Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1921.

1. volební období.

3. zasedání.

 

Tisk 1080.

Odpověď

ministra veřejných prací

na Interpolaci senátora Č. J. Lysého a soudruhů o výhradě uhlí a dolu "Gott mit uns" (č. tisku 798).

Ve smlouvě uzavřené dne 4. února 1981 mezi vládami republiky Československé a Německé o vzájemných dodávkách uhelných jest v po ledním odstavci II. článku o dodávání uhlí z dolu "Gott mit uns" ustanovení jež v doslovném textu zní takto: "Z české strany se klade váha na to, aby nadále mohla se súčastniti na dodávkách uhlí z Horního Slezska dle jejího podílu na celkové těžbě s Horního Slezska také jáma "Gott mit uns". To se ze strany německé přijímá. Nebudou-li čeští spotřebitelé jakostí uhlí dolu "Gott mit uns" spokojeni, vymýtí se uhlí tohoto druhu z německých dodávek, aniž by se však tím celé kontingentované
množství snížilo."

Jak jest z uvedeného zřejmo byl tento odstavec do smlouvy vložen všemi nutnými výhradami k ochraně konsumentů nutnými. Dodávka z tohoto dolu byla do smlouvy pojata jedině proto, že česká firma podnik "Gott mit uns" zastupující o to výslovně požádala s poukazem na to, že jest to jediný případ, kdy německé doly používají k dodávkám k nám českého komisionáře a že se důl zavázal, že dodá své o povinné kvantum uhlí za každých okolností.

Jakost tohoto uhlí neliší se mnoho od kvality jiných značek z dolů Horno-Slezských ku př. Plesských.

Také nestěžovala si žádná firma, která si toto uhlí objednala do kvality dodaného uhlí a ani jediná dodávka tohoto uhlí nebyla stornována.

Z dolu "Gott mit uns" bylo dodáno v lednu 1920 80 tun v březnu 50 tun, v dubnu 462,5 tun jedná se tu tedy vlastně o dovoz velmi malých množství do naší republiky. V květnu byly dodávky následkem nepokojů ve Horním Slezsku zastaveny úplně.

V Praze dne 26. září 1921.

 

Dr. Kovařík v. r.
ministr veřejných prací


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP