Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 855.

Interpelace

senátora Josefa Smrtky a druhů

na ministra školství a národní osvěty

ve příčině užívání názvu škola občanská.

Revoluční Národní shromáždění zavedlo zákonem ze dne 23. května 1919, č. 274 Sb. z. a n., místo do té doby užívaného po jmenování "škola měšťanská" název "škola občanská". Stalo se tak po bedlivé úvaze z jednomyslného návrhu kulturního výboru. Hlavními motivy bylo při tom, že školy ty mají býti zřizovány nejen pro mládež městskou a ve městech, ale i pro mládež ves nickou a na vsích v příhodných obvodech, že má se státi školou povinnou pro všecky občany naší republiky, a tedy školou občanskou. Stalo se tak v dorozumění s Ústřední radou učitelskou, zastupující všecky organisace učitelstva československého a se zástupci ministerstva školství a národní osvěty. Nemenším důvodem bylo, že demokratická republika nemůže oficielně užívati pro veřejné školy názvu, který vyšší stupeň národní školy označuje za školu měšťanskou, jakoby měšťan byl něco více než-li vesničan, a nemůže dopustiti, aby se tento přežilý zůstatek kastovnictví utvrzoval dokonce i v myslích mládeže tyto školy navštěvující.

Revoluční Národní shromáždění užívalo názvu škola občanská důsledně i ve všech dalších zákonech, kde o školách těch neb o jejich učitelstvu děla se zmínka.

V zákoně z 23. května 1919 byl název "škola měšťanská" vložen do závorky za nový název "škola občanská" a to toliko v záhlaví těchto zákonů, aby zjevno bylo, které posavadní školy a kategorie učitelstva jsou tím míněny; v pozdějších zákonech, zejména v zákoně, kterým se kladou základy nové správy školské a který tudíž dlužno pokládati za směrodatný pro administrativu školskou (zákon ze dne 9. dubna 1920, č. 292 Sb. z. a n.,) užívá se již jen výhradně názvu "škola občanská". Také nově zvolené Národní shromáždění užívá ve svých návrzích a interpelacích tohoto názvu.

Nový název se vžil, užívají ho správně podle citovaných zákonů zemské i okresní rady školní, zvyklo mu již i interesované občanstvo, některé nové učebnice jsou názvem tím správně označeny i mnohé nově zřízené školy občanské nesou tento název, na svých budovách. Nyní však pozorujeme, že do této praxe vnáší samo ministerstvo školství nové zmatky.

S nevolí shledáváme, že ministerstvo školství a národní osvěty, které povoláno jest, aby zákony Národním shromážděním schválené a školství se týkající provádělo, a při jich plnění příkladem předcházelo, užívá v novějších úředních výnosech a publikacích soustavně názvu "škola měšťanská", místo náležitého názvu "škola občanská" (viz "Věstník ministerstva školství a národní osvěty"). Měli jsme příležitost na své oči viděti, že rukou ministerského referenta školství byl v úředních spisech ministerstva škrtán název škola občanská a zaměněn názvem škola měšťanská.

Jednání takové musíme pokládati za přímou renitenci proti usnesením Národního shromáždění, kterou trpěti nebudeme, již se zřetelem k tomu, že nedopustíme, aby v republice se činil oficielními názvy rozdíl mezi dětmi a občany, který by jedny označoval za cennější nebo vyšší druhých. Proto se tážeme: Co hodlá pan ministr školství a národní osvěty zaříditi, aby tento nešvar byl odstraněn a zadost učiněno bylo vůli Národního shromáždění, projevené přijatými zákony: aby v úředních publikacích, aktech a výnosech ministerstva školství a jemu podřízených úřadů bylo řádně užíváno názvu škola občanská místo škola měšťanská, a to i pokud se týče pojmenování těchto škol, jakož i učitelstva na těchto školách působícího.

V Praze, dne 30. června 1921.

Josef Smrtka,

F. Hybš, Frant. Jan Kroiher, Fr. Pánek, Em. Hrubý, Š. Roháček, Otm. Hrejsa, J. Thoř, Jan Kotrba, dr. Jar. Vlček, Emanuel B. Trčka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP