Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 838.

Návrh senátora Rudolfa Pánka a spol.,

na úpravu služebních poměrů vrchních dozorů vězňů v trestnicích

a věznicích soudů sborových.

Zákon

ze dne...........

o zařadění vrchních dozorců vězňů v trestnicích a věznicích soudů sborových do úřednických tříd hodnostních a platových.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vrchním dozorcům vězňů (podúředníkům) státních trestnic a věznic při soudech sborových, na něž se vztahuje zákon ze dne 25. ledna 1914, č. 15 a 16 ř. z. kteří vykazují dokončenou 15letou služební dobu strávenou ve vlastnosti dozorčích orgánů a kteří byli během této doby nejméně 5 let jako vrchní dozorci přiděleni kancelářské manipulační práci a kteří jsou nejméně uspokojivě kvalifikováni, přiznává se charakter veřejných úředníků státu Československého a zřaďují se do hodnostních tříd podle skupiny E.

§ 2.

Vrchní dozorci vězňů (podúředníci) pokud vyhovují podmínkám v § 1 uvedeným, zařadí se do požitků oné hodnostní třídy a onoho stupně služného, které odpovídají dosavadním jejich požitkům (služné a místní přídavek) vyplývajícím z propočtení celkové služební doby podle zákona ze dne 7. dubna 1920, č. 230 Sb. z. a n.

§ 3.

Těmto úředníkům náleží titul:

V XI. a X. hodnostní třídě inspektor a v IX. hodnostní třídě vrchní inspektor vězeňské stráže.

§ 4.

Vrchním dozorcům vězňů, kteří v důsledku tohoto zákona zařadí se do hodnostních tříd, promíjí se odborná zkouška; jinak bude jmenování vrchních dozorců vězňů podmíněno úspěšným složením odborné zkoušky, která se stanoví nařízením.

§ 5.

Vrchní dozorci vězňů, kteří nevyhovují podmínkám v § 1 uvedeným, zůstávají v hodnosti podúřednické potud, pokud. jim nevyhoví a pokud nesloží odbornou zkoušku v § 4 stanovenou.

§ 6.

Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministru spravedlnosti.

Po stránce formální návrh zákona přikázán iniciativnímu a po té sociálně-politickému výboru.

Odůvodnění.

Vídeňským ministerstvem spravedlnosti vydán byl svého času výnos (§ 68 jednacího řádu), kterým se místa t. zv. žalářníků zrušila a presidentům sborových soudů ponecháno na vůli pověřiti řízením věznic jednotlivce z řad manipulačního úřednictva.

Tím se stávalo a dosud stává, že vězeňskými úředníky jsou ustanovováni lidé služby této úplně neznalí, kdežto vrchní dozorci vězňů ke službě té náležitě vyškolení a kvalifikovaní jsou opomíjeni.

By1o by tudíž nejen aktem spravedlnosti, aby vrchní dozorci vězňů vzhledem k jejich těžké a zodpovědné službě měli nárok státi se za určitých předpokladů úředníky jako jest tomu v jiných resortech, nýbrž i v zájmu služebním bude,aby místa vězeňských úředníků obsazována by1a kvalifikovanými odborníky.

Zařadění těchto zaměstnanců do hodnostních tříd nenarazí ani po stránce praeiudicielní na obtíže, neboť v soudní službě úřednická skupina E již stává, do které jmenováni jsou podúředníci a úřední sluhové.

Dosavadní vězeňští úředníci, kteří nevyšli z řad bývalých t. zv. žalářníků, buďtež z věznic odvoláni a přiděleni k svému dřívějšímu povolání, t. j. k vedení kancelářských soudních oddělení, a místa takto uvolněná, obsaďtež se uvedenými, do hodnostních tříd převedenými vrchními dozorci.

Také ani finanční stránka nepadne tu na váhu, neboť zmíněných zřízenců jest celkem skrovný počet a také rozdíl mezi požitky podúředníků a úředníků posledních hodnostních tříd není značný a eventuelní vyšší ná- klad uhradí se snadno z běžného rozpočtu.

Praze dne 30. června 1921.

Rudolf Pánek,
dr Klouda, J. V. Klečák, Č.J. Lisý, V. Klofáč, dr Veselý, F. Šťastný, dr Krouský, J. Lažo,
A. Konečný, Krejčí.


Související odkazy