Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
Tisk 785.
Odpověď
předsedy vlády
na interpelaci senátora dra F. Mareše a spol.
o přetvoření zemské hospodářské akademie v Děčíně-Libverdě na vysokoškolský odbor německé vysoké školy technické v Praze s ponecháním na dosavadním místě (č. tisku 553).
Ministerská rada schválila v sezení dne 17. ledna 1920 zásadně, aby ministerstvo školství bylo zmocněno zahájiti jednání se zemským správním výborem českým o postátnění německé hospodářské akademie v Děčíně-Libverdě a přeměnění této školy na školu vysokou. Na základě tohoto zmocnění provedlo ministerstvo školství výnosem ze dne 21. září 1920, čís. 55.056 se souhlasem ministerstva zemědělství a zemského správního výboru v Praze počínajíc školním rokem 1920/21 reorganisaci zemědělského studia na zemské hospodářské akademii v Děčíně-Libverdě ve čtyřletý vysokoškolský zemědělský odbor přejatý do správy státní a připojený organicky k německé vysoké škole technické v Praze s ponecháním na dosavadním místě.
Tento postup byl volen na základě precedenčního obdobného případu, týkajícího se zřízení lesnického odboru při českém vysokém učení technickém v Praze, ve kterém Národní shromáždění v resoluci, schválené dne 29. ledna 1920, uložilo vládě, aby lesnický odbor na české technice v Praze zřídila; na základě provedeného pak usnesení vlády ve schůzi dne 6. ledna 1920 zřízen byl výnosem ministerstva školství a národní osvěty ze dne 22. dubna 1920, čís. 25.181 lesnický odbor při české vysoké škole technické v Praze v předpokladu, že v těchto případech stačí pouhé usnesení vlády, hledíc k tomu, že platná ústavní listina v této věci žádného výslovného ustanovení neobsahuje.
K stanovisku zastávanému v interpelaci, že k zřízení vysokoškolského odboru německé techniky pražské v Libverdě jest potřebí zákona, budiž dovoleno přihlédnouti krátce ku býv. rakouskému zákonodárství a tehdejší praxi, poněvadž tato s projednávanou otázkou úzce souvisí.
V bývalém Rakousku spadalo (zákonodárství o universitách podle § 11. lit. i) zákona ze dne 21. prosince 1867, ř. z. č. 141 do kompetence říšské rady, kdežto zákonodárství o vysokých školách technických, které v právě citovaném zákoně nebylo vyhraženo říšské radě, spadalo ve smyslu § 12. odst. 1. cit. zákona do pravomoci zemských sněmů. Některé zemské sněmy, mezi nimiž též český a moravský, použily však ustanovení odst. 2. § 12. cit. zákona a přenechaly zákonodárství o vysokých školách technických říšské radě.
Zřizování vysokých škol nespadalo však do kompetence sborů zákonodárných a bylo prováděno na základě cís. rozhodnutí výnosy býv. ministerstva vyučování; tak byla na příklad česká vysoká škola technická v Brně zřízena na základě cís. rozhodnutí ze dne 19. září 1899 výnosem býv. ministerstva vyučování ze dne 26. září 1899, čís. 2082.
O zřizování nových odborů na německé vysoké škole technické v Praze, o kterou se v interpelaci jedná, jest v platnosti statut, schválený zemským sněmem českým dne 24. září 1868, kde v § 2. se stanoví zřízení čtyř odborů a sice pro stavby vodní a silniční, pro pozemní stavby, pro strojní stavby a pro technickou chemii, při čemž se podotýká, že výchova pro jiné technické a průmyslové odbory, pokud k tomu nutné předměty v jednotlivých odborech se vyučují, není vyloučena. Na základě tohoto ustanovení platného též pro českou vysokou školu technickou v Praze byly až do převratu všechny nové odbory zřizovány pouhými výnosy ministerstva vyučování schválenými panovníkem. Bylo tedy zřizování nových odborů na vysokých školách technických pokládáno za výkon správní a organisační pravomoci ministerstva vyučování, na těchto zásadách nebylo ničeho změněno vydáním ústavní listiny republiky československé, dle které není překážky, aby byly nové fakulty nebo odbory na vysokých školách zřizovány pouhými výnosy; její § 89. ustanovuje sice, že o tom, jak jsou ustrojeny nižší úřady státní správy, určuje se v zásadě zákonem, jenž podrobnou úpravu může svěřiti nařízení.
Toto ustanovení může se však patrně vztahovati toliko na organisaci těchto úřadů, naproti tomu na zřizování úřadů jenom potud, pokud se, tím mění zásady organisace úřadů, tedy zejména na zřizování úřadů nových typů, zpravidla však nikoliv na zřizování úřadů typů již stávajících a hlavně též ne na vybudování stávajících vysokých škol novými odbory neb ústavy.
Dle názoru vláda nebyl tedy postup volený při zřízení vysokoškolského zemědělského odboru německé techniky pražské v Libverdě protizákonný neb nezákonný; přes to však uznává vláda účelnost zákonité úpravy otázky zřizování a zařizování vysokých škol, kteroužto bude možno provésti při projednávání příslušné osnovy zákona v tomto směru navrženého panem senátorem dr Fr. Marešem a spol. tisk 518.
Co se týká převzetí profesorů dosavadní zemské hospodářské akademie v Libverdě na tamní vysokoškolský odbor, bude se toto převzetí prováděti ve smyslu ustanovení §§ 64. a 81. ústavní listiny, po případě podle § 1. zákona ze dne 13. února 1919, čís. 79 Sb. z. a n., totiž na základě návrhu profesorského sboru německé techniky v Praze, kteréžto návrhy budou předkládány ministerstvem školství cestou ministerské rady k rozhodnutí panu presidentu republiky.
V Praze dne 3. června 1921.
Černý v. r.,
předseda vlády.