Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 923.

Interpelace

senátora MUDra Ondřeje Přikryla a soudruhů

na pana ministra veřejných prací

v záležitosti regulace mlýnské strouhy v Prostějově.

Městem Prostějovem, které čítá 35.000 obyvatelů, protéká pouze mlýnská strouha, která v suchých letech nemá dostatečné vody, aby kanálové odpadky do ní ústící bezvadně mohla odváděti. Tím zaviněn jest nepříznivý stav zdravotní, který se stal za rakouských dob příslovečným. Břišní tyf, dysenterie a hlavně tuberkulosa byly v Prostějově epidemickými. Zavedením zdravé pitné vody docílilo se značného zlepšení ve zdravotnictví, avšak nedostatek racionelní kanalisace brání dalšímu pokroku, ano ohrožuje i docílené zlepšení. A kanalisaci nelze v Prostějově provésti bez regulace mlýnské strouhy. Regulace tato jest pro hygienu města stěžejním bodem a mimo to nutnou v důsledku stavby údolní přehrady u Plumlova, která jest retenční a pro provedenou dosud regulaci Valové nezbytnou.

Dosud byla mlýnská strouha napájena ze dvou rybníků pod Plumlovem, po dostavbě údolní přehrady budou jí odváděny i vody nadržené a proto v zájmu přehrady samé jest potřebno, aby její hlavní odtok, mlýnská strouha, byl jí přizpůsoben a upraven.

Nutnost regulace mlýnské strouhy uznal již r. 1904 zemský výbor moravský a dal vypracovati zemským zemědělským úřadem příslušný projekt. Náklad jeho byl tehdy rozpočten na 244.000 K, K uskutečnění jeho nedošlo tehdy pro překážky vodoprávní. Ty byly stavbou údolní přehrady odstraněny a údolní přehrada sama žádá urychlení regulace strouhy.

Urychlení to žádá také kanalisační projekt, který byl městskou radou již r. 1914 vypracován a který se nyní přizpůsobuje stavbě údolní přehrady. Při anketě odborníků v únoru 1921 se ukázalo, že nutno strouhové řečiště jak v zájmu kanalisace, tak v zájmu správného odtoku vod údolní přehrady značně prohloubiti. Tím, i zdražením všech materialií i prací dojde ke mnohonásobně zvýšeným nákladům regulace, které město nedovede hraditi a při nichž jest odkázáno na pomoc státu tak, jak byla na ni odkázána mnohá města v Čechách a na Slovensku.

Ježto se stanoviska zdravotního nesnese regulace mlýnské strouhy žádného dalšího odkladu, jest ministerstvo zdravotnictví na ní vysoce interessováno. Ministerstvo veřejných prací uznalá již oprávněnost úpravy strouhy a zařadilo do rozpočtu na rok 1921 obnos 500.000 Kč. Současně zařídilo informační komisi na místě a docílilo, že moravský zemský výbor provedl svými inženýry zjištění nutné hloubky dna řečiště strouhy a vedení do Valové, takže lze čekati, že část dolního toku strouhy bude v r. 1921 regulována. Tím arciť nastává potřeba, postarati se o práce další a jich úhradu. Proto dotazují se podepsaní, je-li pan ministr veřejných prací v dohodě s panem ministrem zdravotnictví ochoten zaříditi, aby o další regulaci strouhy v Prostějově i v r. 1922 bylo postaráno a příslušný náklad na r. 1922 do rozpočtu státního byl zařazen.

V Praze, dne 2. srpna 1921.

MUDr. Ondřej Přikryl,

Mat. Dúla, dr Fáček, Sokol, dr Stránský, dr Franta, dr Herben, dr Mareš, Jos. Žďárský, dr Jar. Brabec, Alois Jirásek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP