Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
Tisk 797.
Interpelace
senátora Č. J. Lisého a soudruhů k ministru veřejných prací
o zvyšování cen uhlí.
Veliký rozruch způsobilo ve veřejnosti české usnesení cenového podvýboru uhelné rady ze dne 14. dubna 1921, která rozhodla zvýšiti cenu uhlí u celé řady dolů. Toto zdražení týkalo se především známek Weinmannových, Plzeňských a Žacléřských a dále všech dolů Mosteckých a Oseckých, jež má v prodeji Ústecká montánní společnost.
Rozruch ve veřejnosti české způsobený byl oprávněn, neboť jakékoliv zdražení v tuto dobu, kdy vlna drahoty téměř u všech výrobců klesá, jest úplně neoprávněno.
V uvážení těchto důvodů ministerstvo veřejných prací a sám p. ministr dr Kovařík osobně prohlašoval v oficielním komuniké denních listů, že uhelnou radou navržené zdražení ministerstvo neschválí a on nepodepíše.
Avšak úřední list ze dne 4. května t. r., který přinesl nařízení vlády o snížení uhelné daně z 42,8 % na 30 % z ceny na dole stanovené, kterýmžto snížením stát zřekl se několika set milionů příjmů jen proto, aby uhlí zlevnilo, - přinesl nám zároveň veliké překvapení, neboť v přehledu dolů provedl přeskupení do cenových skupin a sice tak, že celou řadu dolů převedl do stupnic vyšších t. j. cenově dražších, nežli byly před 1. květnem. Tak způsobem podloudným, široké veřejnosti skrytým bylo zdraženo uhlí z následujících dolů:
Doly západočeského hornického akciového spolku v Žacléři o.........2 K 60 h
Doly západočeského hornického akciového spolku v Plzni............5 K 02 h (Masaryk)
Doly Pankrác v Plzni o..........................6 K 40 h
Alexander a Nelson o........................3 K 88 h
Filomena v Chabařovicích o........................5 K 40 h
Anna v Strupčicích o..........................4 K 45 h
Minerva, Herkules, Bihl, Viktorin, Doblhoff, Adolf-Marie, Trojice, Amalie III o...1 K 49 h
Svornost v Ohníči o.................................1 K 25 h
Anna v Čouši, Zentrum, Humboldt, Kolumbus, Mathilda, Emeran, Barbora, Quido o ... - K 75 h
Eliška Trmice o................................ - K 95 h
Fortuna a Požehnání Boží o........................- K 63 h
Oskar Duchcov o.............................2 K 83 h.
Avšak na tomto zdražení nebylo dosti. Podle zpráv ministerstva veřejných prací v denních listech uveřejněných, povolilo ministerstvo veřejných prací a pan ministr podepsal další zdražení uhlí s platností od 21. května t. r. (tedy ve 3 nedělích 2krát zdraženo) z Weinmannova západočeského akc. spolku v Plzni a Žacléři a konečně s platností od 1. června povoleno zdražení z dolu Rona na Kladně, (jehož majitelem jest pověstný Teutsch z Král. Dvora, který zamlčel finanční správě 22 milionů korun zisku v r. 1920). Při revisi podniknuté ministerstvem veřejných prací za spoluúčasti ministerstva financí na dolech západočeského akc. spolku v Žacléři vychází na jevo, že za měsíc leden 1921 vydělalo toto Weimannovo těžařstvo 414.165 K a přece mu bylo povoleno ministerstvem veřejných prací v měsíci květnu t. r. dvakráte zvýšení cen.
Ptáme se proto pana ministra, zda-li jsou mu tato fakta známa a pak-li ano, z jakých důvodů podepsal žádaná zvýšení cen uhlí.
V Praze, dne 14. června 1921.
Č. J. Lisý,
A. Konečný, dr. Klouda, V. Klofáč, R. Pánek, dr. Krejčí, dr. Veselý, F. Šťastný, dr. Krouský, Josef V. Klečák, Jurko Lažo.