Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 821.

Zpráva

sociálně-politického výboru
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 768),
ve věci vládního návrhu zákona o dalším prozatímním zvýšení zaopatřovacích platů hornických (tisk 1426) a o návrhu poslance Draxla, dra Vrbenského a spol. (tisk 587) na zvýšení přídavkův a mimořádného platu hornickým provisionistům (tisk 2023).

Sociálně-politický výbor projednal usnesení poslanecké sněmovny a přišel ku přesvědčení, že pense hornické již v době předválečné, které činily průměrně 22 K měsíčně byly nad pomýšlení nízké. Zvýšení těchto pensí zákonem ze dne 29. října r. 1919, čís. 608 Sb. z. a n, ještě neposkytuje horníkům to nejnutnější k životu. Citovaným zákonem dostalo se hornickým pensistům této úpravy:

Pro novopensisty, kteří šli neb půjdou do pense po 30. červnu r. 1919, stanovena základní pense na Kč 600 -; po 5letém členství v Bratrské pokladně mají nárok na příplatek Kč 24 ročně; tedy po 30leté službě činí pense: základ Kč 600 - 25 X 24 na příplatcích = Kč 600,-, celkem Kč 1.200,- ročně. Ženy dělnice mají nárok na polovinu těchto pensí. Zemře-li pojištěnec má nárok vdova na poloviční pensi, která by náležela živiteli. Každé dítě do 14 roků má nárok na čtvrtinu pense; oboustranně osiřelé na polovinu pense živitele. Důchody pozůstalých nesmí činiti více jak 3/4 pense živitele.

Staropensistům, to jest těm, kteří šli do pense před 30. červnem r. 1919 upraveny pense tímto zákonem nižší a to: základní pense Kč 600,- a příplatky po 10letém členství v Bratrské pokladně za každých dalších 5 let členství Kč 30,-, takže dostává staropensista po 30leté službě Kč 600,- a 4 příplatky po Kč 30,- = Kč 120-, celkem Kč 720,-. Příplatky za léta mohou stoupati až do úhrnné pense Kč 840,-; takovou pensi požívá staropensista po 50leté službě. Pozůstalí po staropensistech béřou poměrný důchod jako pozůstalí po novopensistech.

Úhrada na toto zvýšení byla rozvržena jednak na, majitele závodův a jednak na pojištěnce Bratrských pokladen.

Zvýšený náklad na staropensisty nesou podnikatelé celé ze svého. Náklad na zvýšení pensí novopensistů nesou obě strany na polovinu, zvýšením příspěvků.

Vláda navrhovala, aby pense zvýšeny byly o 50%; návrh poslance Draxla znamenal zvýšení c. o 150% a hledal úhradu v dani z uhlí. Sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny navrhl zvýšení o 100% s úhradou jaká byla vyslovená v zákoně ze dne 29. října r. 1919.

Sociálně-politický výbor senátu uvážil dnešní drahotní poměry a důležitou práci, kterou hornictvo pro náš hospodářský život vykonává;

navrhuje

Slavný senáte, račiž osnovu zákona, kterou se zvyšují pense horníkům, schváliti ve znění usneseném poslaneckou sněmovnou

Zákon

ze dne . . . . . . . . . . . . . . . . .

o dalším prozatímním zvýšení zaopatřovacích platů hornických.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Bratrská pokladna (oddělení zaopatřovací) je povinna poskytovati k zaopatřovacím platům (provisím), upraveným body 1. a 2. § 1 zákona ze dne 29. října 1919, čís. 608 Sb. z. a n., drahotních přídavků, a to zvýšením částek v těchto bodech uvedených vesměs o sto procent. Ostatně platí ustanovení citovaného zákona, tudíž také, pokud se týče hrazení výdajů s vyplacením těchto drahotních přídavků spojených, a zvyšují se tímto ustanovením stejným způsobem i požitky osob uvedených v bodech 3. a 4. § 1 a v § 2 zákona ze dne 29. října 1919, čís. 608 Sb. z. a n.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti ode dne 1. ledna 1921 a pozbude platnosti dnem 31. prosince 1921.

§ 3.

Ministru veřejných prací se ukládá, aby dohodna se s ministrem sociální péče, zákon tento provedl.

Vláda se zmocňuje, aby platnost zákona, tohoto pro Slovensko a Podkarpatskou Rus, stanovila nařízením zvláštním.

v Praze dne 15. června 1921.

Rud. Jaroš v. r.,
předseda.

Boh. Jakubka v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP