Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

Tisk 950.

Usnesení poslanecké sněmovny

o návrhu poslanců R. Tayerle, F. Geršla, Rob. Kleina a soudr. (tisk 1258)

na změnu § 6 zákona ze dne 7. ledna 1920, čís. 31 Sb. z. a n., kterým nově upraveny válečné přirážky k poplatkům a změněna některá ustanovení o poplatcích,

dále o návrhu poslanců Patzela, Knirsche a druhů (tisk 1594)

na změnu zákona ze dne 7. ledna 1920, čís. 31 Sb. z. a n. o poplatkové povinnosti a o petici č. pet. 922 (tisk 2534).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila v 83. schůzi dne 5. srpna 1921 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne.......... 1921

o poplatku ze služebních smluv.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Za udělení (propůjčení, jmenování, zmocnění, volení a pod.) úřadů (církevních, obročí, funkcí) a přijetí do stálých neb opětovných služeb platí se roční paušál 1/2% ze všech požitků (peněžitých i nepeněžitých), spojených s takovými úřady a službami beze zření na to, kdy se udělení to stalo a jaké změny na požitcích byly provedeny.

Stalo-li se udělení úřadu nebo přijetí do služby v cizině, podléhá poplatku, týká-li se úřadu nebo služby na území republiky Československé.

§ 2.

Služby dělníků, čeledi a živnostenských pomocných pracovníků nepodléhají tomuto paušálu. K živnostenským pomocným pracovníkům se nepočítají osoby, které pro vyšší služebné výkony jsou ustanoveny obyčejně s ročním nebo měsíčním služným jako: úředníci, dílovedoucí, mistři, mechanikové, faktoři, účetní, pokladníci, výpravčí, kresliči, chemikové a pod.

§ 3.

Stvrzení požitků uvedených v §u 1 je prosto poplatku kvitančního.

§ 4.

Platební povinnost stíhá obě smluvní strany, každou do polovice; zaměstnavatel ručí za celý paušál, jest však oprávněn částky připadající na zaměstnaného při výplatě požitků si sraziti.

Poplatek odvádějí přímo bez vyměření zaměstnavatelé, pokud se týče fondy, na jejichž účet požitky ty jdou, ve zpětných lhůtách, ustanovených nařízením. Základem poplatným jest úhrnný obnos poplatných požitků, vyplacených v příslušné lhůtě.

Roční obnos těchto požitků budiž v bilancích zvlášť účtován. Nařízení určí i způsob, jakým se má poplatek zapraviti.

Nemá-li zaměstnavatel (fond) bydliště nebo pobytu (sídla) v tuzemsku, platí paušál zaměstnaný.

§ 5.

Osvobození od tax a poplatků, stanovené ve čl. V. zákona ze dne 17. prosince 1919, čís. 2. Sb. z. a n. r. 1920 (platné podle §u 2 zákona ze dne 15. dubna 1920, čís. 269 Sb. z. a n., i na Slovensku a v Podkarpatské Rusi) rovněž i jiná specielní osvobození od poplatků služebních zůstávají i nadále v platnosti.

§ 6.

Jiné služební smlouvy, než které spadají pod ustanovení §u 1, podléhají poplatku jen tehdy, byla-li o nich sepsána právní listina, a to:

a) jako smlouvy kupní, je-li pracovník podle smlouvy povinen dodati i látku;

b) podle stupnice II. podle výše umluvené mzdy. Záleží-li mzda v opětovných dávkách, vypočítá se poplatný základ podle poplatkových ustanovení, platných pro takovéto dávky; je-li smluvena mzda podle počtu kusů nebo podle rozměru a pod., je poplatným základem cena celé smluvené práce.

Smlouvy o přijetí učně do učení jen za vyučenou a za stravu nepodléhají poplatku.

Komunity, které pro úřad představeného nebo pro jiné funkce nemají zvláštních služebních příjmů, odvádějí 1/2% ročně z čistých ročních příjmů komunity ve zpětných lhůtách, stanovených nařízením, a to od volby, následující bezprostředně po začátku působnosti tohoto zákona; až do té doby platí se posavadní poplatek.

§ 7.

Nebyl-li poplatek zapraven včas nebo správným obnosem, nastává povinnost platiti úroky z prodlení z částky včas neodvedené. Mimo to může býti předepsáno zvýšení až do výše dvojnásobného poplatku a při úmyslném zkrácení poplatku až do výše pateronásobného poplatku, který stádu ušel nebo byl by unikl. Tento násobek platí i pro trestní řízení důchodkové, bylo-li zavedeno.

§ 8.

Platební rozkazy na zkrácený poplatek a na pokuty podle předchozích paragrafů vydávají okresní finanční ředitelství, pokud se týče poplatkové úřady, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi finanční ředitelství. O rekursech rozhoduje v jediné a poslední stolici zemské finanční ředitelství, ve Slezsku finanční ředitelství, na Slovensku generální finanční ředitelství a na Podkarpatské Rusi finanční referát zemské politické správy (finanční zemská správa).

Žádosti za vrácení poplatku omylem přeplaceného podati lze do tří let u úřadů příslušných ku předpisu zkráceného poplatku a pokut.

§ 9.

Pro lhůty rekursní, rekursní řízení a promlčení platí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se zeměmi k nám administrativně přivtělenými táž ustanovení jako pro jiné poplatky, na Slovensku a Podkarpatské Rusi ustanovení zákona z 29. ledna 1920, č. 70 Sb. z. a n. k §u 21 a 45 zákona z 11. prosince 1919, čís. 658 Sb. z. a n.

§ 10.

Saz. pol. 86/40 zákona z 13. prosince 1862, č. 89 ř. z. a saz. pol. 87 uh. popl. zákona se ruší, rovněž § 11 uh. zákona čl. XXVI. z r. 1881. Dále vylučují se služební smlouvy z působnosti ustanovení §u 6 lit. a) zákona ze 7. ledna 1920, č. 31 Sb. z. a n., a § 6 lit. a vládního nařízení z 24. června 1920, č. 403 Sb. z. a. n. Ostatních ustanovení poplatkových, pokud tomuto zákonu neodporují, dlužno užíti obdobně i pro poplatky podle tohoto zákona.

§ 11.

Byl-li z poměrů služebních, poplatných dle tohoto zákona, zapraven služební poplatek dle stupnice zvýšené v §u 1 lit. b) zákona ze dne 7. ledna 1920, čís. 31 Sb. z. a n. (na Slovensku a Podkarpatské Rusi ve spojení s vládním nařízením ze dne 24. června 1920, čís. 403 Sb. z. a n.) vypočítá se do paušálu, stanoveného v §u 1 tohoto zákona, částka převyšující obnos, jaký by dle paušálu toho připadl na dobu trvání dotyčného služebního poměru za účinnosti zákona ze dne 7. ledna 1920, č. 31 Sb. z. a n.

Na tento obnos paušálový omezuje se povinnost platební dle zákona ze dne 7. ledna 1920, č. 31 Sb. z. a n. v těch případech, ve kterých poplatek dle zákona toho dosud nebyl vyměřen, nebo byl sice vyměřen, ale nikoliv zaplacen. Stalo-li se tak zanedbáním ohlašovací nebo platební povinnosti, platí se úroky z prodlení od splatnosti vyměřeného poplatku, pokud se týče jiného zanedbání povinnosti platební neb ohlašovací.

Nárok na včítání dlužno uplatniti do jednoho roku od počátku účinnosti tohoto zákona. Doplatek dle druhého odstavce tohoto paragrafu jest splatným do 4 měsíců od počátku účinnosti tohoto zákona

§ 12.

Účinnost tohoto zákona počíná prvním dnem měsíce následujícího po vyhlášení; provedením jeho pověřuje se ministr financí.

Tomášek v. r.,
předseda.

Dr. Říha v. r.,
sněm. tajemník.

Bradáč v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP