Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.
I. volební období.
4. zasedání.
Tisk 1209.
Zpráva
I. výboru živnostensko-obchodního, II. výboru zahraničního
stran usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1204),
o vládnom návrhu (tlač 2894),
ktorým sa predkladajú k schváleniu Národniemu shromaždeniu: 1. smluva obchodná a plavebná, 2. záverečný protokol k obchodnej a plavebnej smluve s prílohami, 3. dohoda o výsadách a ulahčeniach v prospech československého provozu v terstskom prístave, 4. úmluva finančno-právna, 5. protokol o stanovení úveru Italie na účet vlády československej za dodávky válečného materiálu a živín a 6. obchodná úmluva s protokolom, uzavrené dňa 23. brezna 1921 v Ríme medzi republikou Československou a královstvom Italským (tlač 3341).
Schvalovací usnesení.
1. Smlouva obchodní a plavební a závěrečný protokol k obchodní a plavební smlouvě s přílohami, dohoda o výsadách a ulehčeních ve prospěch československého provozu v terstském přístavu, úmluva právně-finanční, protokol o stanovení úvěru Italie na účet vlády československé, za dodávky válečného materiálu a živin a obchodní úmluva s protokolem, uzavřená dne 23. března 1921 v Římě mezi republikou Československou a královstvím Italským, se schvalují.
2. Vládě se ukládá, aby úmluvy tyto publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu československého.
3. Ministru zahraničních věcí se ukládá, aby v dohodě se všemi zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba ku provedení těchto úmluv.
Důvodová zpráva.
I.
Se stanoviska obchodního třeba předloženou smlouvu vítati, ježto umožní další rozkvět našeho vývozu do Italie a na zásadě nejvyšších výhod a vzájemné parity jest výhodnou etapou pro další ujednání o celním režimu. Smlouva určitěji upravuje otázku naší dopravy přes Terst a její důležitost pro náš vývoz do zemí středomořských a balkánských, jižního Ruska a Orientu jest nepopíratelna. S naší strany zásada nejvyšších výhod zahrnuje celní výhody, jak jsme je dosavadními smlouvami poskytli státu S. H. S. a Švýcarsku. Smlouvou stanoví se vzájemné právo volné plavby a získáváme nejen souhlas k užívání terstského přístavu jako základního přístavu pro československé lodi, nýbrž i obnovení smlouvy o nájem hangaru 55 s přilehlým volným prostorem.
Živnostensko-obchodní výbor doporučuje ke schválení schvalovací usnesení v nezměněném znění, jak bylo přijato poslaneckou sněmovnou.
V Praze, dne 24. ledna 1922.
Dr Ant. Cyr. Stojan v. r.,
předseda.
MUDr Ondřej Přikryl v. r.,
zpravodaj.
II.
Zahraniční výbor senátu připojuje se ke schvalovací zprávě výboru živnostensko-obchodního a navrhuje rovněž, aby svrchu zmíněná úmluva se všemi dodatky byla senátem schválena.
V Praze, dne 25. ledna 1922.
Antonín Svěcený v. r.,
předseda.
Dr Luděk Krupka v. r.,
zpravodaj.