Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 823.

Zpráva

I. výboru technicko-dopravního
II. výboru rozpočtového
o usnesení poslanecké sněmovny ze dne 19. května 1921, kterým se doplňuje zákon ze dne. 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n.
o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace (tisk 754).

I.

Dvouleté trvání zákona o státní podpoře soustavné elektrisace vzdor velikému účeli a možnostem ohromného rozpětí blahodárné činnosti na zanedbaném poli techniky, nepřineslo - bohužel - očekávaných výsledků. Zákon vyhradil kapitálu veřejnému účast ve výši 60%. Zcela správně, poněvadž jedná se o novou soustavu v podnikání, které sice v účincích znamená velký prospěch účastníkům-konsumentům, ale v souhrnu účinkuje přece jenom pro blaho veřejné. Kapitálová účast veřejná rozumí se inklusive přínosu družstevních což znamená, že široké kruhy interessentů, vládnoucí značnými hodnotami, měly vzácnou příležitost, intensivní účasti v družstvech doplniti, co stát za známých poměrů finančních prozatím nemohl.

Nedělo se to, a po ztrátě dvou roků pro technické vzpružení širého venkova přichází usnesení poslanecké sněmovny, jímž podíl 60% pro účast kapitálu veřejného redukuje se po návrhu vlády na 25%. § 1 ovšem předpisuje podnikům, které chtějí se súčastniti výhod zákona, statutární záruku 1/3 účasti na správě pro stát a ostatní veřejné činitele, takže veřejná kontrola provozu a hospodářství oněch podniků zaručena je. Poněvadž pak v témž paragrafu předloha činí opatření, aby - rovněž stanovami - podniky takové zajistily přesun kapitálové účasti na původně stanovených 60% účasti veřejné, je tu jistota, že aspoň v dohledné budoucnosti provoz veřejné povahy bude také převážně veřejně spravován.

Technicko dopravní výbor senátu činí proto plenu senátu návrh, aby usnesení poslanecké sněmovny ze dne 19. května 1921, doplňující zákon ze dne 22. července 1919 o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace schválil.

 

V Praze 15. června 1921.

A. Friedrich v. r,.,
předseda,

F. Šťastný v. r.,
zpravodaj.

II.

Výbor rozpočtový připojuje se k usnesení a zprávě výboru technicko-dopravního.

V Praze dne 23. června 1921.

Ferd. Jirásek v. r.,
předseda.

Dr. Karas v. r.,
zpravodaj.

Zákon

ze dne . . . . . . . . 1921,

jímž se doplňuje zákon ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

V zájmu urychleného provádění soustavné elektrisace může ministerstvo veřejných prací v případech zvláště odůvodněných v dohodě. S ministerstvem financi a po slyšení státní elektrárenské rady anebo výboru jí zmocněného výjimečně povoliti, aby úhrnná účast činitelů uvedených v § 2 zák. ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., byla snížena až na 25% základního kapitálu elektrického podniku. Ve stanovách podniku budiž těmto činitelům přiznáno právo, aby mohli nejdéle do 20 let převzíti tolik základního kapitálu, náležejícího soukromým činitelům, aby jejich kapitálová účast na podniku odpovídala předpokladům §§ 2 a 4 cit, zák. Stanovami podniku, buďtež určeny podmínky pro převzetí soukromého kapitálu a budiž zajištěna státu a ostatním veřejným činitelům (zemím, župám a korporacím místní samosprávy), pokud tito jsou na podniku zúčastněni, nejméně 1/3 členů představenstva.

Ministerstvu veřejných prací musí býti ve stanovách podniku, zřízeného dle odstavce prvého, vyhraženo právo dozírati, zda podnik slouží soustavné elektrisaci.

Podniky, zřízené dle odstavce prvého, mohou býti prohlášeny za všeužitečné a platí pro ně předpisy zákona ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., a vládních nařízení k jeho provádění vydaných.

§2.

Ministerstvo veřejných prací může v dohodě s ministerstvem financí a po slyšení státní elektrárenské rady aneb výboru jí zmocněného v případech přeměny elektrických podniků na podniky všeužitečné dle § 28 zákona ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., výjimečně svoliti, aby se tato přeměna provedla za podmínek předchozího paragrafu.

§ 3.

Ministerstvo veřejných prací může po slyšení vlastníků podniků a státní elektrárenské rady neb výboru jí zmocněného a v dohodě s ministerstvy spravedlnosti, financí, zemědělství a s ministerstvem pro průmysl, obchod a živnosti naříditi sloučení dvou nebo několika elektrických podniků v jeden, je-li toho k provádění soustavné elektrisace nevyhnutelně třeba a zvýší-li se tím celková hospodárnost podniků, o jichž sloučení jde. Nařízené sloučení elektrických podniků provedeno budiž vlastníky do jednoho roku ode dne, kdy doručeno bylo rozhodnutí ministerstva veř. prací o sloučení podniků.

Nevyhoví-li vlastníci podniků danému nařízení, může ministerstvo veř. prací sloučení podniků samo provésti vyvlastněním a odnětím koncesse. Pro vyvlastnění platí v tomto případě obdobně ustanovení § 13 zákona ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n. a následující § 4.

§ 4.

Vládním nařízením se předepíše, dle jakých zásad a na jakou dobu stanoveny budou směrnice pro zjištění výše odškodného za vyvlastnění elektrických podniků podle § 13 zák. ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., při přeměně elektrických podniků na všeužitečné dle § 28 cit. zákona, po případě dle § 2 tohoto zákona aneb při sloučení elektrických podniků dle § 3 tohoto zákona.

Daňové, jakož i jiné výhody, pokud se poskytnou podnikům pro jejich provoz, prostavbu závodních budov, pro obnovu starých a pořízení nových strojů a zařízení, neopravňují vlastníka podniku k dosažení příznivějšího ocenění při vyvlastňování dle odstavce prvého.

§ 5.

Ministerstvo financí může k návrhu ministerstva veřejných prací elektrickému podniku, prohlášenému za všeužitečný, podle § 4 zák. ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., nebo podle § 1 tohoto zákona, na jeho žádost ze závažných důvodů propůjčiti výhodu, že při sloučení jeho s jiným elektrickým podnikem neb při přeměně jeho právní formy aneb při převedení vlastnictví podniku na vlastníka jiného, pokud tento vyhovuje podmínkám, které platí pro prohlášení elektrického podniku za všeužitečný, povolí úlevy v placení převodních poplatků s přirážkami aneb tyto zcela neb částečně promine.

Jestliže ministerstvo financí nevyhoví v některém směru návrhu ministerstva veřejných prací, jest povinno ministerstvu tomuto sděliti důvody svého rozhodnutí. Ministerstvo veřejných prací předloží sděleni toto nejbližšímu sezení státní elektrárenské rady.

Totéž oprávnění přísluší samosprávným svazkům ohledně dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí.

§ 6.

Odstavec druhý § 23 zák. ze dne 22, července 1919, čís. 438 Sb. z. a. n. zní: "O odvoláních rozhoduje v nejvyšší stolici ministerstvo veř. prací, a to, pokud jde o výrok vodoprávní, v dohodě s ministerstvem zemědělství."

§ 7.

Ustanovení platná pro Slovensko podle zákona ze dne 22. července 1919, čís. 438 Sb. z. a n., jakož i podle vládních nařízení, jimiž se zákon tento provádí, mají platnost též pro Podkarpatskou Rus.

§ 8.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 9.

Provedení tohoto zákona ukládá se ministru veřejných prací v dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy