Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

 

I. volební období.

3. zasedání.

 

Tisk 988.

 

Interpelace

 

senátora MUDra Ondřeje Přikryla a soudruhů

na pana ministra zdravotnictví

v záležitosti požadavků subalterních lékařů všeobecné nemocnice v Praze.

 

Subalterní lékaři všeobecné nemocnice v Praze podali profesorskému sboru lékař­ské fakulty university Karlovy memorandum o svém postavení, svých existenčních poměrech a položili v zájmu svém i v zá­jmu zdravotnictví i lékařské vědy řadu požadavků.

 

V memorandu správně se vytýká, že poválečná hospodářská krise nejtíže postihla nehonorované asistenty, externí lé­kaře, operační elévy a demonstrátory ze stavu lékařského. Neplaceným lékařům z ústavů lékařských nepodařilo se přes mnohé úsilí pohnouti vládu, aby byli za svoji vysoce kvalifikovanou a eminentně sociální péči odškodnění a vytrhnuti z krise hospodářské. V době, kdy se i nezaměstnanost honoruje, je to pro muže, kteří ab­solvovali 14tileté studium a 18 lékařských rigoros, obrovskou křivdou. Křivda je tím větší, že tyto lékařské síly jsou nepostra­datelnými, k řešení zdravotních úkolů i po­kroku vědy nutnými a že jejich služba jest těžká. Vždyť služba externího lékaře, operačního eléva, demonstrátora a asistenta jest namnoze právě tak těžká a zodpo­vědná jako služba lékaře sekundárního, který je za ni honorován. Lékaři tito ko­nají na mnohých klinikách denní i noční službu, na interních odděleních provádějí z větší části sami mikroskopické a chemické práce laboratorní, vedou chorobopisy, na chirurgických klinikách narkotisují a assistují při operacích, dále účastní se prací ambulantních a mnozí z nich (demonstrátoří a jiní) jsou povinni také věno­vati se didaktickým účelům při praktických cvičeních mediků. Bez jejich součinnosti nemohli by se asistenti věnovati pracím vědeckým, ambulantní léčení by nemohlo býti odbýváno.

 

Požadavky subalterních lékařů jsou:

 

1. Externisté: Za externisty buďtež připuštěni jen lékaři veškerého lékařství, svobodní či ženatí, příslušníci RČS, kteří si činí nárok na další lékařské vzdělání. Jsou dva druhy externistů:

 

I. placení (s titulem operačních elévů) na klinikách, kde se podnes tohoto titulu užívá,

 

II. neplacení.

 

Ad I. Počet placených externistů (ope­račních elévů) je systemisován na jedno­tlivých klinikách podle dobrého zdání před­nostů klinik. Placeným externistou může se státi každý MUDr., promovaný na ně­které universitě RČS, příslušník RČS, svo­bodný či ženatý. Ale po tu dobu nesmí požívati jiného státního platu nebo pod­pory.

 

Plat placených externistů:

 

1. Požitky: a) Strava I. tř. na celý den, nebo stravné, kde jest nemožno stravy podávati, b) byt, nebo kde nelze bytu dáti in natura, bytné přiměřené časovým i míst­ním poměrům, c) plat odpovídající vždy 75% úhrnného platu sekundářova.

 

2. Výhody: a) Zařazení do odpovídající hodnostní třídy státních zaměstnanců, neb alespoň výhod jejich (sleva na drahách a j.); b) započtení doby, pokud byl lékař externistou, do státní služby; c) v případě onemocnění bezplatné ošetření po dobu nemoci. (Nemoc trvající déle 1 měsíce, nezapočte se do doby placeného externátu.)

 

Povinnosti externistů: Placení externisté obstarávají všechny lékařské služby, přidě­lené jim přednostou kliniky a zastupují asistenty a sekundáře, pobírajíce rozdíl mezi svým platem a platem zastupovaných.

 

Přijetí placeného externisty obsazuje se konkursem na 2 roky.

 

Ad II: Neplaceným externistou může se státi každý lékař, jenž byl promován na některé universitě RČS, nebo v zemích, kde se zachovává reciprocita, ať svobodný, ať ženatý. Jsou přijímáni k lékařským službám ředitelem ústavu, po vyrozumění přednosty kliniky (oddělení neb ústavu).

 

Výhody placených externistů buďtež plat­nými i pro neplacené externisty, kteří kro­mě toho mají nárok na stravu I. tř. za cenu režijní.

 

2. Nehonorovaní asistenti buďtež ve všem postaveni na roveň asisten­tům honorovaným. Nehonorovaným asistentem smí na příště býti jen a) soukro­mý docent neb mimořádný profesor, b) assistent honorovaný, zaměstnaný dočasně mimo své působiště.

 

3. Demonstrátoři: ve všech přípa­dech, kde místa demonstrátorů jsou obsa­zována lékaři, jsou v platu i ve výhodách postaveni na roveň placeným externistům. Obsazování míst demonstrátorských se děje jako posud. Dřívější placený externát ne­vylučuje, že později lze se státi demon­strátorem.

 

Podepsaní uznávají za spravedlivo, aby hlas subalterních lékařů, kteří jsou důležitou složkou veřejného zdravotnictví a lékařské vědy, a domáhají se, aby požadavky jejich byly co nejrychleji projedná­ny a příznivě posuzovány. Ježto Vy, pane ministře zdravotnictví, máte eminentní zá­jem, aby subalterní lékaři zůstali ochot­nými a pevnými pilíři zdravotnictví i lékařské vědy, tážeme se Vás, jsou-li Vám shora uvedené požadavky subalterních lékařů známy, jste-li ochoten vyžádati si o nich co nejrychleji posudek profesor­ského sboru lékařské fakulty university Karlovy a zaříditi, aby jim v nejširší míře bylo vyhověno.

 

V Praze, dne 10. srpna 1921.

 

MUDr Ondřej Přikryl,

 

Jos. Žďárský, dr V. Fáček, dr Jar. Brabec, dr Franta, Otm. Hrejsa, dr Stránský, Al. Jirásek, K. St. Sokol, Mat. Dula, dr Herben.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP