Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1921
I. volební období.
4. zasedání.
Tisk 1154.
Usnesení poslanecké sněmovny
o návrhu poslanců Kleina, Johanise, Hirsche, Malé, Witticha a soudruhů (tisk 3184), aby vydán byl zákon o nároku obchodních pomocníků a jiných zaměstnanců v podobném postavení na Slovensku a v Podkarpatské Rusi na peněžité požitky v některých případech vojenské povinnosti (tisk 3272).
Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 113. schůzi dne 19. prosince 1921 tuto osnovu zákona:
Zákon
ze dne.................
o nároku obchodních pomocníků a jiných zaměstnanců v podobném postavení na Slovensku a v Podkarpatské Rusi na peněžité požitky v některých případech vojenské povinnosti.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zaměstnanec na Slovensku a na území Podkarpatské Rusi,
a) který jest ustanoven u kupce při provozování obchodu převážně k úkonům kupeckým (obchodní pomocníci) nebo k službám vyšším nekupeckým, nebo
b) který jest převážně zaměstnán konáním služeb kupeckých nebo vyšších nekupeckých při provozování podniků nebo ústavů druhu níže uvedeného, byť i podnikatel neb ústav nebyl kupcem ve smyslu zákona obchodního,
1. ve všelikých podnicích, na které se vztahuje živnostenský řád,
2. v úvěrních ústavech, spořitelnách, záložnách, výdělkových a hospodářských společenstvech, zastavárnách, zaopatřovacích a rentových ústavech, nemocenských pokladnách, zapsaných pokladnách pomocných, všelikých pojišťovnách bez rozdílu, zdali provozuji soukromé pojišťovací obchody nebo.slouží účelům veřejnoprávního pojišťování, jakož i ve svazech řečených ústavů,
3. v redakci, správě nebo prodeji periodického tiskopisu,
4. v kancelářích advokátů, notářů a patentních zástupců,
5. u civilních inženýrů, neautorizovaných architektů a u civilních geometrů,
6. v tabáčních trafikách a loterních sběrnách,
7. u obchodních dohodců a zprostředkovatelen soukromých obchodů a v informačních kancelářích, podrží, je-li od služby zdržen vykonáváním povinnosti vojanské, nárok na své peněžní požitky až do doby čtyř neděl, trval-li služební poměr už nepřetržitě jeden rok. Tohoto nároku není, bude-li zaměstnanec povolán, aby konal presenční službu vojenskou na zákonem určenou jednoroční nebo delší dobu.
§ 2.
Osoby u kupce zaměstnané, jichž se jen výjimečně užívá k službám kupeckým, jakož i osoby, které konají převážně úkony podřízené, nepokládají se za obchodní pomocníky.
§ 3.
Provozuje-li podnik druhu naznačeného v § 1. veřejný fond, země, župa, okres neb obec, vztahuje se tento zákon na zaměstnance, zaměstnané v těchto podnicích při službách kupeckých neb vyšších, nekupeckých, zakládá-li se jich služební poměr na smlouvě soukromoprávní.
§ 4.
Ustanovení tohoto zákona netýkají se služebního poměru osob zaměstnaných jako úředníků nebo zřízenců státu, státního ústavu nebo státem spravovaného fondu.
§ 5.
Ustanovení tohoto zákona nevztahují se na učně ve smyslu živnostenského řádu, pak na zřízence námořní plavby a železnic, na zřízence v zemědělských a lesnických závodech, pokud tito nejsou obchodními pomocníky, jakož i na osoby, pro něž platí ustanovení všeobecného zákona horního.
§ 6.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení se zpětnou platností ode dne 23. října 1921. Ministru spravedlnosti se ukládá, aby v dohodě s ministry sociální péče, obchodu a vnitra zákon tento provedl.
Tomášek v. r.,
předseda
Dr. Říha v, r,
sněm, tajemník.
J. Špaček v. r.,
zapisovatel