Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 936.

Návrh

senátora Otm. Hrejsy a soudruhů

na vyzvání vlády, aby zřídila komisi pro reformu státní správy a provedla revisi pensionování státních zaměstnanců.

1. Není třeba dokazovati, že státní pokladna laboruje s velikými obtížemi. Vedle jiných příčin není poslední nadbytečný počet úředníků v některých oborech státní správy. Nebude možno sjednávati rovnováhu ve státním rozpočtu stálým zaváděním nových daní, neboť nosnost daňová obyvatelstva našeho státu by toho nesnesla, ale jest nejvyšší čas, aby provedeny byly úspory všude tam, kde jest to možno, by rovnováha v rozpočtu stále porušována nebyla. K tomu účelu navrhujeme, aby byla zřízena ze zástupců senátu, poslanecké sněmovny a vlády komise, která by v době co možná krátké prozkoumala počet, výkonnost a potřebu úřednictva v jednotlivých oborech státní správy a ve stanovené lhůtě asi jednoho roku podala příslušné návrhy na potřebné reformy ve státní správě vůbec, zvláště pak pokud se týká zjednání úspor pro státní pokladnu.

2. Jest známo, že mnozí úředníci po převratu dali se pensionovat a vstoupili do soukromých služeb. Již z té skutečnosti, že tito úřednici konají dále službu u soukromých zaměstnavatelů po většině namáhavější, než ve státní službě, jest zřejmo, že jejich pensionování nestalo se po právu, ježto paragraf 79 služební pragmatiky (zákon z 25. ledna 1914, cís. ř. z. 15) stanoví, že státní úředník má nárok na přeložení na trvalý odpočinek, je-li ke službě nezpůsobilý a je-li opětné dosažení služební způsobilosti vyloučeno. Takovýmto neoprávněným pensionováním trpí stát škodu ve dvojím směru, jednak že se zbavuje schopných úřednických sil, kterých v této přechodně době je nedostatek, jednak je finančně poškozován placením odpočinkových platů.

Jest proto nutno zavésti pořádek i v tomto oboru státní správy. Za tím účelem budiž vyšetřen v každém resortu státní správy počet úředníků po převratu pensionovaných a jich nynější zaměstnání. Ti z nich, kteří jsou v soukromých službách, buďtež vyzváni k opětnému nastoupení státní služby a v případě nevyhovění, budiž jejich pensionování zrušeno. Postup tento jest jistě spravedlivý, ježto dotyční úředníci dosáhli pensionování předstíráním nemoci, která je činí ke službě nezpůsobilými. Za účelem zamezení neoprávněného pensionování státních zaměstnanců pro budoucnost budiž úředním lékařům přísně nařízeno, aby se při podávání svých dobrozdání přesně řídili ustanovením paragrafu 81 cit. zák., podle kterého mají se vysloviti o příčině, stupni a předvídatelné době služební nezpůsobilosti.

Aby úředníkům po delší služební době ze státní služby vystupujícím dostalo se jakéhosi odškodnění, doporučovalo by se doplniti služební pragmatiku ustanovením, stanovícím výši odbytného podle počtu služebních let (akutní, zejména u ženských sil, které provdáním dosud ve všech případech dosáhly pensionování, čímž se finance státní značně zatěžují).

Návrh tento budiž přikázán výboru iniciativnímu a po té výboru sociálně-politickému.

V Praze, dne 4. srpna 1921.

Otm. Hrejsa,

K. Sáblík, Jan Kotrba, Ružiak, Duchaj, Lukeš, Em. Hrubý, Fr. Pánek, J. Hucl, dr Horáček, J. Thoř.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP