Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

3. zasedání.

Tisk 1077.

Odpověď

ministra financí, ministra zemědělství a správce ministerstva pro

zásobování lidu

na interpelaci senátora Juraje Babky a soudr.

ve věci včelařství a vydáni zákona vztahujícího se na včelařství

[č. tisku 649].

Výsady, dané včelařům patentem Marie Terezie ze dne 30. srpna 1776 nebyly zrušeny vládou čsl. republiky. Odstavec 2. tohoto patentu, týkající se zproštění poplatků a daní, byl zrušen jíž zákonem z r. 1896, takže jmenovaná výsada není zrušena teprve nynějším zákonem z 11. prosince 1919. č. 658 Sb. z. a n. o všeobecné daní z převodu statků. Také včelaří samí jako jednotná korporace - soudě dle výzvy v Ústředním orgánu včelařském z 15.J7. 1920: "jako každý jiný řádný občan republiky, tak včelař zvláště nebude se vymykati placení daně v uvážení, že jí platí svému státu, čili také sobě - neodporují zajisté placení daně, ale brání se spíše, jak z některých stížností známo, proti nepřiměřené výší daně, která byla vyměřena následkem vyššího odhadu včelstev, ale nutno spravedlivě doznati, že se tak stalo namnoze vírou včelařů samých, kteří nabízeli k prodeji včelstva za ceny převyšující mnohonásobně instrukcemi daný základ. Tak žádány ceny, které převyšovaly i 600 Kč.

O národohospodářském významu včelařství není pochyb. Ale i ostatní odvětví zemědělské a průmyslové výroby jsou neméně důležitá a přece stát od nich požaduje daní; proto jest spravedlivo - včelaři požívají stejné ochrany státní - aby nevymyká-li se placení daně, jehož kdysi byli zbaveni z příčin, že bylo nutno umožniti a usnadniti, aby se včelařství rozšířilo, když, jak zřejmo, tehdy pouhým poučováním o významu včelařství akce se nedařila nebo aspoň jen velice zvolna se vžívala. Jsou dnes včelaři, kteří včelaří i se sty včelstev, a z větší položky příjmové snesou tedy zajisté zdánlivě vyšší výdaj daňový, jako zase drobní včelaři by usnesli výdaj skoro haléřový. Tyto drobné včelaře chrání však i zákon z 11. prosince 1919, jelikož prodej včelařských výrobků se strany včelařů, kteří neprovozují výdělečné činností (osoby ve služebním poměru jsoucí, jako učitelé, soukromníci atd.), tedy ve smyslu zákona "nepodnikatelé", nepodléhají dle § 4, odst. 11 daní, když cena odprodejů nepřevyšuje 500 Kč a také výrobky spotřebované v domácnosti těchto "nepodnikatelů" jsou daně prosty. Zákon jistě velice liberálně respektoval drobné včelařstvo, takže požadavek zrušení zdanění včelařstva byl by nespravedlivým, jako zase naopak jest spravedlivo, aby včelařství bylo chráněno, což vláda má pečlivě na mysli právě pří sdělávání obchodních smluv se státy, jichž dovozy medu a vosku mohly by poškozovati zájmy československého včelařstva.

Potřeba podzimního přikrmení nouzového je jistě v každém roce s různou krajovou snůškou medovou zdůvodněna a je nutno, aby se přikrmení stalo včas, a také není závady, proč by příděl cukru neměl se státi tak včasně, aby se přikrmení mohlo státi již koncem srpna nebo v půli září. Ovšem zde vínu nesou včelaři spolu, neboť loňského roku, kdy příděl se stal nejpozději, přijímány byly přihlášky včelařů v krajinských spolcích nejdéle do 15. července, pak teprve byly zasílány zemským ústředím, těmito Svazu, aby konečně byly odevzdány cukerní komisi a touto generálnímu rozdělovateli cukru, který pak cukr přikazoval vždy ihned k rozesílání.

Příděl proveden ve schůzi jednatelského sboru cukerní komise dne 20. srpna. Než Svaz zaslal seznam (z 3./9. 1920) uplynulo celých 14 dní.

Kdyby byl měl Svaz přichystány seznamy a okamžitě je vypravil, mohli včelaři míti cukr o celých 14 dní dříve, a to by bylo ji loni ještě včas, aby byly včely na zimu řádně opatřeny. To vše jsou jen technické manipulace, které možno překonati, ale jichž vinu nenese vláda.

Cena cukru, která jedině v druhé dodatečné zimní dávce byla vyšší, je dnes už od dubna upravena ne cenu cukru konsumního, čímž jest přání interpelace vyhověno.

Požadavku, aby byl zakázán název "umělý med` nebo "medové máslo" nebude vláda klásti překážky, tím méně, když pro Slovensko dle prováděcího nařízení uher. min. orby č. 38.286/18J6 k zákonu XLVI. 1895 o zákazu porušování polnohospodářských plodin a výrobků možno dle záhlaví 1 (§ 8 bodu 4 prodávati s jakýmkoli přívlastkem nebo bez něho pod názvem "med" Jen včelami vyrobený a pod tímto jménem známý. Dle výnosu uher, min. orby č. 61.269 z r. 1916 je slovo "umělý med", "medolín" zakázáno užívati. Setrvá-li se i dále při výrobě zpracování cukru inversí, nestává příčiny, proč by tato náhražka neměla obdržeti jiný přiléhavější název než "umělý med".

Proti dovozu medu z ciziny učiní vláda rozhodně opatření, jelikož se dováží k nám med horší jakostí, jímž jsou snižovány ceny domácího medu výborné jakostí.

Žádostí za přidělení lacinějšího tabáku pro včelaře není možno vyhověti, poněvadž

vysoké ceny surovin, jakož i vysoké výrobní náklady naprosto nepřipouštějí snížení nynější ceny kuřlavého tabáku.

Ostatně není to možno i z toho důvodu, že ceny monopolních výrobků musí pro

všechny spotřebitele býti stanovený stejně a že by nebyla možná žádná záruka, že

tabák za nižší ceny pro včelaře určený skutečně také jen od včelařů k účelům

včelařským bude upotřeben.

V Praze, dne 6. září 1921.

 

Dr. Gruber v. r.
v z. ministra financí.

Dr. Brdlík v. r.
ministr zemědělství.

Dr. Lad. Procházka v. r.
správce ministerstva pro zásobování lidu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP