená skládá se ze čtyř oddílů. První oddíl týká se opatření učiněných ve příčině oddělené správy účetní a pokladniční. Po stránce účetní postaráno jest o zvláštní účetní pomůcky pro dávku z majetku jak u berních úřadů, tak i u poštovního úřadu šekového a u úřadu bankovního. Po stránce pokladní platí se dávka majetková až dosud buď hotově nebo vkladními listy na svého času zadržené bankovky, vázanými zůstatky žírových účtů a pokladničních poukázek, převody zadržených vkladů u peněžních ústavů a pojistek. Hotově konají se platy jen zvláštními složenkami poštovního úřadu na ústředním šekovém účtě č. 43.800 a převádějí se na vázaný žirový účet ústřední státní pokladny u bankovního úřadu ministerstva financí. Zvláštní opatření jsou učiněna pro platbu prostřednictvím vkladních listů na zadržené bankovky, jakož i prostřednictvím zadržených vkladů a pojistek. Placení vázanými zůstatky žírných účtů a pokladničních poukázek děje se konečně přímo u bankovního úřadu.

Druhý oddíl zprávy nejvyššího kontrolního účetního úřadu podává podobný výpočet dosavad došlých splátek na dávku z majetku a přírůstku na majetku, z něhož vyplývá, že až do konce prosince 1920 splaceno bylo na tuto dávku celkem 157,981.048 K 56 h. Splátky tyto dosud jsou ovšem jen dobrovolné a zajímavo jest, že největší částka splacena byla v měsíci říjnu 1920.

Třetí oddíl zprávy zabývá se otázkou náhrady režie spojené s vybíráním dávky majetkové. Finanční správa zařadila totiž do příjmů rozpočtu na rok 1921 částku 50 mil. Kč, jakožto paušální náhradu, jež z výnosu dávky z majetku má býti nahrazena za režijní náklady spojené s jejím vkládáním a vybíráním. Nejvyšší účetní kontrolní úřad zaujal vůči tomuto požadavku správy finanční stanovisko zamítavé, ježto zákon o dávce z majetku nemluví o čistém, nýbrž o hrubém výnosu této dávky, jehož má býti použito výhradně k účelům v § 1 naznačeným. Na tom nemůže ničeho měniti ani schválení letošního rozpočtu sbory zákonodárnými, ježto schválením tím nemůže nijak zákon o dávce majetkové býti prejudikován. Komise kontrolní uznávala sice tyto námitky, dospěla však ve většině své přece k tomu názoru, aby se zřetelem k značné výši nákladů, jež ukládání a vybírání dávky majetkové bude vyžadovati, pro letošní rok výjimečně z výnosu dávky majetkové odvedena byla finanční správě částka až do výše 50 mil. Kč, ale pouze jakožto záloha na režii této dávky, která musí býti přesně vyúčtována.

Konečně čtvrtý oddíl zprávy pojednává o další otázce refundace částky 600 mil. K, z výnosu dávky majetkové jakožto náhrady za dodatečně uvolněné bankovky při akci okolkovací. Vedle bankovek, již nařízením ze dne 7. března 1919, č. 118 Sb. z. a n., dodatečným okolkováním uvolněných byly ještě dalšími výnosy ministerstva financí č. 12992 a 14578 r. 1919 z důvodů sociálních vydány další zadržené bankovky, avšak tyto nikoliv tím způsobem, že by uvolněny byly dodatečným okolkováním ze zadržme zásoby, nýbrž hrazeny byly z běžných prostředků pokladny státní, takže tím celkový oběh bankovek nebyl dále rozmnožen. Správa finanční žádá nyní za refundaci obnosu, který takto z běžných prostředků svých vydala a který zařadila také do letošního rozpočtu okrouhlou částkou 600 mil. korun. Ačkoliv i v tomto směru schválený letošní rozpočet nemůže býti prejudicem, nestaví se nejvyšší kontrolní účetní úřad proti tomuto požadavku v předpokladu, že obnos ten bude řádně vyúčtován. Skutečné vyúčtování se pak stalo částkou 554,000 000 K, kolik na vrácených bankovkách bylo poukázáno. Kontrolní komise byla sice v pochybnostech, odpovídá-li tato refundace duchu zákona o dávce majetkové, ježto částky této nebude použito ke skutečnému zmenšení oběhu bankovek, k čemuž dávka majetková v první řadě sloužiti má, nýbrž bankovky tyto zůstanou na dále v oběhu. Ale poněvadž se tím s druhé strany oběh bankovek také nezvýšil a poněvadž finanční správa tak značný obnos vydati musila z běžných příjmů a těžko by proň nalezla jiné úhrady, přiklonila se kontrolní komise k tomu, aby refundace této vykázané částky 554,000.000 K z výnosu dávky majetkové byla povolena.

Činí tudíž kontrolní komise pro dávku z majetku oběma sněmovnám Národního shromáždění tento návrh:

1. Zpráva nejvyššího kontrolního úřadu o výtěžku dávky z majetku za dobu až do 31. prosince 1920 budiž vzata na vědomí.

2. Budiž schváleno, aby z výtěžku dávky z majetku odvedeny byly finanční správě částky:

a) 50,000.000 K, jakožto záloha na režijní náklady, spojené s ukládáním a vybíráním této dávky proti dodatečnému zúčtování.

b) 554,000.000 K, jakožto refundace za bankovky dodatečně uvolněné a z běžných prostředků státních vyplacené.

V Praze dne 10. března 1921.

F. Staněk, v. r.,
předseda kontrolní komise.

JUDr. Frant. Nosek v. r.,
zpravodaj poslanecké sněmovny.

Dr. Horáček v. r.,
zpravodaj senátu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP