Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
Tisk 912.
Interpelace
senátora Em. Hrubého a spol.
na pana ministerského předsedu
ve příčině boykotu českých živnostníků a továrních dělníků v národnostně smíšeném území v Čechách.
V poslední době množí se v německém tisku a na veřejných schůzích projevy hlásající boykot českého živlu v území smíšeném. Pranýřováni jsou německým tiskem ti čeští lidé, kteří hlásí se k národu českému při jakékoliv příležitosti, a jsou-li tito čeští občané živnostníky a řemeslníky, připojuje německý tisk ke správám o nich průhlednou výzvu k německému obyvatelstvu, aby u těchto českých lidí nekupovali a pod. Takovou propagandu provádějí i německé turistické a sportovní organisace, které veřejně vyzývají k boykotu českých nájemců hotelových v Krkonoších. Typickým příkladem takovéhoto štvaní jsou zprávy časopisu "Trautenauer Tagblatt" vycházejícího v Trutnově, ve kterémžto časopise po slavnostech sokolských v Trutnově uveřejněn byl seznam českých, majitelů domů, kteří u příležitosti zmíněné slavnosti ozdobili své domy prapory v barvách zemských nebo státních. Ku konci této zprávy byla výzva, aby Němci jména ta si dobře zapamatovali. Zprávy podobného druhu přináší i "Reichenberger Zeitung", "Gablonzer Tagblatt" atd. Na schůzích německého nacionálního dělnictva ozývá se volání, aby české dělnictvo ve smíšeném území bylo propouštěno a nahrazeno dělnictvem německým.
V Roketnici n./Jizerou vypovězena byla vdova Češka z práce proto, poněvadž přihlásila se při sčítání lidu k národnosti české. Zmíněná pracovala v továrně Schierově. Případy takové se množí a pod záminkou nedostatku práce čeští dělníci jsou z práce propouštěni.
Táží se proto podepsaní pana ministerského předsedy, zda-li jsou mu tyto zjevy známy a zda-li je ochoten proti hlasatelům boykotu zakročiti tak, jak jeví se toho potřeba.
V Praze, dne 2. srpna 1921.
Em. Hrubý,
V. Sehnal, K. Sáblík, Václ. Donát, Jos. Smrtka, Ružiak, Frant. Jan Kroiher, F. Pánek, Otm. Hrejsa, J. Hucl, Ján Duchaj.