Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 872.

Odpověď

vlády

na interpelaci sen. Lukeše a soudruhů

o rektifikaci hranic v Horním Slezsku (tisk č. 686).

Hranice československého státu v Horním Slezsku, jak byly vymezeny článkem 83 mírové smlouvy Versailleské, neuspokojují ani s hlediska historického ani se stanoviska ethnografického, protože se nepodařilo československé delegaci na mírové konferenci proniknouti se všemi návrhy v tomto směru činěnými; hranice tyto potřebuji skutečně oprav i s hlediska celního a strategického.

Nutno však míti na zřeteli, že hraniční čára v Horním Slezsku jest z větší své části stanovena článkem 83 smlouvy Versailleské jen zcela všeobecně a neurčitě; definitivní hraniční čára mohla býti vytčena dosud pouze pro Hlučínsko a sice mezi Bohumínem a Stibořicemi. V tomto směru nutno konstatovati, že naděje na takovou úpravu hranic, že by se stala řeka Odra hranicí na východě Hlučínska, nemají velkých vyhlídek na uskutečnění; definitivní hranice, vytýčená v minulém roce mezinárodní rozhraničovací komisí pro Hlučínsko, probíhá asi 21/2 km na západ od řeky Odry.

O další hranici, resp. o připojení tak zv. Hlubčicka, t. j. území zahrnujícího asi 16 moravských obcí, rozložených mezi Opavou a Krnovem, bude teprve rozhodnuto v souvislosti s rozhodnutím o osudu Horního Slezska.

Československá vláda neopomene využíti vhodné příležitosti, by uplatnila nároky na opravu hranic v Horním Slezsku volba vhodného okamžiku a prostředků musí býti však ponechána na dobu pozdější. I po rozhodnutí o Horním Slezsku a v souvislosti s tím i o Hlubčicku bude, jak doufáme, možno provésti nutné korrektury hranic vzájemnou dohodou se súčastněným sousedním státem.

V Praze, dne 30. června 1921.

Černý v. r.,

předseda vlády.

Dr. Eduard Beneš v. r.

ministr zahraničních věcí.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP